Kolory do pokoju dziecka: jakie kolory sprawdzą się w pokoju dziecięcym?

2018-10-07 19:45

Kolory do pokoju dziecka są ważnym elementem wystroju. Nawet jeśli kolory ścian w pokoju dziecięcym będą białe, pokój dziecka i tak będzie kolorowy, ponieważ kolory do pokoju dzieckawniosą zabawki, dodatki, pościel itd. Kolor pokoju dziecięcego warto dostosować nietylko do elementów wyposażenia, ale także do wieku i osobowości mieszkańca.

Spis treści

  1. Kolory w pokoju dziecka do 3. roku życia
  2. Postaw na wzory i kolory w pokoju dziecięcym [GALERIA]
  3. Jaki kolor do pokoju starszego dziecka?
  4. Jaki kolor dla dziewczynki, a jaki dla chłopca?
  5. Kolory w pokoju dziecka: triki wnętrzarskie
  6. Kolory w pokoju dziecięcym
  7. Pokój dziecięcy w stylu skandynawskim [GALERIA]
  8. Pastelowy pokój dla dziwczynki [GALERIA]

Gdybyśmy nawet pozostawili pokój dziecka w śnieżnej bieli, będzie kolorowy. To dziecko wniesie do niego barwy wraz ze swoimi ubrankami, zabawkami i malunkami. Dlatego wybierając kolory ścian do pokoju dziecka ogranicz liczbę barw do dwóch-trzech. Im mniejszy pokój dziecięcy, tym konsekwencja jest bardziej pożądana. Kolory w pokoju dziecięcym trzeba też dopasować do wieku dziecka.

Kolory w pokoju dziecka do 3. roku życia

Maluchy w wieku do trzech lat nie widzą pastelowych kolorów. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z poznańskiego UAM (Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza). Na jaki kolor w pokoju niemowlaka się zatem zdecydować? Wybierając kolor pokoju dziecięcego, pamiętaj że niemowlę, niezależnie od płci, lubi kolory zdecydowane i kontrastowe zestawienia. Dlatego projektanci wyposażenia pokoi dziecięcych i zabawek stawiają na kolory nasycone i mocne zestawienia: czarny–żółty, biel z błękitami, fioletem, czernią.

Postaw na wzory i kolory w pokoju dziecięcym [GALERIA]

Kolorowe wnętrze to kwintesencja dziecięcej beztroski i radości życia! Umiejętnie dobrane wzory zaszczepią w młodym lokatorze kolorowego pokoju dziecięcego zmysł kreatywnego estety. 

Jaki kolor do pokoju starszego dziecka?

Wybierając kolory w pokoju dziecięcym, gdzie przebywają starsze dzieci najlepiej je zapytać, jaki kolor lubią. Warto podsunąć im próbnik farb (są wystawione w sklepach z farbami). Preferencje kolorystyczne kształtują się ostatecznie około drugiego roku życia i mają silny związek z temperamentem. Ale nie zdziwmy się, gdy nagle się zmienią i będziemy musieli przemalowywać i zmieniać kolory ścian w pokoju dziecięcym. To się zdarza. Wybierając kolory pokoju dziecięcego możemy też kierować się psychologią koloru.

Jaki kolor dla dziewczynki, a jaki dla chłopca?

W pokojach dla chłopców nadal dominują kolory: niebieski i zielony. Są one jednak bardziej wyraziste i to one stają głównym elementem dekoracyjnym w pomieszczeniu. Niebieski częściej pojawia się na ścianach, z kolei zieleń zdecydowanie dominuje w formie dodatków w postaci dywanu, pościeli, krzeseł, pudełek na zabawki czy ozdobnych poduszek.

Z kolei w pokojach dla dziewczynek oprócz różu zagościła również czerwień. Ten ostatni kolor jest bardzo enegretyczny i pobudzający, dlatego zanim pomalujemy nim ścianę w pokoju naszego dziecka dobrze się zastanówmy. Tak mocne kolory najlepiej sprawdzają się w formie dodatków, które zawsze możemy zmienić jeśli tylko nam się znudzą.

Kolory w pokoju dziecka: triki wnętrzarskie

Trikiem, który pozwala ujednolicić i uporządkować pokój dziecka, jest pomalowanie ścian w pokoju dziecięcym, podłogi i mebli na ten sam kolor. Na takim tle możemy sobie pozwolić na jeden czy dwa efektowne meble lub elementy dekoracyjne, które przyciągną uwagę i będą główną ozdobą pokoju.

Kolory w pokoju dziecięcym

  • zielony

Wybierając kolory w pokoju dziecięcym warto też znać oddziaływanie poszczególnych barw na psychikę. Jeśli chcemy pomalować ściany w pokoju dziecięcym na odcień jasnozielony, pamiętajmy że ta barwa uspokaja i daje poczucie bezpieczeństwa. Uwaga! Zielony kolor we wnętrzu stosowany w nadmiarze powoduje senność, zmęczenie i rozdrażnienie.

  • niebieski

Niebieski kolor ścian w pokoju dziecięcym koi nerwy, pomaga w komunikacji, jest stosowany w terapii lęków. Jednak znów należy być ostrożnym. Jeśli jest go za dużo w pokoju dziecięcym, może sprzyjać niedbalstwu, lenistwu, znudzeniu.

  • biały

Biel tak jak jasnoniebieski i zielony uspokaja, łagodzi, ma jeszcze tę zaletę, że świetnie podkreśla czyste, intensywne kolory. Poza tym bielą nie można „przedobrzyć” – nigdy nie będzie jej za dużo z pokoju dziecięcym.

  • żółty

Żółty - wzmacnia system nerwowy, pobudza intelekt, nastraja życzliwie, sprzyja koncentracji. Odcienie żółtego – cytrynowe i kremowe – dodają energii, ale też przyciągają owady (odstrasza je niebieski). Niestety, żółty wzmacnia też złość, kłótliwość, niepokój, a w nadmiarze jest męczący.

Pokój dziecięcy w stylu skandynawskim [GALERIA]

Styl skandynawski rządzi również w dziecięcych pokojach. Dobrze sprawdzi się w połączeniu z naturalnymi materiałami oraz energetyznym akcentami kolorystycznymi, np. żółtym.

  • różowy

Jasny róż - tak lubiany przez małe dziewczynki - nastraja optymistycznie. Taki kolor ścian w pokoju dziecięcym to oznaka ciepła, serdeczności, troski i współczucia. Oznacza delikatność i łagodność, ułatwia niesienie pomocy sobie i innym. Ale uwaga! Róż to także snobizm i arogancja, izolowanie się, brak poczucia bezpieczeństwa i własnej wartości, niezauważanie własnych potrzeb - a więc stosujemy jego ilość i nascycenie z rozwagą podczas urządzania pokoju dziecięcego.

  • czerwony

Czerwień - pobudza, dlatego nie jest polecana w nadmiarze do pokoi dziecięcych. Wybierając kolory ścian w pokoju dziecięcym pamiętajmy, że oddziaływaniu i nadmiarowi każdej barwy można przeciwdziałać, stosując akcenty w kolorze dopełniającym: na przykład do zielonego - różowe i czerwone, do niebieskiego - żółte i pomarańczowe, i na odwrót.

Pastelowy pokój dla dziwczynki [GALERIA]

Jasne kolory, miękkie, ciepłe tkaniny, białe meble o dekoracyjnym wykończeniu. Dziecięca sypialnia w stylu prowansalskim zapewnia spokojny sen.
Jaką farbą pomalować pokój dziecka. Farba do pokoju dziecka
Nasi Partnerzy polecają