Philippe Starck: projektant wszechstronny. Kim jest i z czego jest znany?
Philippe Starck to jeden z najsłynniejszych designerów na świecie. Znany jest z wszechstronnego podejścia do designu – projektuje budynki, meble, akcesoria kuchenne, AGD, a na tym nie koniec. Sprawdź, co warto wiedzieć o Philippie Starcku i jakie są jego najważniejsze osiągnięcia.
Philippe Starck, syn francuskiego inżyniera lotnictwa, urodził się w Paryżu w 1949 roku. Ukończył paryską l’École Nissim de Camondo (architektura wnętrz i design), a od 1968 roku prowadzi własne studio projektowe. Kariera Philippe'a Starcka nabrała rozpędu w latach 80., kiedy nawiązał współpracę z dużymi markami, takimi jak Pierre Cardin, Vitra, Driade, Alessi czy Kartell.
Philippe Starck: światowa kariera i wszechstronne zainteresowania
W swoich projektach Philippe Starck kieruje się funkcjonalnością oraz tym, by ułatwiały one ludziom życie i podnosiły jego jakość na co dzień. Jednocześnie kreatywność Starcka nie ma granic – w portfolio ma różnorodne projekty, od szczoteczki do zębów po budynek hotelu. Wszystkie wyróżniają się nieskomplikowanymi, a jednak ciekawymi formami, zawsze przyciągającymi wzrok. Walory dekoracyjne ograniczone są do minimum – to kształt i pomysł na projekt są najważniejsze. W działalności Starcka widać też chęć do eksperymentowania z formami, tak by zawsze niosły ze sobą nową jakość. Trudno właściwie powiedzieć, w czym specjalizuje się Philippe Starck. Najlepiej go po prostu nazwać projektantem wszechstronnym, wymienianym w grupie najbardziej znanych designerów na świecie.
Zobacz też: Abstrakt. Sztuka designu - serial dokumentalny o wzornictwie >>>
Philippe Starck: kultowe projekty
Projekty Philippe'a Starcka podbiły świat – wiele z nich zyskało status kultowych. O których realizacjach Starcka warto pamiętać?
Wyciskarka do cytrusów Juicy Salif (Alessi) – wyróżnia się charakterystyczną formą, kojarzącą się z ośmiornicą bądź pająkiem. Po „odnóżach” spływa wyciskany sok. Lekka forma i lśniące wykończenie sprawiają, że wyciskarka z powodzeniem odgrywa rolę dekoracji nowoczesnej kuchni.
Krzesło Louis Ghost (Kartell) – lekkie optycznie, transparentne krzesło inspirowane meblami ludwikowskimi. Starckowi udało się połączyć klasyczną formę z nowoczesnym materiałem (poliwęglan). Dzięki temu Louis Ghost pasuje do wnętrz w różnych stylach. Można wybrać model w pełni transparentny albo barwiony.
Fotel Bubble Club (Kartell) – kolejny przykład połączenia klasyki (forma) z nowoczesnością (materiał: polietylen). Tworzywo jest odporne na zabrudzenia, wilgoć i zmienne warunki pogodowe, dlatego fotel można śmiało użytkować także na zewnątrz. Uroku dodają mu wywijane podłokietniki. Oprócz fotela Starck zaprojektował też sofę i stolik kawowy z tej samej kolekcji.
Sofa Prive (Cassini) – kwintesencja nowoczesnej elegancji. Sofa wypełniono poliuretanową pianką oraz obita pikowaną skórą wzbogacona jest o system regulacji oparć i podłokietników, dlatego sprytnie można ją przekształcić w łóżko.
Philippe Starck zasłynął też z projektów z innych dziedzin. Piwiarnia Asahi (Tokio), motocykl Aprilia 6.5 czy butelka korsykańskiej wody mineralnej St. Georges to tylko kilka przykładów kultowych realizacji Starcka.
Autor: materiały prasowe
Krzesło Bibendum Eileen Gray
Autor: Mariusz Bykowski
Autor: Eugeniusz Filipiuk
Zabudowa kuchenna zrobiona jest na wymiar. Czarne fronty absolutnie nie przytłaczają, tym bardziej że zostały efektownie skontrastowane z czerwoną plamą lodówki. Trzeba jednak pamiętać, że czarny blat oraz fronty są bardzo zobowiązujące. GDZIE KUPIĆ: wazony – Fabryka Form; ściereczki – HM Home.