Jak urządzić kącik dla niemowlaka w sypialni? Wyposażenie: Jakie łóżeczko dla noworodka?

2025-02-12 13:58

Jak urządzić kącik dla niemowlaka? Ważne jest, by przestrzeń była dobrze zorganizowana — z odpowiednim łóżeczkiem, przewijakiem i oświetleniem. Subtelne wydzielenie strefy malucha, np. za pomocą parawanu czy dekoracyjnej tapety, pozwala stworzyć intymną atmosferę. Odpowiednie dodatki, jak miękkie literki czy mata sensoryczna, nadadzą wnętrzu ciepłego charakteru.

Spis treści

  1. Jak urządzić kącik dla niemowlaka?
  2. Kącik dla niemowlaka w małej sypialni: wyposażenie
  3. Lampy do pokoju niemowlaka
  4. Jakie łóżeczko dla noworodka?
  5. Gdzie postawić łóżeczko dla dziecka?
  6. Gdzie postawić łóżeczko dla noworodka? Zasady
  7. Kącik do przewijania. Jak zorganizować przewijak?
  8. Miejsce do karmienia piersią
  9. Jak zorganizować przestrzeń dla noworodka? Miejsca do przechowywania
  10. Dekoracje do pokoju niemowlaka
  11. Kącik dla niemowlaka w salonie
  12. Kącik dla niemowlaka w pokoju dziecięcym
  13. Tapety dla niemowlaka
  14. Pomysły na kącik dla niemowlaka. Inspiracje i zdjęcia

Jak urządzić kącik dla niemowlaka?

Pierwszy kącik dla niemowlaka najczęściej powstaje w sypialni rodziców. Wynika to z kwestii praktycznych – najczęściej rodzice nie spuszczają wzroku z dziecka nawet nocą. 

Z uwagi na to, że łóżeczko dziecięce w sypialni rodziców to tak naprawdę rozwiązanie tymczasowe, dla jego chwilowej adaptacji nie warto inwestować w skomplikowaną oprawę dekoratorską. Nie zmieniaj całkowicie charakteru sypialni, niech będzie dorosła, niech będzie wasza. To dobry kierunek dla higieny psychicznej.

Zrezygnujmy więc np. z tapety na fragmencie ściany, bo po upływie dość krótkiego czasu nie będzie pasować do aranżacji sypialni.

Część przeznaczoną dla pociechy, zaznacz kilkoma drobiazgami, może tekstyliami, a może mebelkami w kontrastowym do reszty wyposażenia kolorze – to wystarczy. 

Zawieś delikatną zasłonę albo ustaw parawan oddzielający ten kącik. Przy okazji będzie też ciszej. Wszystko, oczywiście, zależy od wielkości pomieszczenia, gustu i potrzeb. Kieruj się tym, co w duszy gra!

Kącik dla niemowlaka w małej sypialni: wyposażenie

Sypialnię z kącikiem dla noworodka należy wyposażyć:

  • w łóżeczko lub kołyskę
  • przewijak
  • przynajmniej jeden mebel przeznaczony do przechowywania pieluch, pościeli, ubranek i zabawek malucha

Innym przydatnym meblem, w który warto zainwestować podczas urządzania pokoju niemowlaka lub sypialni z kącikiem dla niemowlaka, jest duży, wygodny fotel z podnóżkiem, w którym można zasiąść podczas karmienia lub usypiania dziecka. 

– Już na początku, warto stworzyć przytulny kącik dla niemowlaka, w którym poczuje się bezpiecznie. Łóżeczko z regulowanym dnem oraz zestaw pościeli to inwestycja w zdrowy sen dziecka, który jest niezwykle ważny dla jego rozwoju. Z kolei praktyczna mata do przewijania zapewni komfort i bezpieczeństwo podczas codziennej pielęgnacji. Mata sensoryczna do zabawy dostarczy maluchowi mnóstwa bodźców pobudzających zmysły, czyniąc odkrywanie świata jeszcze bardziej fascynującym. Wszystkie te produkty powinny być łatwe do utrzymania w czystości i wykonane z bezpiecznych materiałów

– mówi Małgorzata Jezierska, ekspert do spraw produktu IKEA.

