W - design
Litera „W” w naszym alfabecie to parada gwiazd: od amerykańskiego architekta Franka Lloyda Wrighta, który umiał wtopić dom w skałę z potokiem, przez Duńczyka Hansa Wegnera, projektanta krzeseł doskonałych, po twórcę mebli z koronki, Holendra Marcela Wandersa.
Dirk Wynants, projektant i biznesmen, na wizytówkach prześmiewczo tytułuje się „Big Boss”. Twórca marki Extremis specjalizującej się w dizajnerskich projektach outdoor. Twierdzi, że jego meble służą temu, by ludzie spędzali czas razem. Często korzysta z nowoczesnych technologii i materiałów, ale inspiruje go także życie koczowników i pasterzy. Na zdjęciu pierwszym „Picnik” – stół i dwie ławki z aluminium, na których zawisł ich projektant Dirk Wynants. Na taras i do ogrodu.
Wedgwood
Wytwórnia słynnej angielskiej kamionki to nieustający, od 1759 roku, sukces. Aż do stycznia tego roku, kiedy Wedgwood ogłosił bankructwo. Na szczęście brytyjski rząd udzielił wsparcia fabryce – gdzież można by znaleźć lepsze serwisy do popołudniowej herbaty?
Autor: Materiały prasowe firm
Kamionka Wedgwooda oraz „The Killing of the Peggy Bank” - Wandersowski gag na czas kryzysu.
Hans Wegner
Duński dizajner, który przez całe 90-letnie życie dążył do zaprojektowania krzesła idealnego. Prawie mu się udało: słynne „CH 07” wymyślone w 1963 roku czy „Round”, na którym zasiadali podczas historycznej debaty Nixon i Kennedy, to ikony.
WMF
Ten niemiecki producent przedmiotów ze stali ma w swoim „jadłospisie” wszystko, co może się nam przydać w kuchni. 150 lat doświadczenia sprawia, że produkty WMF są połączeniem znakomitej jakości i dizajnu. Ostatnie hity firmy to sztućce i naczynia z powłoką Cromagnan - 150 razy bardziej odporne na zarysowania niż zwykła stal nierdzewna - oraz kolekcja zaprojektowana przez niemiecką projektantkę mody Jette Joop.
Autor: Materiały prasowe firm
Naczynie z WMF z lat 20. XX wieku, w stylu art déco.
LLoyd Frank Wright
Amerykanin, jeden z najsłynniejszych architektów XX wieku, należał do prekursorów architektury organicznej, związanej z krajobrazem. Wrightowi zawdzięczamy popularyzację wnętrz na planie otwartym. Jego najbardziej znane projekty to dom Fallingwater i Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku – do dziś zaskakują swoją nowoczesnością, choć powstały kilka dekad temu.