Jakie meble do pokoju ucznia? Jak urządzić pokój ucznia? Praktyczny poradnik

2024-07-26 9:20

Początek roku szkolnego to kluczowy moment w życiu każdego dziecka. Warto zadbać o odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni, która będzie sprzyjała zarówno nauce, jak i odpoczynkowi oraz zabawie. Podpowiadamy, jakie meble do pokoju ucznia będą najlepsze i jak urządzić pokój ucznia, by spełnił swoje zadania przez dłuższy czas.

Spis treści

  1. Jakie meble do pokoju ucznia?
  2. Biurko dla ucznia, krzesło do biurka
  3. Przechowywanie w pokoju ucznia
  4. Łóżko i materac do pokoju ucznia
  5. Jak zorganizować przestrzeń do nauki?
  6. Jak urządzić pokój ucznia w małym pomieszczeniu?
  7. Strefa zabawy - miejsce na hobby i relaks
  8. Aranżacja pokoju ucznia. Inspiracje

Jakie meble do pokoju ucznia?

Zastanawiasz się, jakie meble wybrać do pokoju ucznia, aby zapewnić mu komfort i sprzyjać efektywnej nauce, ale też relaksowi i wypoczynkowi? Zapytaliśmy o to ekspertów, swoją wiedzą podzielili się z nami architekci Marta Iglewska i Radosław Wójcik z pracowni Interiorsy.

- Pokój dziecka to miejsce do nauki, zabawy i odpoczynku, powinniśmy pamiętać o wszystkich tych funkcjach i starannie je zaplanować. Najlepiej podzielić pomieszczenie na trzy strefy, tak aby nie kolidowały ze sobą, a każda z nich zaspakajała konkretną potrzebę naszego malucha.

Kącik do nauki stworzy biurko z wygodnym krzesłem obrotowym i dodatkowym miejscem na przechowywanie szkolnych akcesoriów, które powinny być zawsze pod ręką. Tu warto także urządzić biblioteczkę ucznia z ulubionymi lekturami, po które łatwo będzie sięgać.

Komfortowy sen zapewni wygodne łóżko lub tapczan, który w ciągu dnia może służyć do odpoczynku i relaksu, a z upływem lat towarzyskim pogaduchom z przyjaciółmi. Przy nim powinna znaleźć się duża szafa na ubrania. To zapewni, że nasze dziecko od razu po przebudzeniu będzie mogło się przebrać, zachowując przy tym ład i porządek wokół siebie.

Pozostałe miejsce przeznaczmy do zabawy. Może ono stanowić wyraz ekspresji młodego człowieka, odzwierciedlając jego pasje i zainteresowania. Zapewnijmy też regały czy półki na zabawki, które z czasem zastąpią kolekcjonerskie gadżety i innej skarby nastolatka. Pamiętajmy bowiem, że pokój dziecka dorasta wraz z nim, nieustannie się zmienia, a my powinniśmy go na te zmiany odpowiednio przygotować.

Pokój ucznia
Autor: materiał prasowy Projekt wnętrza: Martyna Banaszczuk

Biurko dla ucznia, krzesło do biurka

Ważnym elementem pokoju ucznia jest ergonomiczne biurko z wygodnym krzesłem obrotowym. Biurko powinno być ustawione przy prostopadłej ścianie, aby uniknąć bezpośredniego padania promieni słonecznych na twarz dziecka. Praworęczne dziecko powinno mieć biurko ustawione lewym bokiem do okna, natomiast leworęczne – prawym bokiem.

Krzesło do biurka powinno być ergonomiczne i regulowane, aby zapewnić prawidłową postawę ciała. Nogi dziecka powinny być zgięte w kolanach pod kątem 90 stopni, a stopy swobodnie opierać się na podłodze.

Jakie są idealne wymiary mebli? Wysokość biurka i krzesła powinna być dostosowana do wzrostu dziecka. Oto zalecane wymiary:

  • 98-112 cm wzrostu: siedzisko na wysokości 26 cm, blat stołu na wysokości 46 cm
  • 121-127 cm wzrostu: siedzisko na wysokości 30 cm, blat stołu na wysokości 52 cm
  • 127-142 cm wzrostu: siedzisko na wysokości 34 cm, blat stołu na wysokości 58 cm
  • 142-157 cm wzrostu: siedzisko na wysokości 38 cm, blat stołu na wysokości 64 cm
  • 157-172 cm wzrostu: siedzisko na wysokości 42 cm, blat stołu na wysokości 70 cm
Biurko dla ucznia
Autor: woodluckdesign.com

Przechowywanie w pokoju ucznia

Regały stanowią kluczowy element, pomagający w organizacji i utrzymaniu porządku. Jak więc wybrać odpowiednie regały do pokoju ucznia? Oto kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę. Regały mogą być wykonane z różnych materiałów: z drewno, które jest trwałe i estetyczne, pasuje do klasycznych i nowoczesnych wnętrz, z metalu - idealne do minimalistycznych aranżacji oraz z płyty wiórowej laminowanej, która jest opcją tańszą, dostępną w wielu kolorach i wzorach.

