Ilse Crawford: brytyjska projektantka wnętrz i przedmiotów
Designer Roku 2016 na paryskich targach Maison & Objet, bohaterka serialu „Abstrakt: sztuka designu”, brytyjska gwiazda wzornictwa – mowa oczywiście o Ilse Crawford. Choć ukończyła historię, dopiero w świecie aranżacji wnętrz pokazała swoje możliwości.
Brytyjska projektantka Ilse Crawford znana jest z realizacji wnętrz, ale też produktów. Współpracowała np. z marką IKEA. Dzięki serialowi Netflixa o wzornictwie daje się poznać szerszej publiczności.
Kim jest Ilse Crawford?
Brytyjka Ilse Crawford (rocznik 1962) ukończyła historię na Bedford College (London University). Po studiach pracowała m.in. w firmie architektonicznej, a później została redaktor inicjującą w brytyjskiej edycji „Elle Decoration”. Zaliczyła też krótki epizod w magazynie „Bare”. W 1998 roku rozpoczęła pracę u Donny Karan i coraz szerzej zajmowała się projektowaniem wnętrz. W 2001 roku otworzyło studio architektoniczne w Londynie – Studioilse.
Nie przegap: "Abstrakt: sztuka designu", czyli serial dla fanów wzornictwa >>>
Ilse Crawford udziela się również jako pracownik naukowy. Założyła Man and Wellbeing Department (dosł. wydział człowieka i dobrobytu) na cenionej Design Academy Eindhoven (Holandia). Dzieli się ze studentami swoją filozofią projektowania, opierającą się na tworzeniu takiego środowiska dla człowieka, w którym zwyczajnie poczuje się dobrze.
Projekty Ilse Crawford
Zabierając się do projektowania, Ilse Crawford zawsze myśli o komforcie. Jeśli projektuje wnętrze restauracji czy hotelu, stara się, by klienci czuli się w nim jak w domu. Z kolei domy prywatne mają być wygodne do mieszkania i w pełni dopasowane do potrzeb domowników. To tylko pozornie oczywiste założenia, ponieważ wielu projektantów koncentruje się na efekcie we wnętrzu, zapominając o najważniejszej zasadzie – dobrym życiu w domu.
Zainteresuje Cię też:
Patricia Urquiola - gwiazda współczesnego designu >>>
Marcel Wanders - lider zmiany czy Lady Gaga designu? >>>
Karim Rashid - projektant kreatywny i kontrowersyjny >>>
Ilse Crawford zdobyła największą sławę, współpracując z Soho House Group. To właśnie brytyjska projektantka odpowiada za wystrój hotelu Soho House w Nowym Jorku. Wśród innych jej realizacji warto wymienić wnętrza Electric Cinema w Londynie, hotelu Babington House w Somerset, Grand Hotelu w Sztokholmie czy ekskluzywną poczekalnię dla pasażerów Cathay Pacific na lotnisku w Hongkongu.
Ilse Crawford: produkty dla domu
Ilse Crawford ma na koncie współpracę m.in. z firmą IKEA. W kolekcji SINNERLIG, która miała premierę w 2015 roku, znalazły się meble, lampy i akcesoria dla domu. 30 produktów zaprojektowanych przez Ilse Crawford dzieliło się na 3 grupy: praca, jedzenie oraz wypoczynek.
Duże uznanie zyskały także nowoczesne lampy w084 dla marki Wastberg, a także eleganckie naczynia i pojemniki Georg Jensen. Studioilse odpowiada również za całościowe koncepcje marek. Dziś Ilse Crawford uznawana jest za jedną z najbardziej wpływowych kobiet w Wielkiej Brytanii.
Autor: mat. prasowe talengel.com
Wanna "Otaku" izraelskiego projektanta Tala Engela powstała z wykorzystaniem wietnamskiej techniki budowy łodzi. Kawałki drewna klonowego i jesionu zostały ze sobą splecione, następnie zmiękczono materiał za pomocą pary, uzyskując obły kształt. Wnętrze wanny uszczelniono żywicą, a całość stabilizuje metalowa rama.
Autor: serwis prasowy DOX
Podniebny pawilon o nazwie Guliwer przypomina statek powietrzny, który przycupnął na dachu. To dzieło czeskiego architekta i urbanisty Martina Rajniša.