Przytulny kącik dla niemowlaka w sypialni rodziców – z dekoracjami DIY
Autor: M. Skorupski, styl.: A. Wrodarczyk/HAPPY/PLACE W małej sypialni rodziców musiało się znaleźć miejsce na łóżeczko i komódkę z akcesoriami dla dziecka. Ikeowskie meble okazały się funkcjonalne i wygodne. Mama, by zindywidualizować kącik dziecka, namalowała akwarele, na których łączy motywy botaniczne ze zwierzęcymi. I tak powstała kolekcja sarenek i zajęcy otoczonych wianuszkiem z gałązek eukaliptusa. Szydełkowa girlanda zawieszona na łóżeczku oraz drewniany mobil unoszący się pod sufitem to także jej dzieło.

Lampy do pokoju niemowlaka

Równie ważne jest delikatne oświetlenie o rozproszonym światłem, np. pod postacią kinkietu bądź sznura bawełnianych kulek oświetleniowych we wciąż popularnym stylu skandynawskim.

Subtelne światło padające z tak dobranego oświetlenia nie będzie razić i denerwować niemowlaka, za to umiejętnie upięte na ścianie, ponad łóżeczkiem lub wzdłuż naroża pokoju da ciepły, klimatyczny efekt.

Żarówka w lampie powinna dawać ciepłe i relaksujące światło o niewielkiej mocy. Najlepiej jest więc wybrać model emitujący światło o temperaturze barwowej 2500-2700 K.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Lampa do pokoju dziecka: jak wybrać funkcjonalne oświetlenie?

Jakie łóżeczko dla noworodka?

Popularnym wyborem jest drewniane łóżeczko, oczywiście z opuszczanymi szczebelkami. Jeżeli dostałaś mebel "w spadku" lub chcesz dostosować jego kolor do aranżacji sypialni, możesz to śmiało zrobić, malując je farbami zawierającymi ekologiczne składniki (np. Dekoral Express Top), bezpiecznymi nawet dla takich maluchów.

W roli łóżeczka sprawdzą się też kosz Mojżesza (jest mały i lekki, idealne na pierwsze miesiące życia dziecka, możesz zabrać śpiące dziecko ze sobą do innego pomieszczenia) i kołyska — najmodniejsze są plecione, rattanowe. Ciekawą alternatywą są kołyski wiszące.

Gdzie postawić łóżeczko dla dziecka?

Bezpieczne miejsce do spania dla dziecka to najważniejsza rzecz do przemyślenia, gdy pojawia się nowy członek rodziny. W końcu to będzie pierwsze w jego życiu "miejsce na ziemi".

W kilku pierwszych miesiącach życia niemowlak na sen będzie poświęcał przecież najwięcej czasu. Najczęściej łóżeczko stawiamy w sypialni, to najwygodniejsza opcja dla rodziców i najbezpieczniejsza dla dziecka. 

Kącik dla niemowlaka w sypialni rodziców – kołysanka eko
Autor: DeDe Kids Minimalistyczna sypialnia rodziców z pełną uroku kołyską (Dedekids.pl). Coś dla miłośników nurtu eko i scandi we wnętrzach.

Gdzie postawić łóżeczko dla noworodka? Zasady

  1. Unikaj ustawiania łóżeczka blisko okien, aby zapobiec przeciągom.
  2. Wybierz miejsce z dala od hałasów, które mogłyby zakłócać sen dziecka.
  3. Temperatura w pokoju z łóżeczkiem powinna być stała i komfortowa, zazwyczaj między 20-22 stopni Celsjusza. Nie stawiaj łóżeczka koło kaloryfera.
  4. W miarę możliwości, ustaw łóżeczko w miejscu, gdzie dociera naturalne światło dzienne, ale unikaj bezpośredniego nasłonecznienia.
  5. Jeśli potrzebujesz oświetlenia nocnego, wybierz delikatne, ciepłe światło, które nie będzie przeszkadzać dziecku w zasypianiu.
  6. Upewnij się, że masz łatwy dostęp do łóżeczka z obu stron, co ułatwi wkładanie i wyjmowanie dziecka.
  7. Zadbaj o dobrą cyrkulację powietrza, co zapobiega przegrzewaniu się dziecka.

Kącik do przewijania. Jak zorganizować przewijak?

Przy małym dziecku częsta zmiana pieluszek staje się elementem codzienności. W trosce o swój komfort i zdrowy kręgosłup warto zorganizować wygodne miejsce do przebierania malucha.

Zamontowany na komodzie dopasowany kolorystycznie przewijak wkomponuje się w wystrój i pozwoli odciążyć plecy.

Idealnie, jeśli kącik do przewijania będzie się znajdował w pobliżu łóżeczka dziecka, co minimalizuje konieczność przenoszenia malucha na większe odległości. 

