Jak urządzić pokój dla ucznia? Co jest potrzebne pierwszoklasiście? Radzimy, jak bez zbędnych kosztów osiągnąć doskonały efekt

2024-08-07 12:24

Rozpoczęcie nauki to kamień milowy w życiu dziecka. Podkreśl wagę tego wydarzenia, urządzając wraz z dzieckiem jego pokój. Dotychczasową aranżację trzeba poddać metamorfozie tak, aby teraz znalazło się wygodne miejsce do nauki. Wybierz wyposażenie mądrze, by za rok go nie wymieniać. Podpowiadamy, co powinno się znaleźć w pokoju dziecka w wieku wczesnoszkolnym i jak osiągnąć świetny efekt, nie wydając góry pieniędzy.

Spis treści

  1. Urządzanie pokoju dla pierwszoklasisty to dobra terapia i zabawa
  2. Czy brać pod uwagę gust dziecka przy urządzaniu dla niego pokoju?
  3. Co powinno się znaleźć w pokoju pierwszoklasisty?
  4. Jakie meble wybrać do pokoju ucznia?
  5. Jakie kolory i dekoracje do pokoju małego ucznia?

Urządzanie pokoju dla pierwszoklasisty to dobra terapia i zabawa

Rozpoczęcie nauki w pierwszej klasie to dla dziecka wielka zmiana w życiu, której towarzyszą mieszane uczucia. Większość dzieci reaguje podobnie: z jednej strony maluchy czują się bardziej dorosłe i ważne, nie mogą się doczekać 1 września, a z drugiej – obawiają się tego nowego, szkolnego życia...

Warto pomóc dziecku uporządkować emocje i je uspokoić. Wspólne urządzanie dla niego pokoiku, może być jednym z doskonałych sposobów. W ten sposób podkreślimy też doniosłość chwili i pokażemy dziecku, że traktujemy je z całą powagą i – uwagą. Rozmawiajmy więc z nim o nowych mebelkach, o tym, co powinno się znaleźć w pokoju, jakie lubi kolory, co chciałoby mieć  itp. Przeglądanie razem zdjęć pokojów dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym może ułatwić zorientowanie się, co pociechę fascynuje, jakie motywy je zainteresowały i w ogóle – co jej się podoba.

Czy brać pod uwagę gust dziecka przy urządzaniu dla niego pokoju?

Dziecko powinno lubić swój pokój, chętnie w nim się uczyć i odpoczywać. Jeśli będzie miało poczucie, że jego zdanie się liczyło podczas urządzania, poczuje się bardziej dorośle i odpowiedzialnie. Będzie też zadowolone z efektu metamorfozy.

Wiadomo, że to, co podoba się dziecku, nie zawsze będzie odpowiadało naszym gustom. Warto jednak przymknąć oko na prośby o tapetę w rakiety kosmiczne czy disneyowskie zwierzątka. Podstawowe wyposażenie niech będzie uniwersalne i neutralne tak, by mogło posłużyć lata, natomiast dodatki i elementy, które można przemalować, wymienić itp., warto wybrać zgodnie z aktualnym poczuciem estetyki dziecka.

Co powinno się znaleźć w pokoju pierwszoklasisty?

Trzeba pamiętać, że dziecko rozpoczynające naukę, to... jeszcze maluch, który dopiero co całe dnie spędzał na zabawie. Zostawmy więc zabawki, ale warto je uporządkować i zaproponować oddanie tych, którymi dziecko od dawna się nie bawi (może się uda! ;-)). Ulubiony miś czy lalka niech jednak zasiądą na półce blisko biurka, by mogły podziwiać, jak ich przyjaciel odrabia lekcje.

Zakładając, że dziecko ma wygodne miejsce do spania i odpoczynku oraz do zabawy, trzeba teraz skupić się na strefie nauki. Konieczna może się okazać reorganizacja przestrzeni, np. ograniczająca miejsce do zabawy, na rzecz tego do nauki. Tę strefę trzeba tak przygotować, by zapewnić dziecku jak najlepsze warunki do pracy. 

