Dom bezpieczny dla dziecka. Jak urządzić mieszkanie, w kórym mieszka mały człowiek?
Jeżeli zastanawiasz się, jak zaaranżować idealną przestrzeń dla najmłodszych, ten artykuł jest dla ciebie. Przeczytaj, jak urządzić mieszkanie, by sprzyjało rozwojowi, edukacji i zabawie. I oczywiście radosnemu dzieciństwu.
Zapewnienie bezpieczeństwa i wspomaganie rozwoju dzieci to codzienna praca dorosłych. Cenne są mądre podpowiedzi. Maluchy w domu zdobywają pierwszą porcję wiedzy o świecie. Dlatego już na etapie remontu i wyposażania szukamy przyjaznych rozwiązań.
To szczególnie ważne, gdy nasza pociecha jest chora. Coraz częściej we wczesnym dzieciństwie diagnozowane są rozmaite dysfunkcje, dla których właściwie zaplanowane otoczenie jest kluczowe.
Wbrew pozorom, dzieci zdrowe i te, które wymagają większej uwagi, mają wiele wspólnych potrzeb. W każdym przypadku musimy zadbać o ich bezpieczeństwo, sprytnymi sposobami zapanować nad ich wszędobylską naturą. Nie zapominamy też o dorosłych, bo ich spokój to dobry punkt wyjścia.
Z dnia na dzień niemowlak uczy się przemieszczać, a wtedy jego ciekawość napędza chęć poznawania świata. Zaczyna zwiedzać zakątki mieszkania, wspinać się na meble, zaglądać do szafek. Rodzice są wtedy szczególnie czujni, ale warto też skorzystać z prostych, ale bardzo praktycznych rozwiązań:
1. Samoprzylepna taśma piankowa zapobiega urazom w przypadku kontaktu dziecka z kantami mebli.
2. Barierka ochronna do montażu między ścianami czy w ościeżnicy sprawia, że maluch nie wejdzie tam, gdzie jest niebezpiecznie, np. na schody.
3. Antypoślizgowa mata do wanny zmniejsza ryzyko poślizgnięcia.
4. Zabezpieczenie gniazdka elektrycznego chroni przed porażeniem prądem. Zaopatrz się w takie, które mają fabrycznie zamontowane przysłony torów prądowych albo kup zaślepki zabezpieczane kluczykiem.
5. Piankowy ochraniacz zapobiega nagłemu zamknięciu drzwi, chroniąc paluszki przed przytrzaśnięciem.
6. Aby dziecko nie mogło sięgnąć po zawartość szuflad i szaf (tych, w których trzymamy np. środki chemiczne), wystarczy zamontować odpowiedni haczyk.
7. Malec nie powinien mieć możliwości otwarcia okna czy balkonu. Przed wypadkiem uchronią go specjalne blokady.
8. Kojec to dobry sposób, by ograniczyć wędrówki dziecka wtedy, kiedy nie możemy poświęcić mu pełnej uwagi.
Pojawienie się dziecka zwykle mobilizuje nas do zmian w mieszkaniu. Warto wybierać materiały i produkty, które lepiej odpowiadają potrzebom małych lokatorów.
Coraz częściej deweloperzy chwalą się tym, że ich budynek ma odpowiednie certyfikaty, a więc powstał z nietoksycznych materiałów. Zwróć też uwagę, czy produkty, którymi wykańczasz wnętrze, nie wydzielają szkodliwych substancji. Postaw na jakość, naturalność i prostotę. Z projektu wyeliminuj elementy, o które dziecko może się potknąć lub uderzyć (kanty, wystające części, podesty, progi). Rozważ kształt schodów – nie powinny być kręte, strome. Gdy budujesz dom, zarówno na schody, jak i na balkon wybierz balustrady bez poziomych elementów, za to dość gęste. W oknach, drzwiach zastosuj bezpieczne szkło, które się nie rozpryśnie. Gniazdka elektryczne zaplanuj w miejscach ukrytych, niedostępnych dla malucha.
Naturalna ekspresja dzieci wymaga, byśmy myśleli o zabezpieczaniu ścian czy mebli. Równie ważne jest nastawienie rodziców – pewne szkody zdarzą się na pewno, ale nie można za bardzo się przejmować! Sięgajmy po rozwiązania, które wspierają samodzielność i rozwój maluchów.
1. Miękki ochraniacz na szczebelki zapobiegnie uderzeniom w czasie nocnych wędrówek po łóżku lub dziennych podskoków. Kupując łóżeczko, wybierz model z wyjmowanymi szczebelkami. To udogodnienie okaże się przydatne dla dwulatka. Pozwoli mu wychodzić i wchodzić, ale podczas snu nie spadnie.