Upewnij się, że kącik dla niemowlaka jest dobrze oświetlony, zwróć uwagę, by sztuczne światło nie raziło niemowlęcia. Nie zapomnij o małych zabawkach lub grzechotkach, trzymaj je w pobliżu, aby zająć je podczas przewijania.

Jak wybrać mebel idealny? Przewijak powinien być stabilny i bezpieczny. Może to być samodzielny mebel lub nakładka na łóżeczko. 

Dobrze, gdy komoda wyposażona jest w szuflady do przechowywania pieluch, chusteczek, ubrań i innych akcesoriów. Nad przewijakiem możesz zamontować półki, aby mieć łatwy dostęp do najpotrzebniejszych rzeczy. Wybierz matę, która jest łatwa do czyszczenia i wodoodporna.

Kącik dla niemowlaka
Autor: materiał prasowy dutchhouse.pl

Miejsce do karmienia piersią

Nieodzownym elementem pokoju niemowlaka jest miejsce do karmienia piersią. Wybierz miejsce, które jest ciche i spokojne, z dala od hałasu i zamieszania.

Upewnij się, że miejsce jest dobrze oświetlone. Naturalne światło jest najlepsze, ale lampka z miękkim, ciepłym światłem również będzie odpowiednia podczas karmienia wieczornego i nocnego.

Wygodny fotel z podłokietnikami, usytuowany w sąsiedztwie dziecięcego łóżeczka, zapewni komfort zarówno w dzień, jak i w nocy. 

A jak już maluch wyrośnie z karmienia, fotel może znaleźć swoje drugie życie w kąciku do czytania. 

Obok fotela warto ustawić mały stolik na wodę, telefon, książkę lub chusteczki. Te ostatnie przydadzą się do wycierania rozlanych płynów lub wycierania buzi dziecka.

Użyj poduszki do karmienia, która pomoże podtrzymać dziecko na odpowiedniej wysokości, aby zmniejszyć napięcie ramion i pleców. 

Mały podnóżek może pomóc w podtrzymaniu stóp na wygodnej wysokości, co zmniejszy napięcie w dolnej części pleców.Miej pod ręką koc lub pled, aby zapewnić sobie ciepło i komfort podczas dłuższego karmienia.

Jak zorganizować przestrzeń dla noworodka? Miejsca do przechowywania

Wraz z narodzinami dziecka w domu pojawia się masa nowych przedmiotów. Ubranka, kosmetyki, pieluszki czy mokre chusteczki, których zapasy wymagają stałego uzupełniania – to wszystko rodzi konieczność wygospodarowania miejsca do przechowywana.

Ratunkiem wydaje się być komoda, która w swoich pojemnych szufladach pomieści wiele akcesoriów. Wybierz meble w kolorach, które sprzyjają wyciszeniu i relaksowi, które u nowo upieczonych rodziców są nie do przecenienia.

Przeznacz osobne szuflady na body, pajacyki, skarpetki, czapeczki i inne ubranka.

Możesz użyć organizerów do szuflad, aby oddzielić różne rodzaje ubrań. Szuflady mogą także pomieścić pieluchy, chusteczki nawilżane, kremy, oliwki, termometry i inne niezbędne akcesoria.

Do przechowywania możesz wykorzystać też półki i pojemniki. Są idealne do przechowywania rzeczy, które zawsze musisz mieć pod ręką, jak smoczki, grzechotki i inne drobiazgi.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Dziecięce wnętrza: jak wypełnić przestrzeń w pokoju dziecka

Dekoracje do pokoju niemowlaka

Dobrze jest zatroszczyć się o kilka kolorowych, acz subtelnych dekoracji. Przykładowo miękkie, ręcznie szyte literki z barwnych materiałów z imieniem dziecka, zawieszone na materiałowej wstążce na ścianie przy łóżeczku, to dekoracja piękna, prosta i urocza.

Inne pomysły? Można postawić na galerię bajkowych grafik różnej wielkości umieszczonych nad łóżeczkiem. Dzięki kilku prostym dekoracjom aranżacja sypialni z łóżeczkiem dziecięcym będzie urokliwa, dyskretna i zorganizowana niskim kosztem. 

A gdy dziecko będzie już mogło przenieść się z sypialni rodziców do pokoju dziecięcego, bez większego wysiłku odmienimy wystrój wnętrza.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Pokój dziecięcy. Jak urządzić pokój dla dziecka?

