Metamorfoza pokoju dziecka. 10 pomysłów na tani remont, który przeprowadzisz samodzielnie!
Zebraliśmy 10 pomysłów na to, jak szybko i tanio przeprowadzić niewielki remont lub metamorfozę pokoju dziecka. Większość z nich możesz wprowadzić w życie samodzielnie, bez pomocy fachowców, tym samym oszczędzając czas i pieniądze. Przekonaj się, jak wiele zdziałasz dzięki farbom, tkaninom i garści dostępnych cenowo dodatków.
Autor: materiały prasowe
Pomysły na metamorfozę pokoju dziecka: tapeta i oryginalne łóżko. mat. prasowe: casadeco.fr/pl
Ponieważ remont pokoju dziecka w proponowanym przez nas kształcie obejmuje nieskomplikowane zadania, dobrze zaplanowaną metamorfozę przeprowadzisz podczas wyjazdu dziecka na szkolną wycieczkę lub kilkudniowej wizyty u dziadków. Po pierwsze ustal widełki finansowe - budżet, jaki możesz przeznaczyć na szybki remont pokoju dziecka. Następnie zrób dokładny przegląd pokoju. Sprawdź, w jakim stanie są ściany, podłoga i meble. Zastanów się, co wymaga wymiany, a co zaledwie odświeżenia.
Pełen obraz sytuacji musisz mieć na parę tygodni przed otwarciem frontu robót, bo tylko dzięki temu zdołasz sprawnie wybrać i zgromadzić potrzebne materiały oraz zaplanować kolejność i zakres prac remontowych w pokoju dziecka.
10 pomysłów na tanią metamorfozę pokoju dziecka
1. Nowy kolor ścian w pokoju dziecka
Malowanie ścian jest pierwszą rzeczą, jaka kojarzy się z remontem lub metamorfozą. Wszystkie ściany pokoju dziecka możesz pomalować na ten sam kolor – uzyskasz w ten sposób wrażenie świeżości. Warto jednak pokusić się o pomalowanie jednej ściany na inny, kontrastujący lub pokrewny kolor. Może zdecydujesz się na farbę tablicową? Dzieci uwielbiają rysować po ścianach! Zadbaj o farby antyalergiczne (najmłodsi często są wrażliwi na chemię) oraz odporne na szorowanie (ściany dłużej będą czyste).
2. Naklejki ścienne do pokoju dziecka
Pomysłem na natychmiastową metamorfozę pokoju dziecka jest dekoracja ścian naklejkami. Najlepsze są te, które możesz wielokrotnie przyklejać i odklejać, nie zrywając przy okazji farby. Dzięki temu sposób możesz także zmieniać rozmieszczenie i rodzaj dekoracji – w ślad za dziecięcymi sympatiami, które pojawiają się wraz z przeczytaną książką lub obejrzanym filmem, by w niedługim czasie ustąpić miejsca kolejnym.
Czytaj też: Naklejki ścienne czyli dekoracja ścian w nowej odsłonie
3. Fototapety do pokoju dziecięcego
Fototapety są mocnym narzędziem projektantów w dekoracji ścian. Nie tylko ułatwiają wprowadzenie do pokoju dziecka ulubionych motywów małego lokatora. Pozwalają też podkreślić architekturę wnętrza, a nawet zrekompensować pewne braki przestrzeni. Odpowiednio dobrane pod względem motywu i rozmiarów, dodadzą głębi i optycznie powiększą małe pomieszczenie.
4. Szablony do dekoracji ścian pokoju dziecka
Szablony są znakomitym pomysłem na oryginalną dekorację ścian. Dzięki nim możesz wyczarować ulubione postaci z bajek, las, egzotyczną dżunglę albo statek piracki, nawet bez wybitnych zdolności manualnych. Jedyne, co trzeba dobrze przemyśleć, to kompozycja i kolorystyka. Szablony o najróżniejszych wykrojach i rozmiarach kupisz m.in. polskich i zagranicznych w sklepach internetowych.
5. Zniszczona podłoga w pokoju dziecięcym
Wymiana zniszczonego parkietu lub paneli jest kosztowna i czasochłonna. Najtańszym i najprostszym sposobem zmiany podłogi jest położenie w całym pokoju wykładziny dywanowej. Lepiej jednak nie wybieraj zbyt miękkiej, nie tylko utrudni zabawę, lecz także będzie gromadzić kurz. Uwaga, wykładzina dywanowa do pokoju dziecka powinna być niepalna!
Czy wykładzina dywanowa w pokoju dziecka to na pewno dobry pomysł?
