Jan Kochański: projektant produktu
Czy proste przedmioty takie jak szczotka, szufelka czy papierowy talerz mogą być małymi dziełami sztuki? Mogą, jeżeli zaprojekatował je młody, zdolny, nagradzany projektant Jan Kochański.
Jednym z jego pierwszych głośnych sukcesów Jana Kochańskiego było Grand Prix w konkursie Mazdy na projekt flakonu perfum. Wcześniej zdobywał wyróżnienia na Łódź Design Festival w konkursie Young Design Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Ostatnie trzy lata to grad kolejnych nagród, urodzaj wystaw.
Kim jest Jan Kochański?
Urodził się w 1985 roku. Jan Kochański jest absolwentem Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Warszawie, Politechniki w Mediolanie na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego, a od 2012 r. asystentem w Pracowni Projektowania Mebla na macierzystej ASP. W 2010 r. odbył staż w studiu projektowym Karima Rashida. Przeczytaj także: Karim Rashid - kolorowa postać światowego designu>>>Jan Kochański zamiłowanie do tworzenia nowych rzeczy przejawia od wczesnego dzieciństwa. Nic dziwnego, skoro dorastał w otoczeniu obiektów, modeli, plansz i makiet w pracowniach ojca rzeźbiarza i matki architektki. Źródłem inspiracji są dla niego badania i obserwacje. Stworzenie nowego projektu zawsze poprzedza gruntowna analiza funkcjonalna. Słynie z dbałości o racjonalne wykorzystanie materiału, czystość formy. Udowadnia, że pozornie prosty i powszechnie użytkowany przedmiot może być i funkcjonalny, i piękny. Tak jak zmiotka, która zachwyciła jury w konursie must have Łódź Design Festival. Jej uchwyt może służyć za lejek ułatwiający wysypywanie kurzu. Po prostu pozamiatała konkurencję! Zobacz także: laureaci must have Łódź Design Festival 2016>>>
Nagradzany projekt - diabeł tkwi w szczegółach
Masowo sprzedawane szczotki zmiotki nie grzeszą urodą. Nagrodzony przez „Wallpaper” i Łódź Design Festival zestaw Kochańskiego łączy walory użytkowe z estetycznymi. Innowacją jest nadanie uchwytowi szufelki formy lejka, w który chowa się dobrze wyprofilowana (świetnie „leży” w dłoni) rączka szczotki. Jan Kochański do produktu dobrał olejowane drewno bukowe, które jest miłe w dotyku, dodał naturalne włosie - dużo lepsze niż syntetyczny odpowiednik. Tworzywo zastosowane do wykonania szufelki pozwoliło na uzyskanie funkcjonalnego opływowego kształtu, ułatwiającego sprzątanie. Projekt Jana Kochańskiego powstał we współpracy z doświadczonym rzemieślnikiem i jest produkowany przez markę Menu (cena 315 zł).
Projekty mebli Jana Kochańskiego
Stoliki o prostej konstrukcji inspirowanej kształtem biurowego spinacza. Materiały tylko dwa: gięte stalowe rury i drewno dębowe. Minimum formy, maksymalna funkcjonalność. Blat stolika „Clip”, bez metalowej podstawy, może służyć jako taca. Mebel doskonale odpowiada na potrzeby współczesności. Jest składany, ekonomiczny w pakowaniu i transporcie. Fotel plażowy Jana Kochańskiego konstrukcją nawiązuje do lekkich leżaków z listew drewnianych i płótna. Wykonany został z drewna olchowego, odpornego na warunki atmosferyczne. Do kieszeni po wewnętrznej stronie osłony można odłożyć plażowe przybory, boczne części powłoki zwinąć, otwierając fotel na słońce, widok lub towarzysza, z którym spędzamy dzień na plaży. Projekt powstał specjalnie na festiwal Gdynia Design Days, którego organizatorem jest gdyński samorząd, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia oraz Centrum Designu Gdyni.
Projekt społeczny - wspieranie lokalnych działaczy
W ramach kampanii "Dbajmy o lepszą codzienność" Jan Kochański podjął się projektu produktu codziennego użytku. Cel? Stworzenie przedmiotu estetycznego i funkcjonalnego. Skłaniającego do refleksji nad tym, co wokół nas działa, jak działa i co możemy – w naszych relacjach, pracy czy społeczności – ulepszyć. Jan Kochański zaprojektował czajniczek do herbaty wykonany w tradycyjnej technice ceramiki z nietypowo rozłożonymi elementami. Kupując ten przedmiot, możemy wesprzeć działalność na rzecz lokalnej społeczności Piotra Kodzisa, który na co dzień wydaje wydaje gazetę „Znad Marychy”, którą udostępnia w internecie i wysyła do domu każdego mieszkańca w powiecie.
Więcej informacji: jankochanski.com