Łóżeczko dla dziecka
Autor: mat. pras. Chicco Łóżeczko dostawne Chicco Next2Me Magic

Kącik dla niemowlaka w salonie

Jeśli w twojej sypialni znajduje się telewizor lub mieszkasz w kawalerce, oddziel kącik dla niemowlaka w salonie od reszty pomieszczenia, by stworzyć maluchowi cichą, kameralną przestrzeń do snu. Możesz zrobić to na przykład za pomocą niedużego mebla lub parawanu czy kotary.

Jeśli miejsce na niemowlę czeka w salonie, warto odgrodzić łóżeczko dla dzieci czy przewijak od kanapy niską ścianką działową z półkami na książki i bibeloty. Przegroda wyznacza we wnętrzu odrębne strefy i tworzy zaciszny kącik dla niemowlęcia.

Kącik dla niemowlaka w pokoju dziecięcym

Jak urządzić pokój dla dwójki dzieci? Jeśli niemowlak dzieli pokój z nieco starszym rodzeństwem, warto (dla komfortu obojga dzieci) subtelnie wydzielić strefy pokoju odpowiednio dla każdego z dzieci – nawet jeśli podział stref byłby podziałem wyłącznie wizualnym. 

Starszemu dziecku pozwoli to na szybsze oswojenie się z nową sytuacją rodzinną, jednocześnie podkreślając prawo dziecka do nienaruszalności jego własnej, wyjątkowej przestrzeni.

Na pewno warto również skonsultować z nim takie zmiany. Przecież do tej pory był jedynym lokatorem. Warto zapytać też starsze dziecko, którą część pokoju woli, jakim kolorem chciałoby wyróżnić swoją przestrzeń? Może chciałoby na ścianie motyw z ulubionej bajki?

Meble w kąciku niemowlaka powinny współgrać z meblami starszego dziecka. Przy okazji starszemu dziecku też można kupić nowy mebel, na przykład szafę na ubrania. 

Będzie się wtedy czuło na równi z nowym lokatorem w swoim pokoju, my zaś np. będziemy mogli wykorzystać dotychczasową komodę dla niemowlaka.

Subtelne rozróżnienie części pokoju z łóżeczkiem niemowlaka np. za pomocą delikatnej tapety w rysunkowe wzory oddzieli strefę z łóżeczkiem dla niemowlęcia od strefy zabawy i łóżeczka dziecka starszego, zachowując jednocześnie spójność aranżacji w ramach jednego pomieszczenia.

Tapety dla niemowlaka

Aranżując pokój dziecięcy za pomocą tapet, pamiętajmy, że nie musimy aplikować tapety na całej szerokości ściany. Czasem wystarczy jedynie pas barwnej tapety dla dzieci odpowiadający szerokości łóżeczka dziecięcego. 

Łóżeczko w salonie
Autor: Getty Images/Gayrat Tolibov

W zależności od tego, czy zdecydujemy się na zastosowanie pasma tapety wyłącznie w strefie łóżeczka niemowlaka, czy też każda strefa podziału pokoju dziecięcego zyska odrębną dekorację tapetą, pamiętajmy o kluczowej zasadzie proporcji.

Gdy w strefie niemowlaka dominują gęste, roślinne, rysunkowe motywy tapety (np. żółto-brązowe drzewa), w strefie starszego dziecka tapeta powinna być bardziej stonowana, o prostszym wzorze, wyróżniającym się względem pierwszej tapety (np. brązowe paski bądź zygzaki na jednolicie żółtym tle). 

Ważne, aby obie tapety nawiązywały do siebie tonacją kolorystyczną i / lub stylem (np. lekki vintage).

Istotnym czynnikiem jest także bezpośrednie sąsiedztwo tapety na ścianie – gładkie, najlepiej białe ściany będą bezpiecznym i bezpretensjonalnym sąsiedztwem barwnego pasa tapety w pokoju dziecięcym. 

Pozwolą uspokoić energetyczną i rozedrganą za sprawą tapety część aranżacji pokoju dziecięcego i zrównoważą proporcje wnętrza. Dzięki temu wnętrze pokoju dziecięcego będzie zarówno wesołe, jak i zapewniające zdrowy oraz treściwy wypoczynek. 

Biel ściany urozmaicić możemy czasem zabawną, rysunkową grafiką lub ulubioną postacią z bajek dziecka oprawioną w białą, prostą ramę.

Pomysły na kącik dla niemowlaka. Inspiracje i zdjęcia

Jak urządzić pokój dla niemowlaka

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak urządzić pokój dla niemowlaka? Oto najlepsze kolory i meble do pokoju dziecka