Bezpieczna przestrzeń dla dziecka: co warto zabezpieczyć w domu

2024-04-24 15:23

Wszyscy chcemy, aby w naszych domach było bezpiecznie - przede wszystkim dla dzieci. Dom to miejsce, w którym nic nie powinno zagrażać najmłodszym, nawet podczas zabawy. Podpowiadamy jak zabezpieczyć domową przestrzeń tak, by maksymalnie zmniejszyć ryzyko wypadków.

Bezpieczna przestrzeń dla dzieci
Autor: www.fantasticfrank.de

Spis treści

  1. Bezpieczna przestrzeń: śliskie powierzchnie i schody
  2. Bezpieczna przestrzeń dla dziecka: blokady
  3. Bezpieczna przestrzeń: mocowanie mebli do ściany

Nie zawsze urządzamy mieszkanie już z myślą o dziecku, jednak w każdej chwili możemy przygotować domową przestrzeń tak, by maksymalnie zmniejszyć ryzyko zagrożeń. Powinniśmy zastanowić się nad tym, jakie zagrożenia mogą czekać na dzieci w domu i odpowiednio go zabezpieczyć. Stosując rozwiązania, które zapewnią dzieciom prawidłowy rozwój sprawimy, że dom będzie dla nich tłem radosnego dzieciństwa. Co warto zabezpieczyć? Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę.

Zobacz też: Jak urządzić mieszkanie przyjazne dzieciom?

Bezpieczna przestrzeń: śliskie powierzchnie i schody

Podstawowe miejsce do zabaw w domu dla dziecka to podłoga. Dlatego dobrze, gdy wyłożona jest ciepłym i zabezpieczonym antypoślizgowo dywanem. Jeśli mamy w domu schody, warto zabezpieczyć je barierką a pojedyncze stopnie – paskami antypoślizgowymi. Samoprzylepne paski na każdym stopniu to prosty sposób na to, by bieganie było bezpieczniejsze. Wannę lub prysznic dobrze jest wyposażyć w gumową matę antypoślizgową, która ochroni malucha w wodzie. Dostępna w różnych kolorach i kształtach z pewnością będzie zabawnym towarzyszem kąpieli.

Bezpieczna przestrzeń dla dziecka: blokady

Aby uniknąć przytrzaśniętych palców, warto zabezpieczyć drzwi (zarówno te wewnętrzne, jak i drzwiczki frontów szafek) oraz szuflady w mieszkaniu odpowiednią blokadą. Ogranicznik utrzymujący drzwi stale otwarte to szybki i prosty sposób zapobiegający niefortunnym wypadkom. Prosta blokada-haczyk zabezpieczy zawartość w szufladach, która jest nieodpowiednia dla dzieci. Dobrze jest również zabezpieczyć wszystkie okna w domu. Blokada-haczyk będzie pasować zarówno do okien otwieranych do wewnątrz, jak i tych przesuwanych. Specjalne zaślepki do gniazdka zmniejszą zaś ryzyko wetknięcia przez dziecko palców lub przedmiotów do gniazdka.

Bezpieczna przestrzeń: mocowanie mebli do ściany

Żywiołowość dzieci wymaga, abyśmy myśleli o zabezpieczaniu mebli w mieszkaniu. Zabawy najmłodszych należy mieć stale na oku. Warto zadbać o to, by dzieci nie miały okazji wspinać się, podciągać lub zwisać na szufladach, drzwiczkach lub półkach. Bardzo ważne jest, aby wszystkie wysokie meble przymocować do ściany. Zarówno maluchy, jak i większe dzieci mogą wpaść na pomysł, żeby się na nie wspinać. Przymocowanie do ściany to najlepszych sposobów, by zapobiec przewróceniu się mebla. Skutki nieukończonego lub niezgodnego z instrukcją montażu czy inne usterki, które dla dorosłych nie stanowią zagrożenia, dla dzieci mogą być niebezpieczne. Jak bezpiecznie przymocować meble do ściany? Informację taką znajdziemy w instrukcji montażu danego mebla, przy jego zakupie. Zestawy mocowań zabezpieczających można kupić w sklepach budowlanych, a niektórzy producenci dołączają je do paczki z elementami do złożenia.