Co słychać w świecie nastolatka? Podpatrujemy sprawdzone i modne rozwiązania

2023-01-26 14:11

Urządzając jego pokój, doradzaj, nie decyduj. Kładź nacisk na funkcjonalność i dobrą organizację, ale nie pomiń fantazji, pasji i temperamentu dorastającego człowieka. Zostaw też przestrzeń na wprowadzanie zmian, by zawsze mógł powiedzieć: „u mnie jest super”.

Pokój nastolatka
Autor: serwis prasowy marki VOX Dzięki systemom mebli modułowych dla młodzieży bez kłopotu urządzisz nawet nieustawny i mały pokój. Nowe okładziny podłogowe sprawią, że będzie w nim też praktycznie i kolorowo. Na zdj. meble Nest, vox.pl
Podłogi

Rozsypane chrupki, plama keczupu – u zakręconego nastolatka to się zdarza. Kryterium łatwego utrzymania podłogi w czystości należy więc do pierwszorzędnych przy jej wyborze. Deski lite, warstwowe, panele laminowane, winylowe są w tym pokoju „na miejscu”. Pomyśl o nich także wtedy, kiedy dziecko jest alergikiem. Sprawdź jednak, czy posadzki te nie zawierają aldehydów w składzie klejów i lakierów. Przytulności doda wnętrzu dywan, przy czym zwłaszcza do pokoju chłopca warto się zdecydować na tzw. łatwoczyszczący. Jest on pokryty apreturą, która zatrzymuje na powierzchni zabrudzenia i plamy, wystarczy je odkurzyć lub zetrzeć. Dla alergika dywan nie powinien być włochaty (zbiera kurz) i wełniany (jest alergogenny). Zwróć też uwagę na podkład. Najlepszy? Filcowy albo z juty. Taki na poliestrowej piance może zawierać aldehyd. Warto także postawić na oryginalność, ciekawy wzór lub kształt sprawi, że wnętrze będzie wyjątkowe.

Podłoga panele
Autor: serwis prasowy marki Tarkett Na zdj. panele winylowe Funky Herringbone z kolekcji iD Mixonomi, Tarkett
Pokój nastolatka
Autor: serwis prasowy marki Komfort Na zdj. dywan Pastel Gaman
Dywan
Autor: serwis prasowy jotex.pl Na zdj. dywan Roof Pigeon, jotex.pl

Jeśli posadzka, którą chcesz zastosować w pokoju dziecka, to lite deski, ważne, by były z odpornego na uszkodzenia gatunku drewna. Z rodzimego dębu, jesionu, klonu, buku. Sosna, olcha, brzoza są za miękkie, szybko uwidocznią się na nich np. wgniecenia po przesuwaniu mebli. Z egzotycznych rodzajów masz spory wybór, m.in. jatobę, sukupirę, merbau. Znacznie szybciej, i samodzielnie, ułożysz panele drewniane i laminowane niż lite deski. Pamiętaj, że większość paneli wymaga montażu na folii paroizolacyjnej i na piance antyakustycznej. Zwróć uwagę na to, by posadzka miała klasę ścieralności nie mniejszą od AC3.

Ściany

Zanim przystąpisz do pomalowania lub pokrycia ich okładziną, dobrze je przygotuj. Od jakości wykonania tego etapu zależy rezultat całej pracy. Usuń warstwy łuszczącej się farby lub starą tapetę, zaszpachluj i wyszlifuj pęknięcia, wygładź nierówności, odpyl powierzchnię. W pokoju nastolatka sprawdzi się farba zmywalna (jest w ofercie wielu producentów). Kupisz też plamoodporną, m.in. Dulux EasyCare, Bondex Smart Paint czy Magnat Sypialnia i Pokój dziecka, która (dzięki specjalnej formule) dodatkowo oczyszcza powietrze z formaldehydu. Dobrym pomysłem jest farba tablicowa na fragmencie ściany albo magnesowo-tablicowa, bądź też sama magnesowa położona pod emulsją do ścian.

