350 twarzy Liny Cavalieri na tapecie. Kim była muza Piero Fornasettiego?
Wizerunek Liny Cavalieri możemy zobaczyć na talerzach, świecach, tapetach, meblach. Uśmiech, grymas, mrugnięcie oka. Kobieta o wielu twarzach, która kilka lat po swojej śmierci stała się ikoną designu.
Piero Fornasetti po raz pierwszy zobaczył twarz Liny Cavalieri w latach 50. przeglądając francuski magazyn. Klasyczny wizerunek, archetyp kobiecości i ponadczasowy urok – to wszystko projektant dostrzegł na prezentowanej w czasopiśmie fotografii. Była wspomnieniem minionej epoki, gwiazdą owianą legendą.
Lina Cavalieri - ikona designu
Tak naprawdę miała na imię Natalia. Urodziła się 25 grudnia 1874 roku we Włoszech, w Rieti niedaleko Rzymu. Lina Cavalieri była międzynarodową śpiewaczką, sopranistką, ale także aktorką niemego kina. Debiutowała w lizbońskiej operze w 1900 roku, następnie przeprowadziła się do Paryża. Po występach we francuskiej rewii została okrzyknięta "najpiękniejszą kobietą na świecie". Występowała w operach całego świata, jednocześnie grając w filmach europejskich i amerykańskich. Zginęła tragicznie wraz z mężem w 1944 roku podczas nalotu alianckiego na Florencję.
Tylko ona - 350 twarzy
Dzisiaj wizerunek Liny Cavalieri zobaczymy w sypialniach, jadalniach, butikach. Jej twarz zdobi talerze, kubiki, serwetki, świece, lampy, a nawet krzesła. Kto ją tam umieścił? Absolwent mediolańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Malarz, rzeźbiarz, architekt i dekorator wnętrz – Piero Fornasetti. Niepokorny projektant, z zamiłowania kolekcjoner. Z wizerunkiem Liny rozwinął wzorniczą potęgę, która dzisiaj zarządza jego syn Barnaba. Twarz włoskiej śpiewaczki ma 500 wersji, 350 twarzy umieszczono na dekoracyjnych talerzach – raz się uśmiecha, raz jest smutna, pokazuje język albo ma zakryte oczy. To przedmioty głównie kolekcjonerskie, luksusowe, które mają wysoką cenę. Na rynku pojawia się także coraz więcej produktów inspirowanych. Rysunki są łącząco podobne do tych wykonanych przez Fornasettiego.