Lampka na biurko to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia kącika do pracy. Jak wybrać najlepszą?
Lampka na biurko to jeden z podstawowych elementów wyposażenia miejsca do pracy – zarówno w pokoju dziecka, jak i domowym gabinecie. Niemniej wybór właściwego oświetlenia nie należy do łatwych zadań. Tym bardziej że powinniśmy wziąć pod uwagę kilka ważnych parametrów. Nie wiecie, jaką lampkę do biurka wybrać? Mamy dla was kilka podpowiedzi i inspiracji w galerii zdjęć.
Autor: serwis prasowy marki Beliani
Zabawna lampka z uszami z pewnością przypadnie dziecku do gustu.
Spis treści
- Lampka na biurko dla różnych potrzeb
- Jakie światło powinna mieć lampka na biurko?
- Jaką żarówkę wybrać do lampki na biurko?
- Jak ustawić lampę na biurku?
- Design lampki na biurko a aranżacja wnętrza
- Zobacz stylowe lampy - GALERIE ZDJĘĆ
Jaka lampka na biurko jest najlepsza dla artystów, osób pracujących przy komputerze czy laptopie, a jaka dla uczniów odrabiających zadania domowe lub tych, którzy wypełniają papiery? Podpowiadamy, jakie funkcje powinna mieć lampka do biurka.
Lampka na biurko dla różnych potrzeb
Przy poszukiwaniach lampki do ustawienia na blacie do pracy czy nauki nie musimy się ograniczać jedynie do działów o haśle: lampka na biurko tudzież lampka biurowa. Inne lampy przecież również zapewniają źródło światła, a jeśli żadna z oferowanych lampek na biurko nie przypadła nam do gustu, po prostu poszukajmy w innych kategoriach. To lampka dla nas, zatem ma się podobać i musi być wygodna.
Takiej dowolności przy wyborze nie mają jednak artyści, jak np. rysownicy i projektanci, którzy powinni mieć przy swoim blacie lampkę, którą mogą swobodnie operować, ustawiając odpowiedni dla siebie kąt padania światła. Najlepiej sprawdzą się lampki, których klosz z żarówką można obracać, a jej rączka jest łamana i można ją zginać, ustawiając dzięki temu jej wysokość i kąt padania światła.
Lampka na biurko w pokoju ucznia powinna mieć ruchome ramię i główkę, żeby dziecko mogło korzystać z niej w różnych sytuacjach. Należy ją postawić z lewej strony, aby pisząca ręka nie rzucała cienia na tekst. Ruchomy klosz pozwoli nią dowolnie operować, tak aby nie raziła ani nie prześwietlała np. jednego rogu kartki.
Dla pracujących przy monitorze komputera dobrze sprawdzą się lampki nocne. Często w lampkach nocnych jest możliwość regulacji natężenia światła, wówczas możemy dowolnie rozjaśniać i ściemniać światło, np. gdy potrzebujemy obejrzeć jakiś materiał wideo.
Zobacz też: Wybieramy lampki nocne do sypialni >>>
Jakie światło powinna mieć lampka na biurko?
Najlepiej na człowieka wpływa ciepły odcień światła, dlatego warto, zwłaszcza w gabinecie czy pokoju do nauki, zdecydować się na żarówki o ciepłej barwie białego światła. Dzięki temu nasze otoczenie przeznaczone na pracę czy naukę będzie przyjemniejsze, a my poczujemy się bardziej komfortowo. Wybór żarówek zależy od indywidualnych preferencji, jednak przy częstym użytkowaniu lampki na biurko warto postawić na te energooszczędne (tym bardziej że np. LED-y są bardzo trwałe). Włącznik lampki powinien być tak umieszczony, abyśmy mieli do niego swobodny dostęp. Przy lampkach nocnych często znajduje się on na kablu, więc przy jej wyborze również należy zastanowić się, czy kabel spuścimy z blatu, czy poprowadzimy go dyskretnie przy ścianie, aby mieć lepszy dostęp do przełącznika światła.
Warto wiedzieć: pod uwagę najlepiej wziąć także barwę światła wyrażoną w kelwinach. Do pracy wskazana jest ta o wartości ok. 4000 K. Kolejnym parametrem jest jasność światła (podawana w lumenach). Tu rekomendowane jest ok. 1000 lm.
Polecamy: Dobry pomysł na urządzenie POKOJU UCZNIA. GALERIA ZDJĘĆ - pokój dla chłopca >>>
Jaką żarówkę wybrać do lampki na biurko?
Najlepszym rozwiązaniem w oświetleniu biurka jest żarówka emitująca światło o barwie podobnej do światła dziennego – wtedy oczy najmniej się męczą. W tym celu warto wybrać żarówki halogenowe i LED. Światło o białej, ciepłej barwie – nie niebieskawej – sprawdzi się idealnie, pomagając także w koncentracji. Ponadto światło o barwie zbliżonej do naturalnego nie przekłamuje kolorów i utrzymuje dłużej poziom naszej energii. W przypadku żarówek halogenowych ich wadę stanowi to, że wytwarzają dużo ciepła. Dlatego lepiej wypadają żarówki typu LED, które emitują światło o barwie trochę chłodniejszej i się nie nagrzewają.
Przeczytaj też: Oświetlenie w mieszkaniu: jak rozplanować lampy, kinkiety i inne źródła światła
Jak ustawić lampę na biurku?
Osoby praworęczne powinny mieć ustawione źródło światła na biurku z lewej strony – nie powstają wtedy cienie podczas pisania. Osoby leworęczne oczywiście postępują odwrotnie. Czasem, np. w biurach, montujemy lampę nad biurkiem w formie podłużnej oprawy zwisającej. Wtedy powinniśmy dopilnować, żeby lampa wisiała przed nami – nie nad głową – a emitowane światło było w miarę rozproszone.
Zobacz: Oświetlenie przedpokoju: jak zaplanować punkty świetlne w korytarzu? >>>
Design lampki na biurko a aranżacja wnętrza
Lampka biurkowa oprócz spełnienia naszych potrzeb powinna być także dopasowana do wystroju wnętrza. Jej design zależy od stylu, w jakim jest urządzony gabinet czy pokój dziecięcy. Jeśli we wnętrzu znajdują się atrakcyjne dodatki, lepiej, aby lampka była stonowana i nie odciągała uwagi od głównych elementów dekoracyjnych. Analogicznie, jeśli całe wnętrze jest stonowane i brak w nim wyrazistych elementów, warto przestrzeń do pracy czy nauki ożywić ciekawym designem lub nasyconym kolorem lampki na biurko. Wówczas dzięki tej lampce biurkowej w chwilach zmęczenia powróci nam energia.
Zobacz stylowe lampy - GALERIE ZDJĘĆ
Lampy mogą stanowić praktyczną dekorację w każdym wnętrzu. Jeśli nie masz pomysłów na dodatki do swojego mieszkania, to zobacz, jak oryginalne i stylowe lampy odmieniają wystrój.
Autor: HAY materiały prasowe
Śnieżna biel i ciekawa struktura przestrzenna - lampy z kolekcji Bubble
Autor: Invicta Interior, serwis prasowy
Swobodnie zwisające srebrne łańcuszki sprawiają, że żyrandol nabiera lekkości.
Autor: materiały prasowe
Lampa wisząca Dalwik 011901 marki Mabrillo
Autor: archiwum
Piękna, szara emaliowana lampa zdobi salon połączony z kuchnią. zawieszona nad stołem harmonizuje kolorystycznie z szarą sofą. W salonie o skandynawskim charakterze loftowa lampa zyskuje cieplejsze, przyjemniejsze oblicze.