Mały pokój dziecięcy. Jak urządzić mały pokój dla dziecka?
Pokój dziecka łączy funkcję sypialni, przestrzeni do zabawy i do nauki – każda z tych stref jest tak samo ważna, dlatego bez względu na metraż pomieszczenia musi się znaleźć dla niej miejsce. Im mniejsza przestrzeń do dyspozycji, tym trudniej jest zaprojektować funkcjonalny i praktyczny pokój spełniający potrzeby najmłodszego domownika.
Spis treści
- Pokój dziecka. Umiejscowienie stref i niezbędne wyposażenie
- Jak urządzić mały pokój dla dziecka? Ciekawe rozwiązania do małej przestrzeni
- Mały pokój dla dziecka. Jak go optycznie powiększyć?
- Zobacz inspirujące aranżacje pokojów dziecięcych:
Pokój kilkuletniego lub kilkunastoletniego dziecka to pomieszczenie wymagające specjalnej uwagi. Projektując przestrzeń należy zaplanować miejsca przeznaczone do różnych aktywności (nauka, zabawa, spanie) oraz przestrzeń do przechowywania. Ważne jest, aby w miarę możliwości uniknąć przenikania się tych stref. Niekiedy jest to problematyczne, zwłaszcza na małej przestrzeni.
Pokój dziecka. Umiejscowienie stref i niezbędne wyposażenie
Urządzając mały pokój dla dziecka najlepiej zacząć od zaplanowania miejsc na łóżko i biurko, ponieważ to one są najważniejsze. Łóżko należy ustawić tak, aby nie blokowało dostępu do innych mebli i nie utrudniało poruszania się po pokoju. Jednocześnie należy unikać stawiania go w pobliżu okna, ze względu na przeciągi oraz różnicę temperatur, zwłaszcza w sezonie grzewczym (najczęściej pod oknem zainstalowany jest grzejnik). Ważne jest także, aby dziecko leżąc w łóżku widziało drzwi wejściowe do pokoju.
.. Łóżko do pokoju dziecka. Jakie wybrać? >>>
Strefa do nauki, której głównym punktem jest właśnie biurko, powinna znajdować się w pobliżu okna, aby dziecko mogło jak najwięcej korzystać ze światła dziennego (wskazane jest ustawienie mebla bokiem do okna). Pamiętajmy, że w przypadku dziecka praworęcznego światło powinno padać z lewej strony, w przypadku leworęcznego – z prawej. W pobliżu biurka powinno znaleźć się miejsce na książki i pomoce naukowe.
Gdy wiemy już, gdzie staną łóżko i biurko, możemy przystąpić do zagospodarowania pozostałej przestrzeni. Niezwykle istotne w pokoju dziecka jest miejsce do przechowywania ubrań, zabawek, książek itp. Wolne miejsca pod ścianami warto więc wykorzystać na szafę, komodę, regał. Pamiętajmy, że duża liczba drobiazgów stojących w widocznych miejscach optycznie zmniejsza przestrzeń. Dlatego w niedużym pokoju warto postawić na zamknięte meble do przechowywania – wporwadzą wizualny ład do wnętrza, ponadto pomogą w utrzymaniu porządku.
.. Pokój dziecka. Jak zaplanować przestrzeń do przechowywania? >>>
Kolejną ważną strefą jest miejsce do zabawy (w przypadku młodszych dzieci) lub relaksu, hobby, spotkań ze znajomymi (w pokoju nastolatka). W pokoju kilkulatka najlepszą przestrzenią do zabawy jest podłoga, dlatego warto zdecydować się na miękki dywanik lub poduszki do siedzenia. Nie zaleca się pokrywania całej powierzchni podłogi np. wykładziną, lepiej wybrać powierzchnię łatwą do utrzymania w czystości i odporną na dziecięcą inwencję w czasie zabawy. W pokoju starszego dziecka, jeśli jest miejsce, powinien pojawić się mały stolik, fotel lub puf – stworzą przytulny kącik, w którym nastolatek będzie mógł poczytać książkę, porozmawiać przez telefon czy usiąść z przyjaciółmi.
Jak urządzić mały pokój dla dziecka? Ciekawe rozwiązania do małej przestrzeni
Producenci mebli przychodzą z pomocą właścicielom małych mieszkań. Proponują meble stworzone z myślą o pełnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni. Na rynku przede wszystkim są dostępne sofy z funkcją spania, rozkładane fotele itp. Wybierając taki mebel trzeba wziąć pod uwagę zdrowie i prawidłowy rozwój naszego dziecka. Meble te, choć praktyczne, często są po prostu niewygodne. Nie chodzi tylko o twardość materaca, ale również sposób rozkładania, ciężar itp. Koniecznie pozwólmy więc dziecku wybrać taki model, który najbardziej mu pasuje i jest najwygodniejszy. Dobrym rozwiązaniem jest także łóżko z szufladami albo skrzyniami do przechowywania pościeli lub np. zabawek, sprzętu sportowego itp.
Kolejny meblem pomagającym funkcjonalnie urządzić małą przestrzeń jest łóżko na wysokim stelażu. Wygląda jak łóżko piętrowe, z tą różnicą, że miejsce do spania jest tylko na górze, na dole natomiast znajduje się szafa, regał, biurko lub przestrzeń do samodzielnego zagospodarowania. To świetne miejsce aby stworzyć kącik do relaksu, np. ze stolikiem, pufem, fotelem czy miejsce do zabawy dla najmłodszych, z miękkimi poduchami i koszami na zabawki.
Mały pokój dla dziecka. Jak go optycznie powiększyć?
Sposobów na optyczne powiększenie przestrzeni jest kilka. Przede wszystkim warto użyć jasnych, stonowanych kolorów. Jaskrawe, wyraźne barwy mogą pojawić się w dodatkach i dekoracjach. Należy też unikać otwartych półek – im więcej rzeczy stoi na wierzchu, tym mniejsze wydaje się pomieszczenie. Meble powinny mieć gładkie fronty. Nie trzeba obawiać się, że taka baza jest za poważna i za spokojna jak na pokój dziecka. Zabawki, akcesoria do nauki czy książki wprowadzą kolor i odpowiednią atmosferę do wnętrza.
.. Jak optycznie powiększyć mały pokój? >>>
Autor: materiały prasowe
W pokoju dla dziewczynki i chłopca nie bójmy się operować mocniejszymi kolorami. Soczysta zieleń doskonale sprawdzi się dla starszego dziecka, a gdy połączymy ją z jasnym drewnem podłogi i bielą mebli, całość zaprezentuje się wyśmienicie.
Zobacz inspirujące aranżacje pokojów dziecięcych:
Autor: archiwum
Autor: mat. pras. Bloomingville
Autor: Autor: Maja Sikorska @sikoreczki
My Label - pościel, kosz na zabawki z motywem piór, makrama- www.mylabel.pl