Duże i małe metamorfozy, czyli zmiany w pokoju dziecka. Tak sprawidz, by rósł z dzieckiem
„Wyjechali na wakacje wszyscy nasi podopieczni. Gdy nie ma dzieci w domu...” – to robimy remont w ich królestwie. Zaczynamy od sprawdzenia stanu mebli, ścian, podłogi. Potem czas na innowacje, ozdoby, niespodzianki.
Konsultacja z dzieckiem. Przed rozpoczęciem remontu, uzgodnijcie kolor ścian, dobór mebli i dodatków, ich ustawienie. Kieruj się gustem malucha, ale pamiętaj o aspektach praktycznych, np. o tym, że za rok, dwa zmienią się upodobania. Zamiast łóżka-auta lepiej wybrać plakaty z samochodowym motywem.
Według wieku. Urządzając pokój niemowlaka, weź pod uwagę swoją wygodę – przewijak, fotel do karmienia. Już teraz zastanów się, gdzie w przyszłości stanie większe łóżko (zaplanuj tam np. kinkiet) i biurko (doprowadź gniazda elektryczne). W przypadku kilkulatka wybierz miejsce do spania jak dla dorosłego, z materacem 90/100x200 cm. Poza strefą snu wydziel też przestrzeń do zabawy, nauki, przechowywania.
Bezpiecznie. Zamontuj kontakty z przesłonami torów prądowych, ukryj kable, zabezpiecz narożniki mebli. Zastosuj materiały spełniające europejskie normy bezpieczeństwa.
Ściana się zmywa
Dziecko ma zdolności plastyczne, dając temu wyraz na ścianach? Pomaluj pokój farbą o właściwościach hydrofobowych, np. Dulux EasyCare. Tworzy ona specjalną powłokę odpychającą wodę oraz inne płynne zabrudzenia, łatwą w czyszczeniu. Farba jest 10 razy bardziej odporna na szorowanie niż farby o podobnej klasie. Pomalowana nią ściana długo zachowuje kolor.
Naklejka - kolorowy akcent
Pomalowanie lub wytapetowanie ścian to dobry sposób na odświeżenie pokoju. Jeśli jednak nie masz na to czasu lub brak ci wprawy, wybierz ekspresową dekorację – naklejkę. Naklejka na zdjęciu wykonana jest na białej matowej folii, która idealnie nadaje się do naklejenia na gładkie powierzchnie, jak ściana czy meble. Specjalnie dobrany klej umożliwia jednocześnie trwałe i delikatne przytwierdzenie do powierzchni (można usunąć bez niszczenia). Folia jest bezwonna, wodoodporna i posiada certyfikat.
Do kompletu. Sprzęty pochodzące z jednej kolekcji łączą się optycznie, dają więcej opcji aranżacyjnych – można je ustawiać w różnych konfiguracjach. Wieszając nad łóżkiem szafki (lepiej płytkie, o głęb. 30 cm), sprawdź ich ciężar, maksymalne obciążenie. Dostosuj średnicę kołków rozporowych (podpowiedź znajdziesz w instrukcji montażu mebli). Rodzaj kołków dobierz do materiału, z którego wykonano ściany.
Na życzenie. Korzystając z systemów do zabudowy, stworzysz z wybranego materiału mebel na miarę. Poniżej Mobile, garderoba z drzwi przesuwnych i systemu do przechowywania, do której można dostawić wysuwany stolik (biurko). Płyta MDF, panele szklane.
Połączenie funkcji
Mniejszy pokój warto urządzić meblami służącymi kilku zadaniom. Łóżko piętrowe z antresolą sprawdza się m.in. jako zadaszenie domku do zabaw (by dodać mu kameralności, wystarczy zawiesić zasłonę). Gdy dziecko podrośnie, pod łóżko może trafić biurko.
Ważne łóżko
Jeśli pozwala na to metraż pokoju, ustaw łóżko bokiem do okna oraz drzwi, zapewnij dostęp do niego z trzech stron. Przestrzeń pod meblem wykorzystaj na schowki.
Kwestia fantazji
Pokój dziecka to właściwe miejsce na akcesoria pobudzające wyobraźnię i ułatwiające przyswajanie wiedzy. Niemowlakowi polecamy mobile nad łóżeczkiem, kolorową tapetę. Kilkulatkowi – tablicę do rysowania, a nastolatkowi – magnetyczną.
Bezpieczna zabawa
Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź materiały, z których wykonany jest mebel lub zabawka. Mebelki na zdj. zrobiono z litej sklejki brzozowej, mającej europejskie certyfikaty jakości. Jest wykończona nietoksycznym ekologicznym lakierem spełniającym Normę EN 7.
Ważne wykończenie
Montaż drzwi zaplanuj po położeniu posadzki i wykończeniu ścian. Jeśli ściany mają nierówności, odchylenia, bezpieczniej jest wybrać ościeżnicę regulowaną (z kilkucenty-metrowym zakresem regulacji). Potraktuj drzwi jako element dekoracji. Zamiast tradycyjnej bieli czy brązu może skusi cię zieleń?
Ochrona przed słońcem
Jednym z ostatnich elementów remontu pokoju jest zaaranżowanie okna. Może zamiast zasłon i firanek zbierających kurz wybierzesz tym razem żaluzję? Jest łatwa w czyszczeniu, umożliwia swobodną cyrkulację powietrza. Żaluzja Luna marki Anwis wyposażona jest w zabezpieczenia Child Safety, zapobiegające tworzeniu się niebezpiecznej pętli w systemach sterowanych sznurkiem lub łańcuszkiem koralikowym.
Podłoga idealna do zabawy
Posadzkę z drewna lub laminatu (odporną na uszkodzenia, z atestami bezpieczeństwa, wyciszającym podkładem) połóż przed malowaniem ścian. Wykładzinę antyalergiczną – po. Pod dywan przeciwuczuleniowy, z krótszym włosiem podłóż matę antypoślizgową.
● Światło naturalne potrzebne jest dziecku zwłaszcza podczas rysowania, czytania, odrabiania lekcji. Myśląc o tym, ustaw stolik lub biurko blisko okna, bokiem (tak, aby promienie słoneczne dobrze oświetlały blat roboczy, nie rażąc oczu dziecka).
● Lampa górna – najlepiej o barwie białej, świetle rozproszonym, z możliwością regulacji natężenia jasności.
● Lampka biurkowa – niech emituje chłodne białe światło, a dzięki ruchomemu ramieniu na wysięgniku wygina się w dowolnym kierunku (jak na zdj. obok). Jej klosz musi przysłaniać żarówkę. Optymalna odległość źródła światła od biurka to ok. 35 cm.
● Lampka nocna ma tworzyć kameralny nastrój, sprzyjać zasypianiu, stąd też barwa jej światła może być cieplejsza, a moc mniejsza. Przydatne okazują się w niej: ściemniacz, czujnik ruchu (lampka zapala się, gdy maluch wstaje w nocy), energooszczędne źródło światła LED.