Łóżka dla dzieci – jakie są najlepsze? Przewodnik zakupowy
Łóżka dla dzieci powinny być nie tylko wygodne, lecz także bezpieczne i estetycznie wykonane. Najlepiej nie oszczędzać na wymiarach. Dziecko szybko rośnie, więc lepiej kupić takie łóżko dziecięce, które posłuży przez wiele lat. Radzimy, na co warto zwrócić uwagę, wybierając meble do pokoju dziecięcego.
Autor: Bernard Białorucki
Łóżko dla dziecka w kształcie domku, z oknami i blatem, który może służyć np. do rysowania. Wykonane jest ze sklejki.
Spis treści
- Wymiary łóżek do pokoju dziecięcego
- Łóżka dla dzieci z barierką
- Łóżka dla dzieci drewniane czy z innych materiałów?
- Podwójne łóżka dla dzieci
- Łóżka dziecięce z szufladami
- Łóżka dla dzieci niestandardowe: domki, samochody i nie tylko
Wymiary łóżek do pokoju dziecięcego
Najmniejsze łóżka dziecięce to modele 100x60 cm, a najczęściej będzie to 140x70 cm. Warto jednak pamiętać, że dziecko szybko rośnie. Nie zaszkodzi więc od razu kupić „dorosłe” łóżko dla dziecka, czyli pełnowymiarowe – 180x90 cm, najlepiej zaś długości 200 cm. W ten sposób będzie nas czekać tylko jedna zmiana, gdy łóżeczko dziecięce zostanie zastąpione przez łóżko. Także tu możemy iść prostszą drogą, wybierając większe łóżeczko, w którym można zdemontować barierki, zamieniając je w tapczan.
Łóżka dla dzieci z barierką
To rozwiązanie dla najmniejszych dzieci – barierki chronią je przed zsunięciem się z łóżka. Mogą być montowane z jednej strony (np. jeśli łóżko postawimy przy ścianie) albo z dwóch. Do tego zwykle dochodzą wysokie zagłówki i szczyty w przedniej części. Jeśli łóżka dla dzieci z barierkami są wykonane z drewna, zwracajmy uwagę na wykończenie – nie powinno tam być żadnych drzazg ani innych uszkodzeń. Świetnie sprawdzają się łóżka z barierkami, które można swobodnie zdemontować. Przychodzi bowiem taki czas, gdy aż tak bardzo nie musimy się martwić o bezpieczeństwo malucha.
.. Meble do pokoju dziecięcego – poradnik zakupowy >>>
Łóżka dla dzieci drewniane czy z innych materiałów?
Dużą popularnością cieszą się łóżka dla dzieci drewniane. Wykonane z naturalnego surowca, są bardzo wytrzymałe i przyjazne dla zdrowia. Ponieważ dzieci traktują łóżka także jako miejsce do zabawy, liczy się trwałość materiałów. Od różnorodnych płyt meblowych lepsze więc będzie lite drewno. Musimy tylko się upewnić, czy ma idealnie gładkie wykończenie. Sprawdźmy też, czy lakiery bądź farby użyte do wykończenia powierzchni są bezpieczne dla zdrowia i antyalergiczne. Nie polecamy łóżek metalowych – choć są solidne, łatwo w nich o urazy podczas zabawy. W przypadku każdego materiału w łóżku nie powinno być ostro zakończonych krawędzi ani mocnych kantów. Łagodnie zaokrąglone formy sprawdzą się najlepiej.
Co zaś z kolorem łóżka? Sporo zależy od całej aranżacji pokoju dziecięcego. Warto postawić na meble w stonowanych barwach, a więcej ożywczych akcentów wprowadzić na ścianach czy w dodatkach. Idealne są zatem białe łóżka dla dzieci, ale też te w naturalnym odcieniu drewna. Wraz z popularnością stylu skandynawskiego do wnętrz wkracza więcej pasteli: szarości, różu, błękitu, mięty. To również dobry wybór, jeśli chodzi o kolor łóżek dla dzieci. Błękit tradycyjnie wybiera się dla chłopców, róż natomiast dla dziewczynek.
.. Wybieramy piękne tapety dla dzieci >>>
Podwójne łóżka dla dzieci
Prawdziwym wyzwaniem jest urządzenie pokoju dla dwójki dzieci. Na małej powierzchni dobrze sprawdzają się łóżka piętrowe. Ale to niejedyne rozwiązanie, które warto rozważyć. Dostępne są także podwójne łóżka dla dzieci, czyli z miejscami do spania na dwóch poziomach niejako „obok” siebie – z tym że jedno jest niżej. Zwykle są to łóżka rozkładane – dolne miejsce do spania jest wysuwane z okazałą szufladą. Taka konstrukcja pojawia się również w przypadku niektórych sof dziecięcych. Podwójne łóżka dla dzieci sprawdzają się nie tylko w pokoju rodzeństwa. Dodatkowe miejsce do spania przyda się np. po to, by przenocować kolegę czy koleżankę.
.. Pokój dla ucznia krok po kroku – poradnik >>>
Łóżka dziecięce z szufladami
W szufladzie wbudowanej w łóżko dziecięce może się znaleźć materac (dodatkowe miejsce do spania), ale to niejedyna opcja. Pojemna szuflada o standardowych funkcjach będzie świetnym miejscem na przechowywanie pościeli, koców, poduszek albo dowolnych drobiazgów – wystarczy posegregować je w mniejsze pojemniki. Warto rozważyć zakup łóżka dla dzieci z szufladami, jeśli aranżujemy nieduży pokój. Do wyboru mamy modele z jedną dużą szufladą albo kilkoma mniejszymi. Bardziej rozbudowane łóżka mają też dodatkowe miejsca do przechowywania np. w zagłówkach.
Łóżka dla dzieci niestandardowe: domki, samochody i nie tylko
Łóżka dla dzieci samochody, okręty, samoloty, domki, namioty, zamki księżniczek – takie meble do pokoju dziecięcego dostarczają maluchom mnóstwa radości. Łóżko domek można zresztą wykonać samodzielnie, co jest o wiele tańszą opcją niż zakup gotowca. Pamiętajmy jednak, że niestandardowe łóżka dla dzieci są trochę ryzykowne – gdy dziecku diametralnie zmienią się zainteresowania (a to częste!), będzie się źle czuło w swoim pokoju.
Autor: materiały prasowe
W pokoju dla dziewczynki i chłopca nie bójmy się operować mocniejszymi kolorami. Soczysta zieleń doskonale sprawdzi się dla starszego dziecka, a gdy połączymy ją z jasnym drewnem podłogi i bielą mebli, całość zaprezentuje się wyśmienicie.
Autor: materiał prasowy nidi.it
Oryginalnie rozwiązane łóżko piętrowe. Miejsca do spania usytuowane są asymetrycznie. Zabudowa obejmuje również szafę.
Autor: archiwum
Białe meble zestawiono z różnymi odcieniami miętowego, szarością, błękitem i motywem gwiazd w różnych postaciach. Łóżko ma klasyczny kształt, uniwersalny, który jest świetną bazą dla stylowej aranżacji.
Autor: materiał prasowy Scion
Okno zdobią dwa komplety zasłon: jeden, w intensywnym kolorze w zabawny wzór i drugi, biały w delikatne kreski.