Wiemy, co będzie modne w 2025 r. Architektka zdradza, co już trenduje za granicą!
2024 r. przyniósł nam modę na obłe kształty, czarne akcenty we wnętrzach, drewno i kolory ziemi oraz soft minimalizm. Co będzie przebojem roku 2025? Architekci nauczeni doświadczeniem, trzymają rękę na pulsie, jeśli chodzi o światowe trendy, i mają już pewne przypuszczenia! Oto one.
Autor: Viva Design
Głowa do góry! Jak wygląda 99 proc. sufitów w polskich domach? Są gładkie i białe. Teraz architekci będą wykorzystywać ich potencjał — malować na mocne kolory, nadawać im trójwymiarowości, np. za pomocą sztukaterii, a nawet układać tam tapetę.
Spis treści
- Wnętrzarskie trendy 2025. Co będzie modne w przyszłym roku?
- 8 trendów w aranżacji wnętrz w 2025 r.
- Wnętrzarskie trendy 2025. Zdjęcia
Wnętrzarskie trendy 2025. Co będzie modne w przyszłym roku?
Trudno nie zgodzić się z Barbarą Steciak, założycielką pracowni projektowej VIVA Design, że trendy przychodzą i odchodzą, a ich życie jest stosunkowo krótkie w przeciwieństwie do ponadczasowego rękodzieła, naturalnych materiałów i zrównoważonego rzemieślnictwa. Na to zawsze warto stawiać!
– Wnętrze ma się podobać przede wszystkim osobie, która będzie w nim przebywać na co dzień. Nie wszystko, co jest modne, jest funkcjonalne i dostosowane do naszych potrzeb, a to jest przecież najważniejsze
– mówi Barbara Steciak.
Mimo wszystko Steciak zdecydowała się sprawdzić, jakie trendy przyniesie nam rok następny.
– Przyjrzeliśmy się temu, co mają do zaproponowania zagraniczni projektanci, z jakimi potrzebami się mierzymy i jak można im zaradzić. Nie jestem zwolenniczką podążania ślepo za trendami. Wybrałam więc te, których sama jestem stuprocentowo pewna, że warto się nimi inspirować
– kontynuuje.
8 trendów w aranżacji wnętrz w 2025 r.
1. Technologia to przyszłość!
Świat idzie naprzód. Technologia wkracza na salony i to dosłownie. Domy już są inteligentne, a będa jeszcze bardziej dzięki chociażby AI, które pozwoli dopasować do naszego trybu życia i potrzeb zarządzenie ogrodem, garażem no i oczywiście samym domem! Wszystko to za pomocą kilku klików w aplikacji albo po prostu werbalnej prośby.
2. Powrót do natury aka. design regeneratywny
Steciak przewiduje, że Polacy będą jeszcze chętniej czerpać z natury, a ich domy zdominują takie materiały jak drewno czy kamień uzupełnione o zielone ściany, a nawet wewnętrzne ogrody!
Nie od dziś wiadomo, że natura działa na nasze zmysły kojąco i poprawia samopoczucie. Warto więc sięgać też po takie rozwiązania, które nie wpływają negatywnie na środowisko naturalne.
3. Wielofunkcyjność
Od kilku lat mieszkania, działki i domy drożeją. Polacy, którzy teraz chcą coś kupić, niekiedy muszą iść na kompromis i muszą zadowolić się mniejszym metrażem.
Siłą rzeczy design musi dostosować się do takiej rzeczywistości, więc powstają meble o kilku różnych funkcjach: półkotapczany, meble modułowe czy rozkładane stoliki. Dzięki nim salon, który w nocy był sypialnią, szybko zamienimy ponownie w przestrzeń do wypoczynku dla całej rodziny, a nawet w biuro.
4. Różnorodność tekstur
Design ma działać na zmysły. Cieszyć nie tylko oko, ale też być miłym w dotyku: mięsista wełna, miękki i śliski aksamit, zimny i gładki kamień — każde z nich nada głębi dowolnemu wnętrzu.
Listen to "Dom z balkonem czy bez? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.5. Postępowy minimalizm
— Minimalizm jest zawsze na topie. W kolejnym roku zrobi jednak krok w kierunku ocieplenia swojego wizerunku. Będzie to ukłon dla sceptyków tego trendu
— wyjaśnia Barbara Steciak.
Choć minimalizm stanie się przytulniejszy, to jednak jakość zawsze będzie górować nad ilością. Co się zmieni? Kolory ziemi będziemy łączyć z naturalnymi teksturami i delikatnymi liniami mebli.
6. Mój dom — mój azyl
W ciągu dnia jesteśmy atakowani tysiącami różnych bodźców. Po powrocie do domu z pracy będziemy potrzebować miejsca, gdzie wszystkie nasze zmysły będą mogły się uspokoić.
Minimalistyczna aranżacja może im w tym pomóc, jednak idąc dalej, w naszych wnętrzach będą pojawiać się miejsca do ćwiczeń, uprawiania jogi czy medytacji. Ich wspólnym mianownikiem będzie relaks!
7. Rękodzieło wyprze mainstream
— W 2025 r. prognozowany jest powrót do tradycyjnego rzemiosła i rękodzieła. Ręczne wykonane przedmioty są nie tylko unikalne, ale też budują historię wnętrza i pozwalają wyrazić nasz indywidualizm
— podsumowuje architekta.
Drewniane meble to przedmioty na lata! Często przechodzą z pokolenia na pokolenie i to w całkiem niezłym stanie. Uzupełnione będą ręcznie tkanymi dywanami, koronkowymi serwetami czy narzutami z wełny.
8. Sufit stanie się piątą ścianą
Głowa do góry! Jak wygląda 99 proc. sufitów w polskich domach? Są gładkie i białe. Teraz architekci będą wykorzystywać ich potencjał — malować na mocne kolory, nadawać im trójwymiarowości, np. za pomocą sztukaterii, a nawet układać tam tapetę.
Wnętrzarskie trendy 2025. Zdjęcia
Autor: Viva Design
Głowa do góry! Jak wygląda 99 proc. sufitów w polskich domach? Są gładkie i białe. Teraz architekci będą wykorzystywać ich potencjał — malować na mocne kolory, nadawać im trójwymiarowości, np. za pomocą sztukaterii, a nawet układać tam tapetę.
Źródło: materiały prasowe/VIVA Design
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Te kuchnie są teraz hot! Oto najważniejsze trendy w aranżacji kuchni
Autor: Getty Images/Victoriia Kovalchuk