Przemyśl, ile miejsca masz do dyspozycji oraz ile rzeczy uczeń będzie przechowywał. Regał może być wysoki i wąski – jeśli brakuje miejsca na szerokość, ale masz dość miejsca w pionie, niski i szeroki – idealny, gdy chcesz, aby dziecko miało łatwy dostęp do wszystkich półek lub modułowy  – pozwala na dostosowanie ilości półek do aktualnych potrzeb.

Uwaga: meble dla dzieci muszą  być stabilne, mieć zaokrąglone krawędzie i być zamocowane do ściany.

Oprócz regałów na książki, przybory szkolne i drobiazgi, warto też pomyśleć o kontenerkach, np. na kółkach, koszach i pudełkach do przechowywania.

Łóżko i materac do pokoju ucznia

Przy wyborze łóżka dla dziecka zalecamy kupno modelu na wyrost, do którego niedługo dorośnie. Lepiej dokonać jakościowego zakupu raz, niż co parę lat nowego. Najlepiej wybrać łóżko w rozmiarach 90x200 lub, jeżeli to możliwe, 120x200 cm. Dodatkowym atutem mebla mogą być liczne szuflady i przegrody na przechowywanie rozmaitych rzeczy. Materac powinien być odpowiednio twardy, według preferencji dziecka, oraz dopasowywać się do jego ciała i zapewniać spokojny sen.

Pokój ucznia
Autor: materiał prasowy Projekt wnętrza: Martyna Banaszczuk

Jak zorganizować przestrzeń do nauki?

  • Dobre oświetlenie. Odpowiednie oświetlenie to podstawa efektywnej nauki. Lampa biurkowa powinna mieć żarówkę o chłodnej barwie (około 4000K), która sprzyja koncentracji.
  • Tablica korkowa lub magnetyczna. Tablica nad biurkiem to świetne miejsce na notatki, planery i ważne informacje. Pomaga w organizacji i przypominaniu o najważniejszych zadaniach.
  • Pojemniki na przybory szkolne. Organizer na biurko lub półki z pojemnikami pozwolą utrzymać porządek w przyborach szkolnych, takich jak długopisy, kredki czy nożyczki.

Jak urządzić pokój ucznia w małym pomieszczeniu?

Małe pokoje dziecięce nastręczają wiele trudności, ale na szczęście znamy sprawdzone sposoby, by poradzić sobie z niewielką przestrzenią. Pomocne będą półki, wiszące organizery i meble wielofunkcyjne, takie jak łóżko z szufladami, czy biurko z dodatkowymi półkami lub szufladami - pomogą zaoszczędzić miejsce. Na małym metrażu sprawdzą się też meble składane, jak biurko lub łóżko chowane w szafie, dzięki temu powstanie dodatkowa przestrzeń do zabawy lub relaksu.

Postarajcie się, aby trzymać w pokoju tylko to, co jest naprawdę potrzebne. Używacie organizerów i pudełek do segregacji przedmiotów, co pomoże utrzymać porządek. W małym pomieszczeniu sprawdzą się też jasne kolory, które optycznie powiększą przestrzeń. Stonowane barwy wprowadzą spokój i będą sprzyjały koncentracji.

Strefa zabawy - miejsce na hobby i relaks

W pokoju ucznia powinna znaleźć się także strefa zabawy i relaksu. Może to być wygodny fotel, kanapa, czy miejsce na rozwijanie pasji, jak np. pianino czy sztaluga. Pozwól dziecku samemu wybrać, co chce mieć w tej części pokoju. Pozwól dziecku także współdecydować o wystroju swojego pokoju. Może to być kolorowa tapeta, dekoracyjne poduszki czy inne elementy, które odzwierciedlają jego zainteresowania i pasje.

Aranżacja pokoju ucznia. Inspiracje

Ekspert radzi: jak urządzić pokój ucznia