Jakość powietrza w pokoju dziecka: dobra wilgotność, temperatura, czystość
Jakość powietrza w pokoju dziecka to jedna z priorytetowych kwestii dla rodziców. Jeśli chcemy zapewnić dziecku spokojny sen oraz komfort podczas codziennej zabawy, zadbajmy o odpowiednią czystość, wilgotność oraz temperaturę w pokoju dziecka.
Spis treści
- Zanieczyszczenia powietrza w pokoju dziecka
- Temperatura w pokoju dziecięcym
- Wilgotność powietrza a samopoczucie dziecka
Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, że jakość powietrza ma ogromny wpływ na zdrowie organizmu. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) bije na alarm, że grozi nam epidemia złej jakości powietrza w biurach, domach czy kawiarniach. Dlaczego? Otóż zawiera ono 4-10 razy więcej toksycznych substancji niż powietrze na zewnątrz. Wszystkiemu winne są substancje ulatniające się z materiałów budowlanych, na czele których wyłania się formaldehyd – owa toksyczna substancja miesza się w powietrzu z drobinkami kurzu, pyłkami roślin, zarodnikami pleśni. Co powinniśmy zrobić, aby jakość powietrza w pokoju dziecka była jak najlepsza, zwłaszcza że w mieszkaniu spędzamy minimalnie 70% naszego czasu?
Zanieczyszczenia powietrza w pokoju dziecka
Dzieci ze względu na niższą odporność są szczególnie wrażliwe na wymienione wyżej substancje obecne w powietrzu. Najbardziej narażony jest w tym przypadku układ oddechowy, co sprzyja rozwojowi alergii, astmy, napadom kaszlu i częstszym infekcjom. Oprócz alergenów wziewnych (pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt, zarodniki pleśni) dużym zagrożeniem jest formaldehyd – substancja ta jest obecna wszędzie, zarówno w odzieży, meblach, jak i materiałach budowlanych. Jeśli stężenie tego gazu nie przekracza 0,03 ppm, nie mamy obaw do niepokoju. Jednak w przypadku gdy wartość ta wzrośnie do 0,1 ppm, formaldehyd zaczyna działać negatywnie na organizm, powodując duszności, bóle głowy i zmęczenie.
Najlepszym sposobem minimalizowania obecności formaldehydu jest częste wietrzenie pomieszczeń, zwłaszcza po pracach remontowych czy zakupie nowych mebli. Przygotowując pokój dziecka, od razu możemy zabezpieczyć się przed szkodliwą emisją formaldehydu, kupując farbę wykazującą właściwości oczyszczające powietrze z formaldehydu. Specjalne farby wyłapują szkodliwe substancje i zamieniają je w cząsteczki pary wodnej.
Walka z alergenami opiera się natomiast w dużej mierze na ich eliminacji. Ważne jest regularne i dokładne sprzątanie pokoju dziecka, a w przypadku alergii na roztocza kurzu – częste pranie bądź usunięcie z pokoju dziecka firan, zasłon i mięsistych dywanów.
.. Jak właściwie wietrzyć pokój dziecka? >>>
.. Wybieramy zdrowe materiały do pokoju małego dziecka >>>
Temperatura w pokoju dziecięcym
Temperatura w pokoju dziecka nie powinna przekraczać 20-22 stopni C. Ważne jest, abyśmy wietrzyli pomieszczenie przynajmniej dwa razy dziennie, zwłaszcza przed snem. Nie rezygnujmy z tego nawet podczas mrozów. Oczywiście gdy wietrzysz pokój zimą, zabierz dziecko do drugiego pomieszczenia na ten czas. Pamiętaj, by łóżko nie stało zbyt blisko kaloryfera, ponieważ dziecku będzie w czasie snu za sucho i za gorąco.
.. Jak regulować nasłonecznienie i temperaturę w pokoju dziecka? >>>
Wilgotność powietrza a samopoczucie dziecka
Prawidłowa wilgotność mieszkania, a zwłaszcza pokoju dziecięcego, jest nie mniej istotna niż odpowiednia temperatura. Wilgotność powietrza ma duże znaczenie w przypadku walki z zanieczyszczeniami, ponieważ kiedy spada ona poniżej 40%, ustają ruchy rzęsek i do płuc przedostaje się więcej zanieczyszczeń, a błony śluzowe górnych dróg oddechowych wysuszają się szybciej. Z drugiej strony należy pamiętać, że wilgotność powyżej 60% sprzyja rozwojowi grzybów oraz bakterii. Jakie warunki powinny zatem panować w pokoju dziecięcym? Najlepiej, gdy wilgotność powietrza wynosi 40-60% przy optymalnej temperaturze na poziomie 20-22 st. C.
Warto pamiętać, że poziom wilgotności powietrza jest uzależniony od temperatury panującej w danym pokoju – im cieplej w pomieszczeniu, tym wilgotność powietrza będzie wyższa i odwrotnie.
Doskonałym rozwiązaniem w dobie wszechobecnego smogu będzie zakup oczyszczacza powietrza z funkcją inteligentnego oczyszczania i jonizacji powietrza. Większość takich urządzeń ma funkcję neutralizowania alergenów, dlatego możemy znaleźć rozwiązanie kilku problemów jednocześnie. Wybierając dany model oczyszczacza, pamiętajmy nie tylko o sprawdzeniu powyższych parametrów, lecz także o zwróceniu uwagi na głośność urządzenia. Zdecydujmy się na taki, który poprzez cichą pracę nie będzie zaburzał komfortu snu dziecka (maksymalnie 30-35 dB).
Autor: materiał prasowy Scion
Okno zdobią dwa komplety zasłon: jeden, w intensywnym kolorze w zabawny wzór i drugi, biały w delikatne kreski.
Autor: materiał prasowy
Ramka na ścianę w formie balonika marki Bloomingville.
Autor: Mariusz Bykowski
Wdzięczny motyw domku powtórzony w aranżacji pokoju dziecięcego w formie mebli i dodatków.
Autor: materiał prasowy car-moebel.de
Różowe metalowe łóżeczko, z regulowaną wysokością.