Wybudowali dom w 5 dni. Zapłacili tyle, co za kawalerkę w Warszawie
Dom Anny i Mariusza z zewnątrz wygląda jak nowoczesna, minimalistyczna stodoła. W środku natomiast skrywa przytulne, sielskie wnętrza inspirowane stylem wiejskim i retro. Budowa domu zajęła zaledwie 5 dni, a całościowy koszt to prawie tyle, ile trzeba zapłacić za kawalerkę w Warszawie.
Dom w cenie kawalerki
W jednym z odcinków programu „Pomysł na dom” Kuba Jankowski odwiedził Annę i Mariusza, którzy na co dzień prowadzą podróżniczego bloga. W 2021 roku podjęli decyzję o budowie domu – nieruchomość o powierzchni 65 m² udało się wybudować zaledwie w 5 dni.
Do budowy domu wykorzystano izolowane panele strukturalne składające się 3 warstw: płyty OSB, 15 cm styropianu i kolejnej płyty OSB. Takie panele o szerokości 120 cm ułożono obok siebie i na sobie na wzór klocków. Poszczególne panele łączy się ze sobą przy pomocy specjalnego kleju.
Dodatkowo, w domu Anny i Mariusza zastosowano bitumiczne płyty izolacyjne, które jeszcze bardziej uszczelniły budynek.
W programie Mariusz wspomniał, że dom można ogrzewać kaloryferami, kozą w salonie oraz ogrzewaniem podłogowym, ale dzięki dobrej izolacji sama koza jest wystarczająca:
- Dom można nagrzać, a po 4 dniach temperatura spadnie o 1 stopień – powiedział Mariusz.
Budowę domu wraz ze wszystkimi dodatkowymi kosztami (doprowadzenie mediów, wyposażenie itd.) udało się Annie i Mariuszowi zamknąć w 390 tysiącach złotych. To mniej więcej tyle, ile warszawiak musi obecnie wydać na kawalerkę lub małe mieszkanie.
Dom z zewnątrz przypomina nowoczesną stodołę. Anna powiedziała, że zależało im przede wszystkim na tym, by dom był klimatyczny, wygodny i ciepły. Bryła jest minimalistyczna i nowoczesna, ale wnętrza utrzymane są w stylu wiejskim, przytulnym:
- Wnętrza urządziliśmy w klimacie farmhouse cottage: wiejsko, sielsko, anielsko. Trochę jak u babci – wyjaśniła Anna.
Łazienka
Łazienka znajduje się na parterze, niedaleko wejścia głównego i jest wyposażona w ogrzewanie podłogowe.
Uwagę zwracają kafelki na posadzce oraz ścianie prysznicowej – to specjalnie postarzane płytki sprowadzane z Hiszpanii.
Bateria prysznicowa i umywalkowa w kolorze złotym utrzymane są w stylistyce retro. Ogromne wrażenie robi też misa umywalki, którą wykonano na zamówienie, ręcznie. Na całym świecie nie ma drugiego takiego modelu.
Kuchnia
Otwarta kuchnia ujmuje ciepłem i przytulnością. Zamiast dolnych szafek z tradycyjnymi frontami Anna i Mariusz postawili na klimatyczne zazdrostki w białym kolorze. Zasłony podkreślają również sielski, wiejski styl kuchni.
Pięknie w pomieszczeniu prezentuje się również drewniany blat o naturalnym kroju i nieregularnych krawędziach.
W kuchni znalazły się również sprzęty w stylu retro, np. wolnostojąca kuchenka z piekarnikiem w kolorze kremowym.
Salon
Przestronny salon połączony jest z jadalnią i kuchnią. Dzięki oknom panoramicznym jest doskonale doświetlony.
Między kuchnią a salonem stoi klasyczna koza, która w chłodne miesiące stanowi główne źródło ciepła. W salonie znalazło się również miejsce dla jasnej sofy i fotela oraz starego kredensu, który Anna sprowadziła z Holandii.
Warto wspomnieć również o drewnianym stole w części jadalni – do jego budowy wykorzystano drewno pochodzące z 200-letniej stodoły.
Sypialnia
Sypialnia Anny i Mariusza znajduje się na piętrze, pod skosami. Dzięki wysokim ścianom kolankowym skosy nie przeszkadzają i nie utrudniają poruszania się po pokoju.
Do tego efektu przyczynia się też iluzja optyczna, którą udało się uzyskać dzięki pionowemu ustawieniu desek boazerii na ścianach.
O piękne widoki i dawkę światła dziennego dbają horyzontalne okna narożne umieszczone w jednej części sypialni.
Źródło: youtube.com