Jak urządzić pokój dla niemowlaka – praktyczne porady i inspiracje. Zadbaj o bezpieczeństwo i baśniowy klimat
Urządzając pokój dla niemowlęcia, zadbaj o bezpieczeństwo i funkcjonalność. Komfort twój i maluszka w codziennym użytkowaniu jest nie do przecenienia. Przemyśl też aranżację, by pokoik był miły i przytulny. Nie musisz przy tym wydawać fortuny – wystarczą przyjemna kolorystyka, łagodne oświetlenie dodatkowe, kilka „dziecięcych” dodatków, by stworzyć baśniowy klimat.
Autor: Dekoral
Na ogół uważa się, że pokoik maluszka powinien być jasny, tymczasem przykład pokazuje, że niekoniecznie! Efekt jest doskonały, mimo zastosowania ciemnoszarej farby na jednej ze ścian (Ciemny Popielaty, Dekoral CleanColor, Dekoral). Jaśniejsze o ton łóżeczko i komoda świetnie prezentują się na jej tle. Drugą ze ścian pomalowano także farbą z tej serii, ale odcieniem o nazwie Gołębi. Dekoracje ścienne wkomponowane w podziały sztukaterii, pastelowe dodatki oraz rośliny zadbały o to, by pokój stał się przytulny i – efektowny.
Spis treści
- Kiedy zacząć szykować pokój dla niemowlaka? Zadbaj o atesty!
- Co powinno się znaleźć w pokoju dla niemowlaka?
- Jak zaaranżować pokój dla niemowlaka? Wybieramy kolory, wzory i dekoracje
- Pokój niemowlęcy: niebieski dla chłopca, różowy dla dziewczynki – czy warto trzymać się tradycji?
Kiedy zacząć szykować pokój dla niemowlaka? Zadbaj o atesty!
Jeżeli urządzanie pokoju dla maluszka będzie wiązało się z remontem, np. wymianą podłogi, malowaniem ścian, kładzeniem tapet, należy zacząć prace dużo wcześniej, uwzględniając czas potrzebny na zaniknięcie zapachu farb, tapet, paneli, lakierów itp.
Ta rada dotyczy też nowych mebli. Wybierając materiały wykończeniowe i wyposażenie do pokoju dziecka, upewnij się, że produkty mają odpowiednie atesty i ich stosowanie w pokoju dziecka jest dopuszczalne.
- Zastanawiasz się, jaką farbę wybrać do pokoju dziecka? Mamy dla ciebie poradnik Malowanie pokoju dziecięcego - zdrowe farby do ścian.
Co powinno się znaleźć w pokoju dla niemowlaka?
Pokój noworodka i niemowlęcia powinien się składać z trzech najważniejszych stref: snu, przewijania i karmienia. Przyda się choć jedna osobna szafa czy szafka wyłącznie na rzeczy maluszka. Wybierz łóżeczko spełniające normy bezpieczeństwa. Materac idealnie dopasuj, by nie było szczelin między nim a ramą. Warto kupić przewijak, który tak naprawdę jest komodą z funkcjonalną nadstawką.
– Już na początku, warto stworzyć dla maluszka przytulny kącik, w którym poczuje się bezpiecznie – mówi Małgorzata Jezierska, ekspert do spraw produktu IKEA. – Łóżeczko z regulowanym dnem oraz zestaw pościeli to inwestycja w zdrowy sen dziecka, który jest niezwykle ważny dla jego rozwoju. Z kolei praktyczna mata do przewijania zapewni komfort i bezpieczeństwo podczas codziennej pielęgnacji. Mata sensoryczna do zabawy dostarczy maluchowi mnóstwa bodźców pobudzających zmysły, czyniąc odkrywanie świata jeszcze bardziej fascynującym. Wszystkie te produkty powinny być łatwe do utrzymania w czystości i wykonane z bezpiecznych materiałów.
Gdy dziecko zacznie korzystać z nocnika, usuniesz część do przewijania i będziesz mieć zwykłą komodę. Wszelkie tekstylia powinny być antyalergiczne, z naturalnych włókien i przewiewne. Wysokość przewijaka dostosuj do swojego wzrostu (ustaw na podeście, skróć nóżki), by jak najmniej się schylać. Koniecznie trzeba zadbać o odpowiednie, delikatnie rozproszone światło o barwie światła dziennego do ciepłej.
