6 najczęstszych błędów podczas urządzania pokoju dziecka. Jak ich uniknąć?

2021-08-26 16:56

Urządzanie pokoju dziecka może wydawać się bardzo proste – wystarczy wprowadzić do wnętrza odrobinę koloru, kilka zabawek i maluch na pewno będzie szczęśliwy. Niestety, aranżując pokój dla dziecka zapominamy o kilku istotnych kwestiach. Oto 6 najczęstszych błędów popełnianych podczas urządzania pokoju dla dziecka i jak ich uniknąć.

Pokój dziecka
Autor: materiały prasowe NIZIO

Spis treści:

Jak urządzić pokój dziecka? 6 błędów, których należy unikać

Pokój malucha powinien być bardzo dobrze przemyślany – nie tylko pod względem estetycznym, ale również praktycznym. Jako rodzice, musimy zadbać o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół w pokoju naszej pociechy. Założenie jest proste: pomieszczenie powinno być przytulne, bezpieczne dla dziecka i na tyle atrakcyjne, by maluch z chęcią w nim przebywał.

A wykonanie? No cóż, nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć błędów podczas aranżowania przestrzeni dla dziecka, mimo naszych usilnych starań. Dlatego poniżej zebraliśmy 6 błędów, których lepiej unikać, urządzając pokój dla dziecka.

1. Pokój tematyczny

Może nas kusić, by zamienić pokój naszej pociechy w piracki statek, zamek księżniczki czy odległą planetę. Jednak w praktyce dziecięce pokoje tematyczne nie są najlepszym pomysłem, ponieważ maluchy szybko zmieniają swoje zainteresowania i za jakiś czas zamek księżniczki mogą zamienić na świnkę Peppę, a piracki okręt na statek kosmiczny czy samochody.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest ograniczenie tematycznych elementów do dodatków i akcesoriów, które łatwo wymienić, np. plakatów, naklejek na ścianę, pościeli, poduszek, zabawek itd.

2. Za dużo kolorów

Pokoje dziecięce zazwyczaj są dużo bardziej kolorowe niż pokoje dorosłych. Mimo to, urządzając pokój naszej pociechy nie powinniśmy przesadzać. Zbyt dużo jaskrawych barw nie tylko może przytłoczyć wnętrze, ale również wywołać wrażenie bałaganu. Poza tym intensywne kolory takie jak czerwienie, pomarańcze czy żółcienie mogą utrudnić dziecku wieczorny relaks i zasypianie.

Zamiast mocnych barw, raczej postawmy na neutralne kolory i delikatne pastele. Intensywne kolory sprawdzą się doskonale w formie dodatków, np. zasłon, poduszek czy dywanów. Ściany pokoju dziecka pomalujmy na delikatne beże, biele czy szarości. Jeśli chcemy od razu wprowadzić do pokoju pociechy więcej koloru, postawmy na pastele: pudrowy róż, błękit czy miętowy.

Kolorowe pokoje dzieci: jak urządzić pokój dla dziecka z różnych mebli?

3. Meble, z których dziecko szybko wyrośnie

Częstym błędem, który popełniają rodzice podczas urządzania pokoju dziecka jest zakup mebli, które dostosowane są tylko i wyłącznie do konkretnego przedziału wiekowego malucha. Rodzice mogą zapomnieć, że dzieci bardzo szybko rosną i urocze łóżeczko, które jeszcze kilka miesięcy temu było dla pociechy wystarczające, teraz jest za małe…

Rozwiązanie? Na rynku dostępnych jest mnóstwo mebli, które „rosną” wraz z dzieckiem. Takie łóżka, biurka czy krzesła mają regulowaną wysokość (i długość – w przypadku łóżek), więc nawet gdy maluch podrośnie, bez problemu dopasujemy do niego mebel i przy okazji zaoszczędzimy sporo pieniędzy na zakup nowego mebla.

4. Brak miejsc do przechowywania zabawek

Brak wydzielonego miejsca do przechowywania zabawek to dość częsty błąd podczas urządzania pokoju dziecięcego, zwłaszcza gdy nasz maluch ma naprawdę pokaźną kolekcję zabawek. Eksponowanie ich na otwartych półkach nie jest najlepszym pomysłem – po pierwsze taka „wystawa” szybciej zbiera kurz, a po drugie zbyt dużo rzeczy na widoku może wywołać wrażenie bałaganu.

Dlatego, już na etapie planowania dobrze jest zastanowić się nad miejscami i sposobami na przechowywanie rzeczy dziecka. Dobrze w tej roli sprawdzają się pudła, szuflady, plastikowe pojemniki, a nawet pufy ze schowkami! Przy okazji będziemy mogli nauczyć dziecko dbania o porządek i sprzątania po sobie.

5. Przedmioty łapiące kurz

Dzieci są szczególnie podatne na alergie, dlatego warto zadbać o to, by fruwających po pokoju malucha alergenów (zwłaszcza drobinek kurzu) było jak najmniej. Ograniczmy do minimum eksponowanie w pokoju dziecka rzeczy, które łatwo łapią kurz, a więc kocyków, poduszek, pluszaków, zasłon itd.

Jeśli wybieramy konkretne tkaniny, postarajmy się, by były hipoalergiczne. Zamiast grubych zasłon, wybierzmy bambusowe żaluzje, zamiast wykładziny dywanowej – miękki dywan w średnim rozmiarze itd.

6. Za mało źródeł światła

Brak wystarczającej ilości źródeł światła to błąd, który popełniamy nie tylko podczas urządzania pokoju dziecka. Jednak w przypadku pokoju malucha światło jest szczególnie ważne – to ono buduje przytulny klimat i zapewnia komfort podczas zabawy, nauki, a nawet snu!

Pamiętajmy, by w pokoju dziecka znalazło się jedno centralne źródło światła (np. wisząca lampa) oraz kilka mniejszych w różnych strefach pokoju. Dobrym pomysłem będzie zamontowanie kinkietów przy łóżku dziecka oraz lampki na biurku.

Jak urządzić pokój dziecka? Sprawdź nasze pomysły

Ekspert radzi: jak urządzić pokój ucznia