Za pomocą AI "przeprojektował" słynne wieżowce. Zamiast stali jest bambus
Edward McIntosh w 2006 r. zaprojektował ekologiczny kurort, który stanął na plaży w Ekwadorze. Materiałem, na który wówczas postawił, był bambus. Teraz poszedł o krok dalej i za pomocą sztucznej inteligencji stworzył projekt “Bambusowych wieżowców”.
McIntosh poszukuje zrównoważonego materiału, który mógłby zostać wykorzystany do wznoszenia budowli w stylu high-tech. “Bambusowe wieżowce” to połączenie ekologii i współczesnego budownictwa wpisanego w nowoczesny miejski kontekst.
Artysta za pomocą sztucznej inteligencji “przeprojektował” znane budynki, takie jak The Leadenhall, Lloyds Building, HSBC HK Building i pokazał, jak mogłyby wyglądać, gdyby zostały wykonane z bambusa. Na ich zdjęcia nałożono poniższą oryginalną bambusową konstrukcję, co stworzyło niepowtarzalny efekt.
Edward McIntosh bambusem zainteresował się już w 2004 r. Wtedy rozpoczął prace nad projektem Meson del Quijote Eco Resort w Ayampe w Ekwadorze. Pięciopiętrowy budynek został oparty na konstrukcji z solidnych słupów stworzonych z połączonych ze sobą bambusów, belek obwodowych i stężeń ukośnych, służących do usztywnienia pionowych konstrukcji rusztowania.
Obecnie architekt współpracuje z firmą Atkins Middle East. Jego zainteresowania skupiły się na możliwościach wykorzystania sztucznej inteligencji, która przetwarza tekst na obraz, i sprawdza, co potrafi program Midjourney. Jego celem jest przyspieszenie procesu przekuwania pomysłu w obraz.
Właśnie za pomocą programu Midjourney udało mu się stworzyć hybrydy ikonicznych miejskich wieżowców i bambusowych konstrukcji.
- Uważam, że narzędzia sztucznej inteligencji, które przetwarzają tekst na obraz, obecnie skupiają się na tworzeniu wizualizacji, a nie na projektowaniu. Niemniej jednak są one na tyle potężne, że pozwalają na szybkie testowanie pomysłów i odkrywanie niuansów, które mogłyby nie być oczywiste w bardziej tradycyjnym procesie projektowania. Nie zastępujemy człowieka jako głównego projektanta, ale używamy narzędzi sztucznej inteligencji, aby przyspieszyć proces projektowania i opracować nowe ścieżki myślenia - mówi McIntosh.
Przeczytaj również:
- 5 stylów architektonicznych, o których na bank nie słyszałeś. Jeden możesz kojarzyć z westernów
- Jak będą wyglądać polskie miasta za 50 lat? Niezwykłe zdjęcia stworzone przez sztuczną inteligencję
Źródło: designboom.com