Nie tylko dla pierwszoklasisty. Zobacz, jak modnie i praktycznie urządzić pokój dla ucznia
W pokoju ucznia jest czas zarówno na naukę, jak i na zabawę. Strefa relaksu równoważy się z miejscem do przechowywania. A ergonomia, wygoda i trwałość stoją na równi z trendami. Najważniejsze jednak, by wnętrze podobało się jego lokatorowi. Podpowiadamy, jak zaaranżować przytulny pokój dla ucznia w każdym wieku.
Autor: Kalbar
Niełatwo na niewielkiej powierzchni zmieścić dwa biurka, łożka i znaleźć jescze miejsce do przechowywania. Tutaj, udało się znakomicie zaaranżować przestrzeń dla rodzeństwa.
Spis treści
- Wybór miejsca
- Przy biurku
- Meble, które pobudzą kreatywność
- Wydziel strefy do nauki i relaksu
- Przytulnie
- Więcej aranżacji pokoju dla ucznia - GALERIE ZDJĘĆ
Im starsze dzieci, tym chętniej przebywają w swoim pokoju. Tam się uczą, bawią, słuchają muzyki i przyjmują przyjaciół. Dlatego tak ważne jest stworzenie przestrzeni, która połączy wszystkie te aspekty. Wydzielenie stref w pokoju ucznia to podstawa. Dzięki funkcjonalnym rozwiązaniom na pewno się to uda – nawet, gdy przestrzeni jest niewiele.
Wybór miejsca
Kącik do nauki urządzamy blisko okna (ale nie bezpośrednio przed nim, bo światło słoneczne będzie razić oczy dziecka). Z prawej strony – jeśli uczeń jest praworęczny. Lub z lewej – gdy leworęczny. Dobrze też, by biurko było ustawione bokiem albo przodem do drzwi. By siedząca przy nim osoba widziała, kto wchodzi do pokoju.
Zobacz też: Do nauki, zabawy i odpoczynku. 15 pomysłów na urządzenie idealnego pokoju ucznia
Przy biurku
Wysokość blatu i siedziska krzesła dopasuj do wzrostu dziecka. Gdy mierzy ono 98-112 cm, sugerowana wys. blatu to 46 cm, a siedziska 26 cm. I odpowiednio: dla wzrostu 121-127 cm – 52/30 cm, dla 127-142 cm – 58/34 cm, dla 142-157 cm – 64/38 cm i dla 157-172 cm – 70/42 cm. Inna zasada: 4 kątów prostych. Malec, siedząc przy blacie i opierając na nim przedramiona, a stopy na podłodze – powinien mieć łokcie, biodra, kolana i stopy ustawione pod kątem prostym.
Meble, które pobudzą kreatywność
Dzięki ich modułowości zaprojektujemy pokój zgodnie z potrzebami młodego człowieka. Łatwo będzie wprowadzić zmiany.
Wydziel strefy do nauki i relaksu
Stworzenie warunków do nauki i relaksu dla dziecka leży w gestii rodziców, ale i samego zainteresowanego. Wspólnie z nim określmy jego potrzeby, by stworzyć miejsce, gdzie chętnie zasiądzie do biurka i będzie się uczyć, a po całym dniu odpocznie w równie przyjaznej przestrzeni. Przemyślmy miejsca do przechowywania. Ułatwi to dziecku zachowanie porządku.
Wystarczy rozłożyć na łóżku kilka miękkich kolorowych poduch, by zmienić go w wygodną sofę. A może nad nią zmieści się jeszcze mała antresola? Posłuży za kącik do gry w planszówki albo dodatkowe spanie dla przyjaciół?
Przytulnie
Biurko do pracy powinno mieć spory blat, który pozwoli na rozłożenie książek, zeszytów, postawienie laptopa lub komputera oraz zwykle dużej liczby szkolnych akcesoriów. W jego sąsiedztwie szafki, komódki z szufladami, półki są po prostu nieodzowne.
Więcej aranżacji pokoju dla ucznia - GALERIE ZDJĘĆ
Autor: Konrad Kalbarczyk
Autor: archiwum
Autor: Kalbar
Niełatwo na niewielkiej powierzchni zmieścić dwa biurka, łożka i znaleźć jescze miejsce do przechowywania. Tutaj, udało się znakomicie zaaranżować przestrzeń dla rodzeństwa.