Idealny pokój dla chłopca - fana "Gwiezdnych wojen"
Gdy dorosłym zależy na funkcjonalności, a dziecku na zabawie – może dojść do konfliktu interesów. Ale nie tym razem. Wyposażenie pokoju Stasia nawiązuje do klimatu „Gwiezdnych wojen”. Służy względom praktycznym, pobudza wyobraźnię. Zobacz idealny pokój dla chłopca.
- Najbardziej lubię układać z klocków Lego roboty, pojazdy i planety, takie jak w Star Wars – usłyszał architekt wnętrz Witold Węgiełek na jednym z pierwszych spotkań ze Stasiem. Dowiedział się też, że chłopiec ma dużą kolekcję książek związanych z tą tematyką, że potrzebuje miejsca do staczania bitew z udziałem wojowników z „Gwiezdnych wojen”, a do tego uwielbia gry strategiczne - tradycyjne planszówki. No i jest oczywiście pilnym uczniem. W każdym miesiącu zdobywa w szkole odznaki za pracę nad poszczególnymi cnotami (męstwa, dyscypliny, porządku, pomagania innym), które potem gromadzi w pokoju.
Mając do dyspozycji niecałych 12 m², trzeba było starannie rozplanować przestrzeń pokoju dla chłopca. Znaleźć miejsce na standardowe sprzęty: łóżko, szafę, biurko, wygospodarować dodatkowe półki i stoliki na prezentacje prac z klocków. Klimat Star Wars miał być potraktowany nie dosłownie, a w formie akcentów. W centrum powinny znajdować się dzieła Stasia. Do gotowego łóżka z szufladą i wygodnym tapicerowanym zagłówkiem architekt zaprojektował biurko oraz półki. „Spiął” je kolorystycznie bielą, szarością oraz tapetą z pionowymi liniami. Fioletowymi frontami z płyty MDF wyznaczył kącik do nauki.
Druk wielkoformatowy - czy nadaje się do dekoracji pokoju dziecka?
PORADA EKSPERTA
Wydrukować (po uprzednim przygotowaniu pliku) można każdą grafikę i fotografię z zapisem cyfrowym. Nie bez znaczenia jest ich jakość. Aby uniknąć efektu pikseli, warto poświęcić trochę czasu na obróbkę, zastosowanie filtrów. Coraz więcej drukarni oferuje druki wielkoformatowe UV. Jest to stosunkowo nowa technologia przyjazna środowisku, a zarazem (dzięki utrwalaniu) bardzo odporna na czynniki zewnętrzne. Kwestią wyboru pozostaje materiał, który będzie nośnikiem grafiki. Do pokojów dziecięcych polecam PCV spienione – twardą cienką płytę (o grubości 2–4 mm) o matowej fakturze, odporną na uderzenia. W przeciwieństwie do tapety można ją mocować do ściany punktowo. Umożliwia łatwą i szybką zmianę lub usunięcie grafiki.
Witold Węgiełek - Węgiełek Studio Projektowe