Malowanie ścian w pokoju dziecięcym: zdrowa farba do pokoju dla dziecka
Pokój dziecięcy to pomieszczenie na tyle charakterystyczne, że warto zwrócić szczególną uwagę na proces malowania jego ścian. Najważniejszą decyzją, którą należy podjąć, jest kwestia wyboru odpowiedniej farby. Ściany w pokoju dla dziecka powinny być przede wszystkim odporne na uszkodzenia i zabrudzenia oraz łatwe do wyczyszczenia, ale także pokryte bezpieczną dla zdrowia substancją. Nie wiesz, jaką farbę do pokoju dziecięcego wybrać? Sprawdź nasz poradnik!
Autor: GettyImages
Farby do pokoju dziecka
Spis treści
- Bezpieczny pokój dziecięcy
- Bezpieczna farba do pokoju dziecięcego
- Rodzaje farb do pokoju dziecięcego
- Farby mineralne do pokoju dziecięcego
- Zmywalne farby do pokoju dziecięcego
- Pokój dziecięcy - inspiracje
Jakie powinny być ściany w pokoju dziecięcym? Oczywiście odporne na uszkodzenia i zabrudzenia mogące powstać w wyniku zabaw naszych pociech oraz łatwe do wyczyszczenia. Nie są to jednak jedyne kryteria, które musi spełniać farba przeznaczona do malowania ścian w pokoju dla dziecka – przede wszystkim musi ona gwarantować zdrowie małego mieszkańca.
Bezpieczny pokój dziecięcy
Urządzając pokoje dla naszych pociech często dajemy upust własnym, dziecięcym fantazjom. Czy zdajemy sobie jednak sprawę jak wiele niebezpieczeństw może czyhać na dzieci w ich własnych pokojach? Projektując pokój dziecięcy należy przede wszystkim wziąć pod uwagę względy bezpieczeństwa i zdrowotne. Powinniśmy pamiętać o tym, że dzieci są o wiele bardziej podatne na szkodliwe substancje niż dorośli. Wynika to z większej absorbcji ich skóry, czyli łatwiejszym przenikaniem substancji aktywnych do organizmu malucha.
W związku z tym, projektując pokój dziecięcy trzeba wziąć pod lupę każdy, najmniejszy nawet aspekt. Meble, tkaniny, dodatki, także dobór farby do malowania ścian - ma tu ogromne znaczenie. Każda niesprawdzona dokładnie wcześniej rzecz może wywołać u dziecka silną reakcję alergiczną. Dlatego przed zakupem wyposażenia do pokoju dziecięcego warto zapoznać się z posiadanymi przez produkt atestami. Kupując farbę, należy zwrócić uwagę czy nie zawiera ona substancji mogących uczulać dziecko. Szukajmy takiej, która jest hypoalergiczna, o obniżonej zawartości lotnych związków organicznych (LZO), często odpowiedzialnych za alergie i choroby górnych dróg oddechowych. W sklepach warto pytać o farby przyjazne dla alergików i osób szczególnie wrażliwych, posiadające Świadectwo Właściwości Drażniących i Uczulających.
Bezpieczna farba do pokoju dziecięcego
Podstawowy wymóg, jaki musi spełnić farba, którą zamierzamy pomalować ściany w pokoju dziecięcym, to wodorozcieńczalność. Jedynie zastosowanie farb rozcieńczanych wodą, a nie rozpuszczalnikami, gwarantuje, że ze ścian nie będą uwalniane substancje szkodliwe dla zdrowia dziecka (takie jak benzyna lakowa, spirytus, terpentyna lub toluen).
Autor: archiwum
Strefę do zabawy wyróżniono ozdobą w kształcie domku i pomalowano. Jasne neutralne kolory użyte w aranżacji pozwalają zaszaleć z barwnymi dodatkami i dekoracjami. Projekt wnętrza i wizualizacje: Studio 36m2
Rodzaje farb do pokoju dziecięcego
Istnieje kilka rodzajów farb wodorozcieńczalnych, a najpopularniejszymi z nich są farby dyspersyjne (emulsyjne), mineralne i klejowe. Farby dyspersyjne, zwane również emulsyjnymi, mają wiele zalet – dobrze kryją, szybko schną i są trwałe, ale przede wszystkim nie wydzielają szkodliwych substancji podczas schnięcia.