Jak zaaranżować pokój dla niemowlaka? Wybieramy kolory, wzory i dekoracje
Najlepszym rozwiązaniem jest zaaranżowanie pokoju maluszka w tym samym stylu, co reszta mieszkania czy domu. Wtedy całość będzie spójna i harmonijna. Wystarczy kilka elementów czy dodatków, by podkreślić, że to rewir dziecięcy.
Wybierając kolory, wzory i dekoracje, pamiętaj, że:
- Przez parę pierwszych miesięcy dziecko widzi tylko biel i czerń, a potem zaczyna rozpoznawać kolor czerwony. Początkowo więc wystrój może być z powodzeniem stonowany i monochromatyczny.
- Kolory są ważne dla rozwoju dziecka. Z czasem jednak warto wprowadzać kolejne barwy i wzory. Będą przykuwały uwagę maluszka i stymulowały jego rozwój.
- Nie przesadź jednak z mnogością intensywnych kolorów. Zbyt duża ich liczba może „przebodźcować” dziecko. Wtedy maluszek może stać się niespokojny, płaczliwy oraz mieć problem z zasypianiem. Najlepiej zastosować jako bazę stonowany, łagodny odcień – niech będzie to złamana biel, rozbielone szarości, beże, delikatne odcienie brzoskwiniowe itp. – niech tej wybranej barwy będzie jak najwięcej (można łączyć kolor i biel). Akcenty w wyrazistych kolorach ogranicz do kilku – to wystarczy.
- Wzory także mają swoją moc, więc także nie przesadzaj z ich różnorodnością. Mogą to być zwory geometryczne, np. paski, grochy, trójkąty, kwadraty, albo przetworzone motywy kwiatowe o wyraźnych konturach. Niech będą w kolorze na jasnym tle (chodzi o stworzenie kontrastu). Będą przyciągały uwagę dziecka i korzystnie wpłyną na jego rozwój, a przy okazji urozmaicą aranżację. Nie przesadź jednak z liczbą powierzchni we wzory, bo powstanie chaos.
- Dziecięce dekoracje to element pożądany, ale zwłaszcza na początku pociecha nie doceni tych wszystkich lamp w formie biedronek czy gwiazdek albo balonów, kolekcji misiów na półce, dywanu ze zwierzątkami albo trasą formuły 1. W ogóle lepiej było ich niewiele, lecz w dobrym guście, niż mnóstwo – zresztą zbyt wiele przedmiotów w otoczeniu dziecka może je rozpraszać i sprawiać, że nie będzie się czuło komfortowo. Wystarczą efektowna tapeta, ładna pościel, kilka ozdobnych poduszek lub obrazków na ścianie.
Pokój niemowlęcy: niebieski dla chłopca, różowy dla dziewczynki – czy warto trzymać się tradycji?
Utarło się, że pokój kolor niebieski jest zarezerwowany dla chłopca, a różowy dla dziewczynki (pewnie z tego powodu, że potem większość kilkuletnich dam przechodzi tzw. okres różowy, kiedy to wszystko musi być w odcieniach różu).
Jeśli nie jesteś zbytnio przywiązana do konwenansów, możesz odwrócić ten kanon kolorystyczny. Albo w ogóle pójść swoją ścieżką! Przez najbliższe dwa-trzy lata (a może i ciut dłużej) dla twojego dziecka „dizajn” nie będzie miał znaczenia. Potem zaczną się prośby o „wszystko różowe i w księżniczki” albo o „wszystko w auta, smoki i transformersy”, a wtedy warto choć trochę ustąpić ;-). Na razie jednak pokój maluszka tak naprawdę należy do ciebie – baw się więc i urządź go efektownie, w dobrym guście.
Autor: Dekoral
Na ogół uważa się, że pokoik maluszka powinien być jasny, tymczasem przykład pokazuje, że niekoniecznie! Efekt jest doskonały, mimo zastosowania ciemnoszarej farby na jednej ze ścian (Ciemny Popielaty, Dekoral CleanColor, Dekoral). Jaśniejsze o ton łóżeczko i komoda świetnie prezentują się na jej tle. Drugą ze ścian pomalowano także farbą z tej serii, ale odcieniem o nazwie Gołębi. Dekoracje ścienne wkomponowane w podziały sztukaterii, pastelowe dodatki oraz rośliny zadbały o to, by pokój stał się przytulny i – efektowny.