2. Jakość powietrza poprawi nawilżacz, a delikatne źródło światła da poczucie bezpieczeństwa.
3. Podstawowe miejsce do zabaw to podłoga. Najlepiej wyłożona ciepłymi zabezpieczonym antypoślizgowo dywanem. By nie martwić się plamami, wybierz taki, który można prać w pralce.
4. Niezależność twórcza często znajduje wyraz na ścianach. Gdy pomalujemy je zmywalną farbą plamoodporną o właściwościach hydrofobowych, nie będziemy się martwić perspektywą remontu.
5. Lubisz wiedzieć, co się dzieje w pokoju dziecka? Zaopatrz się w przydatny gadżet, jak niania elektroniczna z kamerą.
6. Zabawy często przenoszą się do salonu. Jeśli planujesz zakup kanapy, zwróć uwagę na odpowiednią tapicerkę. Włókna tkanin Aquaclean są odporne na wnikanie brudu, dzięki czemu dają się wyczyścić za pomocą wody.
Dobry wpływ
Jakość estetyczna sprzętów i zabawek to nie tylko dbałość o kształtowanie w młodym człowieku dobrego gustu. Psychologowie nie mają wątpliwości, że wygląd otoczenia wpływa na samopoczucie, rozwój, wyobraźnię i sukcesy w nauce. Może wspierać lub hamować chęć do aktywności ruchowej, a nawet kontaktów społecznych.
Dla najmłodszych
Dziecięcy kącik w salonie czy w kuchni można umiejętnie wkomponować w estetykę mieszkania. To bardzo korzystne rozwiązanie: masz malca na oku, a on pełnoprawnie uczestniczy w codziennym życiu rodziny.
MĄDRE ZABAWY
Pobudzanie ośrodków nerwowych poprzez ruch i zabawę jest ważne dla prawidłowego rozwoju dzieci zdrowych i tych z zaburzeniami rozwoju. Warto bawić się z dzieckiem tak, by stymulować jego zmysły i wybierać odpowiednie zabawki. Zwróć uwagę, by były przystosowane do wieku i możliwości dziecka.
1. Zmysł dotyku i zdolności manualne wspomagają zabawki o zróżnicowanej fakturze, kształtach, przedmioty do chwytania, manipulowania, rzucania, piłki sensoryczne, sypkie i lepkie materiały, przedmioty do ugniatania, rozciągania, klocki, układanki, rysowanie.
2. Rozwój wzroku pobudzają kontrastowe kolory, którymi warto otaczać już noworodka. Na dalszym etapie przydadzą się kalejdoskopy, bączki, przedmioty z elementami świetlnymi, diody, projektory, zabawy w segregowanie kolorów, puzzle.
3. Słuch i mowa. Najmłodsi powinni zapoznawać się ze światem dźwięków stopniowo, od tych łagodniejszych. Oprócz częstego mówienia do dziecka i śpiewania sprawdzą się grzechotki, pozytywki, ciche melodie, dźwięki natury, naśladowanie odgłosów. Później nadejdzie czas na stukanie garnkami, granie na rozmaitych instrumentach muzycznych.
4. Koordynację ruchową, równowagę wspieramy na wczesnym etapie przez noszenie dziecka, kołysanie, turlanie, huśtanie, balansowanie na piłce do skakania (w asyście rodzica). Starszemu dziecku przydadzą się jeździki, równoważnie, tunele, trampolina, możemy zamontować też w domu huśtawkę, linę do wspinaczki.
Miękkie wywrotki
Pufy przydają się na każdym etapie rozwoju dziecka. Amortyzują upadki, pobudzają wyobraźnię, zachęcają do ruchu i służą do wypoczynku.
Pokonać trudności
Przed rodzicami dzieci z problemami rozwojowymi lub niepełnosprawnością stoi szczególne zadanie. W mieszkaniu muszą pojawić się rozwiązania, dzięki którym będą one mogły czuć się sprawne i samodzielne, żyć podobnie jak rówieśnicy i rodzeństwo. Usuwajmy więc bariery. Kontrastowe, mocne kolory pomogą w orientacji przestrzennej, np. przy niepełnosprawności wzrokowej, lubią je też dzieci z zespołem Downa. Należy ich natomiast unikać przy nadpobudliwości czy epilepsji.
W wypadku tej ostatniej potrzebne będą dodatkowe zabezpieczenia, chroniące przed urazami materace, osłony łóżka. Dziecko z zaburzeniami ruchu będzie bardziej samodzielne, gdy zamiast łóżka położymy materac wprost na ziemi, zamontujemy uchwyty w trudniej dostępnych miejscach. W każdym przypadku pomocne będzie ograniczenie liczby mebli, uporządkowanie przestrzeni, staranne wyselekcjonowanie przedmiotów, które otaczają dziecko, przy jednoczesnym dostarczeniu odpowiednich bodźców terapeutycznych.