Bez przenikania

By w trakcie malowania ściany jej poprzedni intensywny kolor nie przebijał przez świeżo nakładane warstwy farby, pokryj go podkładem odcinającym. Można to oczywiście zrobić wtedy, kiedy stara powłoka nie łuszczy się i przed malowaniem została umyta. Po wyschnięciu podkładu pomaluj powierzchnię wybraną emulsją.

Pokój nastolatka
Autor: serwis prasowy marki Bloomingville

Prosto – z rolki

Tapeta, fototapeta, mural to szybki sposób na dekorację pokoju. Wystarczy ozdobić ścianę lub jej część i masz efekt „wow!”. Ale uwaga – na małym metrażu motyw nie powinien osiągać megaskali, bo stanie się przytłaczający.

Fototapeta
Autor: serwis prasowy marki Rebel Walls

Według projektu

I to własnego! Zdjęcia roweru, z wakacji, koncertu ulubionego zespołu mogą stać się motywem na fototapecie zamówionej na wymiar. Fototapety kupisz zmywalne i samoprzylepne. Te ostatnie wielokrotnie przekleisz w inne miejsce (ale ostrożnie!).

Fototapeta
Autor: serwis prasowy pixers.pl
Miejsce do pracy

Optymalne wymiary wygodnego biurka wynoszą: 60–75 cm szerokości, 90–120 cm długości, 72–75 cm wysokości. Mając na względzie tę sprawdzoną teorię, zweryfikuj ją w praktyce. Wielkość mebla dopasuj do wzrostu, a także zainteresowań nastolatka, np. zaplanuj dłuższy blat, gdy trzeba na nim wygospodarować przestrzeń do odrabiania lekcji, na komputer, rysowanie komiksów czy robienie modeli pojazdów kosmicznych albo młodzieżowej biżuterii. Rzecz, w którą na pewno warto zainwestować, jest krzesło. Z regulowaną wysokością siedziska, lekkie, ergonomiczne, zapewniające wygodne oparcie plecom dziecka. Przy temperamencie młodego człowieka zda egzamin krzesło na kółkach. Bez obaw, nie zniszczy ono posadzki, gdy ochronisz ją przeznaczoną do tego podkładką.

Pokój nastolatka
Autor: serwis prasowy marki Salony Agata

Idealne ustawienie – biurko oświetlone światłem dziennym z lewej strony, gdy dziecko jest praworęczne i odwrotnie, gdy pisze lewą ręką, nie zawsze jest możliwe. Dlatego nie bagatelizuj roli światła sztucznego. Oprócz lampy sufitowej (nie wieszaj jej za nisko, by było bezpiecznie!), zaplanuj jasne białe źródła światła w kąciku do pracy i ciepłe o mniejszej mocy (takie relaksują) w miejscu wypoczynku, zarówno do czytania, jak i dekoracyjne. Policz też, ile gniazdek potrzeba w każdej strefie.

Na wymiar

Spodobał nam się ten pomysł, bo jest prosty, ponadczasowy. Łatwo go dopasować do potrzeb i dziewczynki, i chłopaka. Blat z półką przymocowano do boków regałów obudowujących okno. Całość pomalowano na spokojny kolor Petroleum 790 marki Beckers.

Biuro domowe
Autor: serwis prasowy marki Beckers

Przerwa!

Nikt bez niej nie wytrzyma, pracując długo przy biurku. Dziecku bardzo się przyda miękkie siedzisko do odpoczynku i na wizyty przyjaciół.

Pokój nastolatka
Autor: serwis prasowy
Strefa spania

Łóżko to przystań, miękka wyspa, gdzie często w ciągu dnia świetnie się serfuje z laptopem po internecie, czyta, odrabia lekcje, gra w gry komputerowe, urządza pogaduszki z koleżankami. Zatem dobrze, gdy model spełniający taką funkcję, ma zagłówek, by nastolatek mógł się wygodnie o niego oprzeć. Z brakiem zagłówka poradzisz sobie, ustawiając mebel szczytem lub bokiem do ściany i dodając poduchy pod plecy. Jeśli wybierasz łóżko z szufladami na pościel, sprawdź, czy łatwo i szybko się je otwiera i zamyka. To gwarantuje, że pościel będzie do nich trafiać. W planach aranżacyjnych uwzględnij również miejsce na dodatkowe spanie, np. wysuwane spod łóżka, bo nastolatki uwielbiają u siebie nocować. I niby drobiazg, ale w tym „dystrykcie” niezbędny – narzuta. Estetyczna, niegniecąca się i mocna, taka, która po prostu „da radę”.

