Przytulne i komfortowe poddasze. Jak je odpowiednio doświetlić?
Wnętrza pod skosami mogą mieć niepowtarzalny klimat i zapewnić komfort mieszkańcom, jeśli tylko zadbamy o to, aby były odpowiednio doświetlone. Duże znaczenie ma również otwarcie domowych przestrzeni na widoki za oknem i zapewnienie sobie kontaktu wizualnego z zewnętrznym otoczeniem. Dostępne rozwiązania pozwalają na ciekawe aranżacje i dopasowanie ich do typu pomieszczeń. I co najważniejsze – dobrze doświetlone przestrzenie to lepszy nastrój i samopoczucie.
Zalety światła dziennego
Wprowadzając więcej naturalnego światła do naszych domów możemy mieć realny wpływ na nasze samopoczucie, poprawę naszego zdrowia psychicznego oraz ogólnej jakości życia.
Oto kilka ważnych faktów:
Po pierwsze – ekspozycja na światło dzienne może poprawić nastrój, zmniejszyć niepokój i depresję.
Po drugie – światło dzienne ma bezpośredni wpływ na nasz rytm okołodobowy, czyli wewnętrzny zegar, który reguluje nasz cykl snu i czuwania.
Po trzecie – światło dzienne pomaga również naszemu organizmowi produkować witaminę D, która jest niezbędna dla ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia.
Jak poprawić dostęp do światła naturalnego?
O jak najlepszym doświetleniu domów powinniśmy pomyśleć już na etapie projektowania lub planowanej modernizacji. Więcej światła w pomieszczeniu możemy uzyskać poprzez montaż okien dachowych. Można je montować w dachach o kącie nachylania od 15° do 90°, ale im mniejszy jest spadek dachu tym dłuższe powinno być okno. Aby zwiększyć powierzchnię przeszkleń w pomieszczeniu, warto je montować w zestawach obok siebie w pionie lub poziomie. W zestawy można łączyć okna różnych typów np. okno elektryczne z oknem otwieranym manualnie. W przypadku okien elektrycznych VELUX mechanizm jest zintegrowany z konstrukcją, dlatego gdy są zamknięte niczym nie różnią się od tych otwieranych manualnie zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Innym rozwiązaniem jest łączenie okien dachowych z pionowymi w zestawy kolankowe tak, by wykorzystać ściankę kolankową do otwarcia wnętrz na światło i otoczenie wokół budynku. Można zastosować pionowe okno kolankowe otwierane uchylnie - VELUX VFE, uchylno-rozwierane VELUX VFA/VFB lub nieotwierane VELUX VIU. Dostępne są one w wielu rozmiarach, co daje możliwość zastosowania ciekawych zestawień z przeszkleniami sięgającymi aż do podłogi. Jeśli poddasze nie posiada ścianki kolankowej, dobrym pomysłem są dolne elementy doświetlające montowane pod tym samym kątem, co okna dachowe (VELUX GIL/GIU).
Dopasuj okno do funkcji pomieszczenia i estetycznych preferencji
Wybierając okna dachowe warto zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane. Wszędzie tam, gdzie potrzebna jest wysoka odporność na wilgoć np. w łazience i kuchni najlepszym rozwiązaniem jest drewno pokryte ciśnieniowo poliuretanem w kolorze białym. Poliuretanowa powierzchnia okna jest jednolita, naroża profili są gładkie i bez połączeń, co sprawia, że nie gromadzi się na nich wilgoć, kurz i brud. Okna są więc bardzo łatwe do utrzymania w czystości i nie wymagają konserwacji. W pomieszczeniach takich, jak np. sypialnie, pokoje dziecięce, gabinety możemy zdecydować na okna drewniane wykonane z klejonego i impregnowanego drewna sosnowego pokrytego bezbarwnym lakierem. Ich kolor naturalnego drewna idealnie komponuje się z przytulnymi wnętrzami na poddaszu, a także z minimalistyczną stylistyką.
Światło pod kontrolą
Jeśli zależy nam na kontroli świata w pomieszczeniu np. kiedy pracujemy przy komputerze lub chcemy sobie zrobić drzemkę, możemy wybrać roletę zaciemniającą VELUX dostępną w ponad 1800 kolorach, którą z łatwością dopasujemy do stylizacji wnętrza. Ciekawym rozwiązaniem są także rolety plisowane dające efekt rozproszenia światła, które umożliwiają płynną regulację za pomocą górnej i dolnej prowadnicy z możliwością zatrzymania przesłony w dowolnym miejscu. Warto zdecydować się na oryginalne rolety, które kupuje się pod rozmiar okna bez potrzeby robienia pomiarów. Fabrycznie wmontowane uchwyty w oknach dachowych VELUX umożliwiają szybki i łatwy montaż rolet.