Wkomponowuje swoje dmuchane rzeźby w znane zabytki. Od tych kompozycji trudno oderwać wzrok
Steve Messam to artysta pochodzący z Wielkiej Brytanii. Jego najbardziej znane prace to przestrzenne, dmuchane instalacje, które wchodzą w interakcję ze znanymi budowlami i pozwalają na nie spojrzeć z innej perspektywy. Jedno trzeba im przyznać, nie się obok nich przejść obojętnie!
Sztuka Steve’a Messama często zdaje się bezpośrednio wychodzić z budynku, stwarzając wrażenie, jakby go przepełniała, wręcz próbowała się z niego wydostać. Tym sposobem artysta zaburza w odbiorcy swojej sztuki postrzeganie rzeczywistości i skłania do zmiany myślenia na jej temat. Jego kompozycje charakteryzują często nie tylko nietypowe, geometryczne formy, ale również ciekawe, nasycone kolory, które w połączeniu z klasycznymi budowlami tworzą całkiem coś nowego.
W czasie trwającej przez trzy tygodni wystawy plenerowej w Hadze, nazwanej Blow Up Art De Haag, w całym mieście porozmieszczano dzieła Messama, w ten sposób znacząc najważniejsze zabytki administracyjnej stolicy Holandii i zmuszając przechodniów do zastanowienia się nad ich relacjami z otoczeniem. I tak wykonany z brązu posąg Wilhelma Orańskiego, twórcy niepodległej Holandii, znalazł się w zielonym, najeżonym pierścieniu, całkowicie odmieniając charakter placu.
Najbardziej spektakularne wrażenie robi jednak jeden z tuneli, który wygląda, jakby wystawały z niego zielone balony. Instalacja wypełnia całe przejście, ale można wejść do środka i przejść przez specjalny, zamontowany tam chodnik, jednocześnie stając się małym fragmentem dzieła sztuki. W ten sposób ozdobiono Gevangenpoort, kiedyś średniowieczne więzienie, a dzisiaj muzeum.
To nie pierwsza wystawa Massama. Wcześniej zdarzało mu się już wchodzić w interakcję ze sztuką, chociażby z Wielkiej Brytanii, gdzie jedną ze swoich niezwykłych instalacji umieścił w Świątyni Pobożności w Studley Royal. Budynek ten zbudowano w latach 30. XVIII w. na wzór tego, jaki kiedyś znajdował się w Rzymie.
Nieopodal nad rzeką zawisł czerwony, przypominający grzbiet smoka most. Podobny pojawił się również w Parku Narodowym Lake District. “Paper Bridge” z 2005 r. wykonano aż z 22 000 arkuszy papieru!
Praca Steve’a Massama pojawiły się także w Wenecji. Jego twórczość doceniono w 2021 r. podczas Newcastle Journal Culture Awards, gdzie przyznano mu tytuł “Wizualnego Artysty Roku”.
Autor: Steve Messam