Jakie meble wybrać do pokoju ucznia?

Najważniejsze meble to biurko albo stolik do nauki, ergonomiczne, wygodne krzesło, odpowiednie źródło światła oraz szafka czy półki na książki, zeszyty i inne akcesoria szkolne. Przydadzą się też organizery na biurko i tablica na ścianę, do której można przypiąć notatki czy rysunki. Kilka ładnych pojemników na drobiazgi ułatwią zachowanie porządku. Konieczne jest oświetlenie blatu lampką o regulowanym ramieniu. Światło powinno być zbliżone do dziennego, delikatnie ciepłe w odbiorze.

Pamiętajmy, że urządzając pokój dla pierwszoklasisty, w rzeczywistości przygotowujemy pokój „na przyszłość”, czyli dla dziecka w ogóle w wieku wczesnoszkolnym. Wyposażenie powinno spełniać potrzeby dziecka co najmniej do końca trzeciej klasy. Kupując wyposażenie, warto więc zwrócić uwagę na meble, które „rosną” wraz z dzieckiem. Dzięki temu przez kilka lat nie będzie trzeba ich wymieniać. Warto też poszperać w outletach meblowych i w Internecie – zakupy z drugiej ręki mogą się okazać równie atrakcyjne co korzystne finansowo. Można również przerobić stary stół czy regał na potrzeby dziecięcego pokoiku.

– Rozpoczęcie nauki albo powrót do szkoły to idealny moment na stworzenie funkcjonalnego i komfortowego miejsca do nauki – mówi Małgorzata Jezierska, ekspert do spraw produktu IKEA. – Biurko z regulowaną wysokością, które rośnie razem z dzieckiem, dba o prawidłową postawę ciała podczas nauki i zabawy. Ten nowoczesny mebel pozwala pracować zarówno na siedząco, jak i na stojąco, co sprzyja zdrowiu i koncentracji. Ergonomiczne krzesło obrotowe to doskonały towarzysz podczas długich godzin spędzonych nad książkami. Regulowana wysokość siedziska gwarantuje wygodną pozycję, a mechanizm hamujący do kółek utrzymuje krzesło w miejscu, gdy dziecko wstaje, zwiększając tym samym bezpieczeństwo. Warto zaopatrzyć się również w ochraniacz podłogi pod krzesełkiem, aby zabezpieczyć podłogę przed zużyciem i zabrudzeniem.

Jakie kolory i dekoracje do pokoju małego ucznia?

Najlepszym rozwiązaniem, bo dającym niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne, jest wybranie jasnej bazy. Do wyboru są odcienie bieli, szarości, beżu, wanilii itp. Te są neutralne i najłatwiejsze w dalszej „obróbce”. Wybrany odcień powinien zajmować najwięcej powierzchni, np. ściany, sufit, podłoga, większość albo niektóre meble. Potem dajemy kolor uzupełniający (do 30 procent powierzchni i raczej kilka mniejszych) oraz kolor w postaci akcentu (ok. 10 procent). Ta zasada gwarantuje harmonię w pomieszczeniu, docenimy ją także, gdy przyjdzie nam ochota na zmianę aranżacji. 

Jeśli w pokoju jest dużo rzeczy na wierzchu, np. książki, zabawki, gry itp., niech grają rolę barwnych akcentów. Wtedy lepiej jako bazę projektu wybrać stonowaną kolorystykę.

Pierwsze miesiące w szkole to czas zwiększenia liczby bodźców dla dziecka, które do tego zjawiska musi się dopiero przyzwyczaić. Delikatna kolorystyka pokoju, ograniczenie motywów dekoracyjnych i bibelotów korzystnie wpłynie na dziecko. Taka aranżacja będzie sprzyjała koncentracji i wyciszeniu tak potrzebnym do nauki i odpoczynku po szalonym dniu w szkole.

Murator Remontuje: Tapetowanie
Materiał sponsorowany
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.