Zdobywca architektonicznego Oscara odrestauruje kamienicę pod Wawelem. Powstanie tam ekskluzywny hotel

2022-08-19 12:34

Kamienica przy ul. Powiśle 10 znajduje się tuż przy Wzgórzu Wawelskim. Ponad 120-letni budynek, który bardziej szpeci niż zdobi okolicę Starego Miasta odzyska dawny blask i stanie się luksusowym hotelem butikowym. Za rewitalizację kamienicy odpowiada Bogusław Barnaś, który niedawno zdobył architektonicznego Oscara za projekt najpiękniejszego domu na świecie.

Ekskluzywny hotel pod Wawelem

Zabytkowa kamienica, w której ma powstać hotel powstała w 1900 roku i była pierwszym tego typu budynkiem w pierzei ulicy Powiśle. Z okien kamienicy rozciąga się widok na Zamek Królewski oraz Stare Miasto. Nic dziwnego, że to właśnie ona została wybrana jako miejsce ekskluzywnego hotelu.

Krakowska kamienica pod Wawelem
Autor: Archiwum Narodowe w Krakowie

Warto wspomnieć, że kamienica przy ul. Powiśle 10 była budynkiem o wysokich walorach estetycznych – zgodnie z panującą ówcześnie modą, był on bogaty w ornamentykę i liczne zdobienia, a fasada została wykończona piękną czerwoną cegłą oraz kontrastowymi elementami w jasnych kolorach.

Niestety, w latach 30. XX wieku kamienica została nadbudowana niższą kondygnacją i zupełnie straciła swój blask. Zniknęły zdobienia, cegła została zakryta tynkiem, a proporcje uległy wyraźnemu zaburzeniu.

Krakowska kamienica pod Wawelem
Autor: BXB Studio

Bogusław Barnaś z BXB Studio, który odpowiada za projekt hotelu chce przywrócić kamienicy dawny blask oraz pięknych proporcji. Zgodnie z zamysłem architekta, rewitalizacja kamienicy zakłada m.in. przywrócenie pierwotnej cegły i historycznych zdobień, oraz likwidację niedbale nadbudowanej ostatniej kondygnacji, dzięki czemu kamienica odzyska dawny wygląd z roku 1900.

Krakowska kamienica pod Wawelem
Autor: BXB Studio

Jak w takim razie będzie wyglądać butikowy hotel pod Wawelem? Odpowiedź znajdziemy w udostępnionych wizualizacjach. Nową odsłonę kamienicy przy ul. Powiśle 10 skomentował ceniony krytyk sztuki i architektury, Filip Maciejowski:

- Budynek cechuje bardzo spójny estetyczny eklektyzm. Fasada kamienicy składa się z trzech kompletnie odmiennych stylowo, ale zharmonizowanych ze sobą horyzontalnych części. W pełni przeszklony i przez to otwarty na bulwar parter służyć ma jako hotelowa recepcja i restauracja. W pasie centralnym, mieszkalnym, użyto czerwonej cegły - w sensie ścisłym nawiązującej do tak charakterystycznego dla małopolskiego i krakowskiego gotyku budulca. Natomiast barokowo historyzujące okna to reminiscencja stylu, który dominuje wśród kamienic w obrębie centrum miasta. - napisał.

Hotel do użytku publicznego ma zostać oddany za około dwa lata. 

Zobacz więcej zdjęć hotelu pod Wawelem: