Jak urządzić pokój nastolatka? 10 nowoczesnych aranżacji

2024-08-07 13:21

Pokój dla nastolatka pełni wiele funkcji. To miejsce, które z przestrzeni dla dziecka musi przekształcić się w młodzieżowe miejsce do spędzania czasu ze znajomymi, nauki i odpoczynku. Jakie są sprawdzone sposoby na aranżację pokoju nastolatka? Przeczytaj porady i zobacz zdjęcia.

Spis treści

  1. Wielofunkcyjny pokój dla nastolatka
  2. Miejsce do nauki w pokoju nastolatka
  3. Półki, regały, szafa - jakie meble do pokoju nastolatka?
  4. Jakie kolory do pokoju nastolatka?

Wielofunkcyjny pokój dla nastolatka

Pokój nastolatka podobnie, jak ten dla dziecka powinen być podzielony na kilka stref - do odpoczynku, nauki, rozwijania pasji oraz spędzania czasu z przyjaciółmi. Nastolatki zwykle wiedzą, co im się podoba, dlatego warto aranżować przestrzeń razem.

W strefie wypoczynku musi znaleźć się wygodne łóżko. Jeśli metraż jest niewielki, można pomyśleć o łóżku na antresoli. Nastolatki zazwyczaj są zainteresowani spaniem na podwyższeniu - jest to coś oryginalnego - poza tym pod łóżkiem zostanie dużo wolnej przestrzeni do zagospodarowania. Można postawić tam na przykład komodę, regał z książkami czy biurko.

Ciekawym rozwiązaniem jest także łóżko z szufladami pod stelażem. Z kolei w większym pokoju warto ustawić szerszy mebel, mający np. 120 cm szerokości. Komfort spania będzie wtedy bez wątpienia większy.

Zobacz także: Luksusowe domki na wodzie podbiły serca turystów! Wypocznij wśród szumu fal, blisko natury

Miejsce do nauki w pokoju nastolatka

Miejscem do nauki może być wcześniej wspomniana przestrzeń pod łóżkiem na antresoli. Jeśli jednak, możesz pozwolić sobie, aby postawić biurko w innym miejscu, znajdź miejsce, w którym będzie dużo światła dziennego. Jednocześnie warto zaopatrzyć okno w rolety bądź zasłony, aby promienie słoneczne nie oświetlały podczas nauki.

Optymalna szerokość blatu to minimum 120 cm i 60 cm głębokości. Współcześnie młodzież podczas nauki korzysta nie tylko z książek i zeszytów, ale też z laptopa lub komputera stacjonarnego. Na biurku zatem powinno znaleźć się miejsce na te wszystkie rzeczy. Blat może być wykonany z drewna lub z płyty laminowanej. Dobrze, aby był trwały, wówczas posłuży dłużej i dłużej będzie wyglądał dobrze.

Zadbać należy również o krzesło bądź fotel do biurka. Dobrze, aby miał regulowaną wysokość i podłokietniki. Musi być wygodny i dopasowany do wzrostu nastolatka.

Półki, regały, szafa - jakie meble do pokoju nastolatka?

Nastolatki w swoim pokoju mają dużo przedmiotów - w końcu to miejsce do przechowywania, zabawy, wypoczynku i nauki. Aby pomieścić te wszystkie rzeczy warto zadbać o dużą ilość półek i szuflad. Do wyboru mamy gotowe meble dostępne na rynku lub meble do zabudowy. Ta druga opcja ma tę zaletę, że możemy rozmiar mebli, ich wygląd oraz funkcjonalność, dopasować maksymalnie do swoich potrzeb.

Jakie kolory do pokoju nastolatka?

Styl, w jakim będzie zaaranżowany młodzieżowy pokój powinien być przede wszystkim skonsultowany z jego lokatorem. Uniwersalne będą wszelkie jasne barwy:

  • szarości,
  • beże,
  • biele,
  • czy błękity.

Świetnym pomysłem jest pomalowanie jednej ściany, czarną farbą tablicową. Można pisać po niej kredą i jest fajnym akcentem, który doda charakteru. Jak wiadomo każdy nastolatek jest inny - jedni wolą bardziej nasycone barwy, inni ponadczasową biel lub stonowane szarości.

Wybór kolorów będzie dobrym punktem wyjścia do aranżacji przestrzeni, której towarzyszyć będą różne aktywności: nauka, spotkania z przyjaciółmi, odpoczynek. Szary jest barwą, którą chętnie do swojego pokoju wybierają chłopcy – od jasnych odcieni po ciemny grafit. Z kolei nastolatki najczęściej wybierają pastele - pudrowy róż, brzoskwiniowy czy delikatny żółty to świetna baza do dalszego urządzania wnętrza.

Źródło: informacja prasowa Pfleiderer

Murator Remontuje: Tapetowanie
Materiał sponsorowany
Nasi Partnerzy polecają