Klasyka w nowej odsłonie. Jak dopasować aluminiowy grzejnik do wnętrza?
Lubimy produkty nowoczesne, innowacyjne, nieraz zaskakujące. Równocześnie każdy z nas ceni sobie sprawdzoną jakość, przetestowane rozwiązania i ponadczasowy design. Czym wyróżniają się grzejniki aluminiowe i dlaczego zasłużyły na zaufanie milionów osób? Sprawdzamy!
Grzejniki aluminiowe to doskonałe połączenie klasycznego wzornictwa z nowoczesną i jednocześnie sprawdzoną przez miliony użytkowników funkcjonalnością. Są niezwykle popularnym wyborem wśród właścicieli domów a także projektantów wnętrz ze względu na swój prosty, estetyczny kształt, ale przede wszystkim efektywność ogrzewania.
Klasyczne wzornictwo w nowej odsłonie
Pod względem wzornictwa grzejniki aluminiowe oferują elegancki, nowoczesny wygląd, który idealnie pasuje do każdego wnętrza. Dzięki możliwości wyboru spośród wielu rozmiarów i kolorów, łatwo można znaleźć idealny grzejnik, który będzie pasował do różnych stylów aranżacyjnych – od całkiem klasycznego, przez skandynawską prostotę, aż do wyrazistych projektów loftowych.
Dla wielu projektujących wnętrza kształt produktów użytkowych ma również niebagatelne znaczenie. Od lat na rynku króluje charakterystyczna, unikatowa forma modułów z kierownicami powietrza umieszczonymi na froncie grzejnika. Mają one także zastosowanie praktyczne, kierują bowiem nagrzane powietrze w stronę pomieszczenia, a nie bezpośrednio w górę (czyli najczęściej pod parapet).
W nowoczesnych projektach coraz częściej umieszcza się jednak grzejniki nie tylko pod oknami. Ostatnio na popularności zyskuje więc nowy kształt grzejnika aluminiowego – całkowicie prosty, z wylotem powietrza skierowanym ku górze. Doskonałym przykładem takiego funkcjonalnego designu jest ADR 500 marki KFA Armatura. Jego dodatkowym atutem, poza minimalistyczną formą, jest dostępność w czterech kolorach: białym, czarnym, grafitowym, ale również niecodziennym miedzianym. Taka paleta daje możliwość dopasowania do absolutnie każdego wnętrza.
Dlaczego grzejnik aluminiowy jest tak popularny?
Bo grzejniki aluminiowe to nie tylko estetyczny wygląd, ale także zweryfikowana przez lata, niezawodna jakość. Materiały, z których wykonane są tego typu grzejniki, oraz klasyczna, udoskonalona dzięki nowym technologiom, konstrukcja dają im niezaprzeczalne zalety, takie jak:
- efektywność grzewcza wyższa od innych typów grzejników,
- oszczędność wody i energii,
- łatwość dopasowania do potrzeb oraz komfort montażu.
Efektywność grzewcza
Aluminium jest bardzo wydajnym przewodnikiem ciepła, co oznacza, że szybko się nagrzewa – kilka razy szybciej niż grzejnik stalowy płytowy lub żeliwny o podobnej mocy i aż kilkanaście razy szybciej niż w przypadku ogrzewania podłogowego. Grzejniki wykonane z połączenia stopów aluminium lepiej przewodzą ciepło niż grzejniki stalowe. To sprawia, że są doskonałym wyborem dla domów i firm, które chcą zaoszczędzić na kosztach energii przy zachowaniu komfortu cieplnego.
Oszczędności i ekologia
Po pierwsze z grzejnikiem aluminiowym oszczędza się wodę. W modelu 10-członowym płyną zaledwie 3 litry wody – to znacznie mniej niż potrzebują grzejniki żeliwne lub stalowe grzejniki płytowe podobnych rozmiarów.
Po drugie oszczędzić można również energię, bo grzejnik aluminiowy jest znacznie lżejszy niż grzejnik stalowy o tej samej mocy grzewczej, więc szybciej się nagrzewa i oddaje energię cieplną. Mniejsze zużycie energii to mniejsze rachunki.
Warto pamiętać, że oszczędzanie wody i energii przynosi również korzyści dla naszej planety. W dodatku aluminium to surowiec w pełni nadający się do recyklingu, można go przetwarzać w nieskończoność. Jest więc ekologiczny.
Jako sprawdzone rozwiązanie grzejniki aluminiowe KFA Armatura mają do 20 lat gwarancji, co w przeliczeniu na rok użytkowania daje nawet o połowę niższą cenę niż w przypadku na przykład grzejników stalowych o 10-letnim okresie gwarancyjnym. To spory benefit finansowy!
Łatwe dopasowanie i montaż
Grzejniki aluminiowe to zazwyczaj tzw. grzejniki żeberkowe – są zbudowane z kilku do kilkunastu identycznych elementów, które tworzą specjalne pakiety o konkretnych rozmiarach, dopasowanych do wymagań cieplnych pomieszczenia. Dzięki temu łatwo można dobrać wielkość grzejnika aluminiowego do tego, jakie jest zapotrzebowanie domu na ciepło. A jeśli nawet po instalacji okaże się, że zamontowaliśmy grzejniki o zbyt dużej mocy (lub zbyt małej), można po prostu odjąć (lub dodać) człony. Takiej możliwości nie ma, jeśli posiadamy żeliwne grzejniki bądź dokonaliśmy wyboru grzejników stalowych.
Kolejną zaletą grzejników aluminiowych jest to, że są lekkie i łatwe w montażu. W przeciwieństwie do na przykład tradycyjnych grzejników żeliwnych można je łatwo zamocować na ścianach (nawet gipsowo-kartonowych). Doskonale nadają się zarówno do nowych projektów budowlanych, jak i do renowacji i remontów. A to za sprawą opatentowanego dolnego podłączenia zastosowanego w grzejnikach aluminiowych KFA Armatura. Przy pracy nad projektem instalacji grzewczej nie trzeba się już martwić, czy grzejnik w danym pomieszczeniu będzie podłączany do ściany czy do wyprowadzenia z podłogi. Co ważne, dolne podłączenie jest często również bardziej estetyczne.
Miliony użytkowników nie mogą się mylić
Grzejniki aluminiowe przeżywają swój renesans, ponieważ coraz częściej szukamy bardziej wydajnych i ekonomicznych sposobów ogrzewania wnętrz. Oferują one wiele zalet w porównaniu z grzejnikami stalowymi bądź żeliwnymi, w tym większą efektywność grzewczą, niskie koszty oraz wytrzymałość. Ważnym powodem, dla którego ludzie cenią ich klasyczny design, jest to, że jest on dobrze wykonany, a co za tym idzie trwały. Oznacza to, że aluminiowe grzejniki są optymalną inwestycją, ponieważ nie tylko będą pięknie wyglądać przez wiele lat, ale również z upływem czasu zachowają wszystkie swoje parametry.