Przełam styl

Zerwanie z różem okazało się niemożliwe? Przestanie on być tak cukierkowy po lekkim przypudrowaniu szarością i połączeniu z elementami industrialnymi – modnymi meblami z czarnych metalowych rurek.

Pokój nastolatka
Autor: serwis prasowy marki Car Möbel
Kinkiet
Autor: serwis prasowy marki Markslöjd Na zdj. praktyczna lampa Logi, z półką i portem USB, Markslöjd.

„Bezpieczną” paletą barw do pokoju młodzieżowego jest neutralna (biele, szarości, delikatne pastele) plus akcenty mocnych kolorów w postaci dodatków, mebli, plakatów, tapety, gadżetów, których tu wcale niemało. Taka spokojna baza daje możliwość wprowadzania zmian stylistycznych bez większych kosztów czy nakładu pracy. Warto wiedzieć, że dominujące w aranżacji barwy oddziałują na samopoczucie mieszkańca. Czerwienie i żółcienie np. pobudzają, ale gdy jest ich za wiele, mogą prowadzić do stanu rozdrażnienia. Jasna zieleń uspokaja i jednocześnie odświeża umysł, niebieski skłania do nastroju nostalgicznego.

Na piętrze

…łóżko, a pod nim kącik do relaksu, ćwiczeń, spotkań.

Pokój nastolatka
Autor: serwis prasowy marki Komfort Na zdj. pod antresolą dywan Diamond Pixel, polipropylen, 230x160 cm, Komfort
Przechowywanie

Tak je zorganizuj, by ułatwić nastolatkowi utrzymanie porządku w pokoju. W niewielkim pomieszczeniu typowe szafy ubraniowe stają się często zawalidrogami. Lepszym rozwiązaniem może się okazać zabudowa od podłogi do sufitu, z drzwiami przesuwnymi. Schowasz w niej nie tylko odzież (sezonowo posegregowaną), lecz także np. sprzęt sportowy, muzyczny, a nawet kącik z komputerem. W zabudowie na wymiar po prostu więcej się mieści niż w zwykłej szafie i nie zacieśnia ona optycznie wnętrza. Organizacja to kolejny stopień do aranżacyjnego sukcesu. Rzeczy podzielcie z nastolatkiem tematycznie i przyznajcie im stałe miejsca. Nieszablonowe rozwiązania są w cenie.

Każdy centymetr

Rower zawieszony na ścianie pokoju albo drobiazgi w organizerach na drzwiach? Jak najbardziej! Liczy się funkcjonalność, kreatywność i tak ważne dla nastolatka podkreślenie indywidualności.

Pokój nastolatka
Autor: serwis prasowy marki Classen
Pokój nastolatka
Autor: serwis prasowy marki VOX Na zdj. drzwi Smart marki Porta,

Sprytne schowki

Miejsce pod łóżkiem też się nadaje do przechowywania (jest spore i nie zajmuje dodatkowej przestrzeni). Gdy pościel trzymasz w oddzielnej skrzyni, płytką szufladę (i półki) pod meblem przeznacz na magazyn podręcznych drobiazgów, książek.

łożko ze schowkiem
Autor: serwis prasowy marki Meble Forte

Trafione!

Nic tak nie pomaga w utrzymaniu ładu, jak różnej wielkości pojemniki na półkach, biurku, podłodze. Zobacz też, że stara szafa po odnowieniu może być bardzo atrakcyjna. Wystarczyło pomalować jej fronty i zmienić uchwyty.

Pokój nastolatka
Autor: Monika Filipiuk-Obałek