NOWE MIESZKANIE. Klasyczna elegancja – pokój dziecięcy w wersji pierwszej
Miły dla oka, harmonijny, przytulny. Sprzyjający nauce, rozwijaniu talentów artystycznych, a także wieczornemu wyciszeniu po pełnym wrażeń dniu. Przyjazny, bliski, przy tym ponadczasowy. Właśnie taki jest pokój dziecięcy w mieszkaniu w duchu klasycznej elegancji.
Jak urządzić pokój dziecięcy? Ada Skwira i Małgorzata Liebhart z pracowni WZ Studio, architektki biorące udział w projekcie NOWE MIESZKANIE – akcji specjalnej miesięcznika „M jak Mieszkanie” i Urzadzamy.pl – w oparciu o bogatą ofertę centrum wyposażenia wnętrz Domoteka przygotowały 3 warianty wyposażenia i wystroju pokoju dziecka w przykładowym mieszkaniu z warszawskiej inwestycji Murapol Osiedle Natura. Oto pierwszy z nich, zatytułowany „Klasyczna elegancja”.
Ten projekt to propozycja przede wszystkim dla dziewczynki w wieku szkolnym. Pokój ma w sobie wiele wyważonej słodyczy, jaką wnosi pudrowy róż w połączeniu z miętową zielenią (m.in. szafy), bielą ścian oraz naturalnymi odcieniami jasnego drewna podłogi i łóżka w formie domku (Flexa).
Charakter aranżacji określiła piękna tapeta-mural Elcosion Panoramas marki Casamance (Top Kolor). – Tego rodzaju rozwiązanie jest trafnym wyborem raczej w przypadku dzieci nieco starszych i zdecydowanych w swoich gustach. Zasadnicza zmiana preferencji co do motywu tapety musiałaby się wiązać z remontem – zaznacza Ada Skwira.
Wybór wzoru roślinnego wydaje się jednak dość uniwersalny. A jednocześnie odrobina wyobraźni wystarczy, by domek na takim tle zamieniło się albo w zaczarowany pałac, albo w szałas na kwitnącej łące. Duży potencjał tkwi też w możliwości zawieszenia na nim lekkich albo ciężkich tkanin, girland, makram czy światełek.
Towarzyszący łóżku dywan Tere firmy Fargotex (JMB Design) sprawia, że dziecko nie będzie stawać bosą stopą na chłodnej posadzce. Podobnie jak łóżko dywan może też służyć do zabawy. Na co warto zwrócić uwagę, materac umieszczony niemal na podłodze to ukłon w stronę pedagogiki Marii Montessori. W świetle jej założeń dziecko m.in. powinno mieć swobodny, samodzielny dostęp do wszystkich rzeczy.
Przyjazną strefę nauki i hobby tworzy biurko z linii Creative (VOX) z krzesłem Dalia Midi (Italmeble). Towarzyszy im praktyczny regał Nest (VOX). Książkę, zeszyt albo papier rysunkowy zamiast standardowej lampki w nietypowy sposób oświetla tu zawieszony z lewej strony model sufitowy Dallas (KOMA Oświetlenie); kinkiet z tej samej kolekcji znalazł się przy drzwiach. Z kolei na ścianie wewnątrz domku oraz obok pojawiły się dwa modele z linii Perch marki Moooi (Nap) – ścienny i podłogowy – ze świetlistymi postaciami papug.
W prezentowanym pokoju dziecka zwraca uwagę duża liczba punktów oświetleniowych. Na suficie znalazły się techniczne tuby, prócz nich zaproponowałyśmy też dwa rodzaje kinkietów, lampę wiszącą i stojącą. To ważne, gdyż ludzie w każdym wieku potrzebują znacznie więcej niż tylko światła ogólnego. Wartym uwagi rozwiązaniem jest możliwość włączania lampy nocnej (w tym przypadku kinkietu) zarówno z łóżka, jak i od drzwi. To trafna propozycja m.in. dla tych dzieci, które wolą zasypiać przy zapalonym, choć oczywiście słabym świetle.
Nad blatem, wewnątrz dekoracyjnej ramy z listwy sztukateryjnej (występującej we wszystkich pomieszczeniach tego projektu) pojawiły się oryginalne korkowe tablice o okrągłym kształcie, skomponowane w asymetryczną grupę z kolistym lusterkiem. Wszystkie pochodzą z serii Stige (VOX). Sąsiednią ramę natomiast wypełniło duże lustro prostokątne – kolejny element związany z pedagogiką Montessori, niezastąpiony w czasie przebieranek i przymiarek do dorosłego życia.
Wyjątkowa akcja redakcyjna ukazująca proces urządzania mieszkania od stanu deweloperskiego po w pełni wykończone wnętrze. Pod okiem profesjonalistek, architektek wnętrz, powstaje projekt, który na łamach „M jak Mieszkanie” i serwisu Urzadzamy.pl będziemy prezentować pomieszczenie po pomieszczeniu – ze wskazaniem godnych polecenia rozwiązań przestrzennych i produktowych.