Wielki sukces Polaków na Tajwanie. Projekt ekodomów z główną nagrodą
Projekt ekologicznych domów rekreacyjnych autorstwa polskich architektów zdobył główną nagrodę w konkursie organizowanym przez jedną z tajwańskich prowincji. Krzysztof Ingarden i Jacek Ewý pokonali m.in. architektów z Japonii, USA, Kanady i Chin.
Zwycięski projekt polskich architektów
Konkurs, w którym zwyciężyli założyciele biura architektonicznego Ingarden & Ewý zorganizowała firma Yaging Ocean Cultural-Creative Co., Ltd., wspierana przez władze powiatu Penghu, a także Taiwan Architecture Magazine, Wydział architektury NCKU oraz inne organizacje pozarządowe.
Celem konkursu było zaprojektowanie ekologicznego parku turystycznego z domami wypoczynkowymi wpisującymi się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym. Organizatorzy konkursu chcieli, by zwycięski projekt realizował cele zrównoważonego rozwoju ONZ, a więc:
- wykorzystanie energii odnawialnej,
- promowanie lokalnej zielonej gospodarki,
- łagodzenie wpływu zmian klimatu,
- tworzenie różnorodności biologicznej.
Tereny, na których w przyszłości powstanie park turystyczny z domami projektu polskich architektów znajdują się na niewielkim wzniesieniu, z którego rozpościerają się zapierające dech widoki na morze – i to z trzech stron!
Ponadto półwysep Fenggui może pochwalić się bogatą roślinnością oraz ciekawymi historycznymi atrakcjami – fortami Dashan i Hsiao-shan, które zbudowano podczas japońskiego okresu kolonialnego.
Ekologiczne domki na Tajwanie
W zamyśle polskich architektów domki na półwyspie Fenggui mają być zespołem cylindrycznych budynków. Każdy z nich ma być wzniesiony z lokalnych, łatwodostępnych materiałów, m.in. drewna tekowego czy bazaltu. Polscy architekci przewidzieli również wykorzystanie obumarłych raf koralowych i wykonanie z nich cegieł.
Cylindryczne domy mają mieć 140 m² powierzchni i składać się z dwóch kondygnacji. W dolnej przewidziano salon z kuchnią, natomiast na piętrze – dwie sypialnie i dwie łazienki. Co więcej, z każdego z poziomów mieszkańcy będą mieć możliwość podziwiać piękne widoki dzięki dużym oknom.
Warto wspomnieć również o dachu, który jest nachylony pod niewielkim kątem w kierunku południowym. Dzięki takiemu ustawieniu panele fotowoltaiczne umieszczone na dachu będą jeszcze lepiej absorbować energię słoneczną.
Źródło:
- onet.pl
- sztuka-architektury.pl