Do emulsji zaliczają się:
- farby akrylowe i lateksowe (odporne na ścieranie, wilgoć i detergenty, dobrze przepuszczające parę wodną)
- winylowe (pokryte nimi ściany dość szybko się brudzą, ale są łatwe do wyczyszczenia, w dość małym stopniu przepuszczają parę wodną).
Paroprzepuszczalność to niezwykle ważna cecha, która pozwala zachować w pomieszczeniu sprzyjający zdrowiu mikroklimat, a także uniemożliwia powstawanie pleśni i grzybów. Decydując się na pomalowanie ścian w pokoju dziecięcym farbą dyspersyjną, należy pamiętać o tym, że niektóre z nich zawierają podwyższoną ilość rozpuszczalników organicznych. Zwiększają one wytrzymałość farby, jednak mogą być gorzej tolerowane przez alergików. Z tego względu najlepiej jest wybrać farbę przebadaną i opatrzoną odpowiednim symbolem (logo Polskiego Towarzystwa Alergicznego).
Farby mineralne do pokoju dziecięcego
W pokojach dziecięcych sprawdzają się również farby mineralne. Wprawdzie trudniej jest pomalować nimi ściany, ponadto mają one matowe wykończenie, jednak dzięki ich właściwościom antyelektrostatycznym nie osadza się na nich kurz, a ich alkaliczny odczyn sprawia, że na ścianach nie rozwijają się drobnoustroje. Alternatywą jest również występująca wyłącznie w wersji matowej farba klejowa, której spoiwem był kiedyś klej kostny, obecnie zastąpiony przez metycelulozę.
Tego typu farby są bezpieczne dla zdrowia, jednak nie można ich zmywać, co jest sporym minusem. Bez względu na to na jaki rodzaj farby się zdecydujemy, najlepiej jest dodatkowo upewnić się, że wybrana przez nasz puszka zawiera substancję przebadaną i całkowicie bezpieczną dla zdrowia. Na opakowaniach takich farb znajduje się logo Polskiego Towarzystwa Alergicznego i znak Błękitnego Anioła lub nawiązująca wyglądem do logo Unii Europejskiej stokrotka Ecolabel.
Autor: Mariusz Bykowski
Ściana, na której powstał drewniany domek została wcześniej pomalowana na kolor niebieski.
Zmywalne farby do pokoju dziecięcego
Dzieci przebywające same w swoich pokojach, mają najróżniejsze pomysły. Urządzając pokój dziecięcy, powinniśmy myśleć o tym jak zminimalizować wszystkie możliwe zagrożenia czyhające na dziecko oraz wybrać materiały wykończeniowe bezpieczne i funkcjonalne. Dzieci mają bardzo małą świadomość zagrożeń, które mogą napotkać na swojej drodze, dlatego to naszą rolą jest sprawić, żeby pokój dziecka był miejscem bezpiecznym.
Musimy się także liczyć z tym, że nie unikniemy szalonych dziecięcych pomysłów, jak np. malowanie po ścianach. W związku z tym, wybierając kolor ścian należy zwrócić uwagę nie tylko na barwę, ale także na to czy ściana pomalowana farbą będzie odporna na zmywanie i szorowanie. Taka farba do pokoju dziecka jest:
- hydrofobowa,
- plamoodporna,
- ceramiczna,
- hypoalergiczna.
Autor: materiały prasowe
W pokoju dla dziewczynki i chłopca nie bójmy się operować mocniejszymi kolorami. Soczysta zieleń doskonale sprawdzi się dla starszego dziecka, a gdy połączymy ją z jasnym drewnem podłogi i bielą mebli, całość zaprezentuje się wyśmienicie.
Pokój dziecięcy - inspiracje
Autor: serwis prasowy westwingnow.pl
Pokój dziecięcy skąpany w energetycznych kolorach
Autor: Agnieszka Zbonik