Mieszkanie przyjazne dzieciom: bezpieczny dom dla dzieci

2016-05-11 11:17

Mieszkanie przyjazne i bezpieczne dla dzieci: podpowiadamy jak je urządzić. Zapewnienie bezpieczeństwa i wspomaganie rozwoju dzieci to codzienna praca dorosłych. W domu dzieci zdobywają pierwszą porcję wiedzy o świecie. Dlatego już na etapie remontu i wyposażania wnętrz szukajmy rozwiązań przyjaznych dzieciom!

Spis treści

  1. Mieszkanie bezpieczne dla dzieci: pokój dziecięcy
  2. Mieszkanie przyjazne dzieciom: wyposażenie wnętrz

Urządzając mieszkanie przyjazne dla dzieci, warto już od samego początku mieć na uwadze bezpieczeństwo naszych pociech. Powinniśmy zastanowić się nad tym, jakie zagrożenia mogą czekać na dzieci w domu i odpowiednio go zabezpieczyć. Stosując rozwiązania, które zapewnią dzieciom prawidłowy rozwój, sprawimy że dom będzie dla nich tłem radosnego dzieciństwa. Podpowiadamy na co zwrócic uwagę urządzając mieszkanie bezpieczne dla dzieci.

Mieszkanie bezpieczne dla dzieci: pokój dziecięcy

Urządzanie dziecięcych pokoi jest dla rodziców nie lada wyzwaniem. Projektując pokój dziecka należy wziąć pod lupę każdy najmniejszy nawet szczegół, tak by stworzyć bezpieczną przestrzeń do rozwoju i zabawy dla dzieci. Mają oni przed sobą niezwykle odpowiedzialne zadanie. Wnętrze, w którym przebywa dziekco ma bowiem ogromny wpływ na jego odpowiedni rozwój. Nasz projekt wnętrza musi wobec tego uwzględnić funkcjonalność, estetykę oraz bezpieczeństwo dzieci. I choć wszystkiego nie jesteśmy w stanie przewidzieć, możemy z pewnością zmniejszyć ryzyko zagrożeń czekających na dzieci w ich własnych pokojach. Urządzając pokój dziecięcy musimy pamiętać o tym, że dzieci są o wiele bardziej podatne na szkodliwe substancje niż dorośli. Wybierając kolor ścian do pokoju dziecięcego należy zwrócić uwagę zarówno na właściwości oraz posiadane przez farbę atesty, jak i na to czy ściana pomalowana wybraną farbą będzie łatwa do utrzymania w czystości. Zwróć uwagę, czy produkty, którymi wykańczasz wnętrze dla dzieci, nie wydzielają szkodliwych substancji. Postaw na jakość, naturalność i prostotę. Z projektu pokoju dziecięcego wyeliminuj elementy, o które dziecko może się potknąć lub uderzyć (kanty, wystające części, podesty, progi). Rozważ kształt schodów w mieszkaniu, by były bezpieczne dla dzieci  – schody w mieszkaniu gdzie są dzieci nie powinny być kręte, strome. Gdy budujesz dom pamiętaj o bezpieczeństwie dzieci, zarówno na schody, jak i na balkon wybierz balustrady bez poziomych elementów, za to dość gęste. W oknach, drzwiach zastosuj bezpieczne szkło, które się nie rozpryśnie. Gniazdka elektryczne zaplanuj w miejscach ukrytych, niedostępnych dla dzieci. Te widoczne - zabezpiecz przeznaczonymi do tego zaślepkami. By nie ryzykować poślizgnięcia, wybierz podłogi niepolerowane i nielakierowane, ale trwałe, łatwe w pielęgnacji i ciepłe.

Mieszkanie przyjazne dzieciom: wyposażenie wnętrz

Pojawienie się dziecka zwykle mobilizuje nas do zmian w mieszkaniu. Warto wybierać materiały i produkty, które lepiej odpowiadają potrzebom dzieci. Im mniej otwartych półek we wnętrzu mieszkania, tym większy porządek, a ryzyko, że dziecko zainteresuje się przedmiotami nieprzeznaczonymi dla niego – mniejsze. Bardzo ważne jest urządzając mieszkanie bezpieczne dla dzieci, żeby wysokie meble przymocować do ściany. Zarówno maluchy, jak i większe dzieci mogą wpaść na pomysł, żeby się na nie wspinać. Naturalna ekspresja dzieci wymaga, byśmy myśleli o zabezpieczaniu w mieszkaniu ścian czy mebli. Równie ważne jest nastawienie rodziców - pewne szkody zdarzą się na pewno, ale nie można za bardzo się przejmować! Sięgajmy po rozwiązania w urządzaniu mieszkania przyjaznego dla dzieci, które wspierają samodzielność i rozwój maluchów. Kupując łóżeczko dla dziecka, wybierz model z wyjmowanymi szczebelkami. To udogodnienie okaże się przydatne dla dwulatka. Pozwoli mu wychodzić i wchodzić, ale podczas snu nie spadnie.

Zobacz też: aranżacja dziecięcego pokoju >>>

Jakość powietrza w pokoju dziecka poprawi nawilżacz, a delikatne źródło światła da poczucie bezpieczeństwa dziecku. Podstawowe miejsce do zabaw w pokoju dziecka to podłoga. Najlepiej wyłożona ciepłym i zabezpieczonym antypoślizgowo dywanem. By nie martwić się plamami, wybierz taki, który można prać w pralce. Niezależność twórcza często znajduje wyraz na ścianach. Gdy pomalujemy je zmywalną farbą plamoodporną o właściwościach hydrofobowych, nie będziemy się martwić perspektywą remontu mieszkania. Lubisz wiedzieć, co się dzieje w pokoju dziecka? Zaopatrz się w przydatny gadżet, zastępuje elektroniczną nianię i umożliwia obustronną komunikację na odległość bez podnoszenia głosu. Zabawy dzieci często przenoszą się do salonu. Jeśli planujesz zakup kanapy i masz małe dzieci, zwróć uwagę na odpowiednią tapicerkę. Jakość estetyczna otoczenia, sprzętów i zabawek to nie tylko dbałość o kształtowanie w młodym człowieku dobrego gustu. Psychologowie nie mają wątpliwości, że wygląd otoczenia i wnętrza wpływa na samopoczucie, rozwój, wyobraźnię dzieci i sukcesy w nauce. Może wspierać lub hamować chęć do aktywności ruchowej, a nawet kontaktów społecznych.

Nasi Partnerzy polecają