Tak, jeśli będzie to nowoczesna wykładzina ze specjalną powłoką antyalergiczną, zatrzymującą kurz na powierzchni. Dzięki temu łatwo go będzie usunąć odkurzaczem. Materiały, z których produkuje się wykładziny niepowodujące uczuleń, to akryl, heat set, heat set frise, poliester, pianka poliuretanowa oraz włókna poliamidowe. Ważne też jest też to, by dywany i wykładziny były wykonane na podkładach z juty lub filcu. Zanim kupisz wykładzinę do pokoju dziecka, zapytaj sprzedawcę lub zapoznaj się uważnie z informacją na metce.
6. Zniszczone fronty mebli do pokoju dziecka – pomaluj
Wymiana mebli w pokoju dziecka to zazwyczaj duży wydatek. Jeśli jednak meble mają tylko zniszczone fronty i uchwyty, ale korpusy i okucia są w dobrym stanie, pomaluj sprzęty farbami kredowymi. Tak odnowione meble przetrwają kilka następnych lat! Fronty szafy lub szuflad możesz też pomalować farbą tablicowo-magnetyczną – dzieci uwielbiają takie rozwiązania, bo pozwalają im na twórczą aktywność w nietypowej przestrzeni.
Zobacz też: Malowanie mebli. Jak namalować wzór na komodzie? [wideo]
7. Nowe łóżko – jeden nowy mebel
Najczęściej wymienianym meblem w pokoju dziecka jest łóżko. Jeśli chcesz osiągnąć spektakularny efekt i możesz przeznaczyć na to większą część budżetu, kup łóżko w kształcie domku lub statku. Zachwycone dziecko będzie spędzało w swoim pokoju więcej czasu, a kolor ścian czy dywan staną się drugoplanowe. Efektowną obudowę dla łóżka możesz też zrobić samodzielnie! Czytaj więcej: Łóżko w kształcie domku. Jak zrobić je samemu?
8. Tekstylia do pokoju dziecka – poduszki, dywan, narzuta, zasłony
Tekstylia, czyli zasłony, poduszki czy dywan, są jednym z najtańszych sposobów na metamorfozę pokoju. Wielu z nas wciąż ich nie docenia, tymczasem starannie dobrane zasłony, dywan i poduszki podczas metamorfozy pokoju mogą zdziałać cuda. Uszyte z tkanin z tej samej kolekcji i utrzymane w spójnej kolorystyce, ale z różnymi wzorami, pobudzą kreatywność dziecka oraz pozwolą mu zrozumieć, że warto myśleć nieszablonowo.
Czytaj też: Jak zrobić trójkątną poduszkę z pomponami?
9. Dodatki do pokoju dziecka: doniczki, uchwyty, kosze i pojemniki na zabawki
Dodatki dekoracyjne stanowią kropkę nad i w aranżacji wnętrz. Dodając nowe pojemniki lub kosze na zabawki, uchwyty przy meblach, osłonki na doniczki lub obrazki na ścianie, niskim kosztem odmienisz opatrzony wystrój pokoju dziecka. Niedrogich, ale efektownych gadżetów szukaj m.in. w marketach - wielobranżowych i budowlanych. Pamiętaj tylko, by wszystkie te dodatki zamknąć w szerokiej, ale spójnej gamie kolorystycznej. W kompozycji wnętrza ogranicz się np. tylko do 3 harmonizujących kolorów oraz neutralnej bieli, a baw się odcieniami barw.
10. Oświetlenie do pokoju dziecka
Podczas małego remontu lub metamorfozy pokoju dziecka nie zapomnij o oświetleniu. Konieczna jest lampa umieszczona na suficie, ponadto umieszczona przy łóżku lampka do czytania, lampa do pracy przy biurku, a w pokojach najmłodszych - rozpraszająca nocny mrok mała lampka LED, świecąca bardzo delikatnym światłem, które nie zakłóci snu. Najważniejsza jest funkcjonalność, pamiętać trzeba też o bezpieczeństwie (zamiast nagrzewających się halogenów wybierz żarówki LED), nie można jednak zapominać i o kwestiach estetycznych. Zadbaj o to, by każda z lamp sama w sobie zdobiła pomieszczenie, a przede wszystkim harmonizowała z resztą wystroju pokoju dziecka.
Autor: materiały prasowe
W pokoju dla dziewczynki i chłopca nie bójmy się operować mocniejszymi kolorami. Soczysta zieleń doskonale sprawdzi się dla starszego dziecka, a gdy połączymy ją z jasnym drewnem podłogi i bielą mebli, całość zaprezentuje się wyśmienicie.
Autor: Mariusz Bykowski
Kolorowe półki w kształcie domków na drobiazgi i małe maskotki można powiesić w pokoju dziecka nawert podczas krótkiego spaceru. Mina dziecka po powrocie do pokoju na pewno będzie bezcenna.
Autor: agencjafree/living4media
Autor: mat. pras. Bloomingville