NOWE MIESZKANIE. Lekkość eklektyzmu – pokój dziecięcy w wersji trzeciej
Modny, ale w przyjazny, zrozumiały sposób. Przytulny w najbardziej dosłownym znaczeniu – skomponowany z mebli i dodatków o wyoblonych kształtach oraz z miękkich tkanin z welurowym wykończeniem. Tak przedstawia się pokój dziecięcy z mieszkania w duchu eklektyzmu w wyjątkowo lekkim wydaniu.
Jak urządzić pokój dziecięcy? Ada Skwira i Małgorzata Liebhart z pracowni WZ Studio, architektki biorące udział w projekcie NOWE MIESZKANIE – akcji specjalnej miesięcznika „M jak Mieszkanie” i Urzadzamy.pl – w oparciu o bogatą ofertę centrum wyposażenia wnętrz Domoteka przygotowały 3 warianty wyposażenia i wystroju pokoju dziecka w przykładowym mieszkaniu z warszawskiej inwestycji Murapol Osiedle Natura. Oto trzeci z nich, zatytułowany „Lekkość eklektyzmu”.
Ten wariant powstał z myślą o młodszej dziewczynce, w wieku przedszkolnym. Z tego powodu na podłodze znalazła się miękka i przytulna wykładzina, a na ścianie tuż nad nią – tapicerowane panele. To wymarzone środowisko do zabaw. Przyjemnie usiąść na podłodze i oprzeć się o ścianę. A do tego całość wygląda oryginalnie i interesująco.
Efekt wizualny kształtują w pokoju także charakterystyczne, nieoczywiste kolory i wzory. Zwraca uwagę deseń modnego lastriko, które w różnych formach pojawiało się już w innych pomieszczeniach, a teraz powraca jako motyw na frontach szafy, biurka czy wiszącej szafeczki z oferty firmy Forte (Witek Home) oraz na tapecie Mate marki Caselio (Top Kolor).
Z ciepłą kolorystyką tej ostatniej interesujący dialog prowadzi morski odcień barwy niebieskiej, rozbielony na ścianie, a intensywniejszy w panelach tapicerowanych, aksamitnych zasłonach oraz konstrukcji łóżka Freja (Flexa). Ponieważ wspomniane łóżko jest podwyższone, ułatwi rodzicom utulenie córeczki do snu czy opiekę w czasie przeziębienia. Ten model ma praktyczną barierkę, dzięki której maleństwo będzie bezpieczne, a jednocześnie w swych obszernych szufladach pomieści zabawki czy ubranka. Co istotne, rzeczy te pozostaną łatwo dostępne dla dziecka – zgodnie z wytycznymi pedagogiki Montessori.
Do charakterystycznych elementów aranżacji należą lampy o kulistych kloszach – dwa kinkiety pojedyncze, jeden podwójny, a do tego model podłogowy. Wszystkie pochodzą z kolekcji Dimaro firmy Kutek Mood (KOMA Oświetlenie). Miłym akcentem są ponadto graficzne portrety psa i kota (Witek Home), z których jeden zawisł na tle tapety, a drugi malowanej ściany. Dostępne w niewygórowanej cenie, będą mogły bez żalu ustąpić miejsca innym obrazkom, gdy mała lokatorka zyska nowych ulubieńców.
Dziecięce gusty szybko się zmieniają, dlatego charakterystyczne ozdoby warto dobierać tak, by w razie potrzeby (a czasem wręcz konieczności!) łatwo i bez dużych nakładów można je było wymienić na inne. W tym projekcie dobrym przykładem jest pościel we flamingi, model Elegante z salonu JMB Design. Dobrze łączy się z morskim błękitem oraz z ciepłymi tonami z tapety, a przy tym wprowadza znaczne ożywienie do wnętrza o mimo wszystko uniwersalnej, ponadczasowej bazie. Jeśli kiedyś te barwne ptaki opatrzą się, będą mogły na jakiś czas trafić do szafy. Warto też pamiętać, że cały wszechświat kształtów, kolorów i wzorów wnoszą do pokoju dziecięcego zabawki, ubranka, książki. Stałe elementy wyposażenia i wystroju powinny być na tyle powściągliwe, by to wielkie bogactwo wizualne wchłonąć.
Przy oknie stanęło wspomniane już biurko z wiszącą nadstawką od firmy Forte (Witek), zestawione z krzesłem Aac marki Hay (Nap). Mebelki te pomogą oswoić się z formułą nauki szkolnej i odrabianiem lekcji. Obok stanął wygodny fotel firmy Joop! (JMB Design). Za dnia przyda się w czasie wspólnych zabaw z dzieckiem, a wieczorem podczas lektury baśni. Sprawi, że w pokoju dziecka równie dobrze co mała lokatorka będą się czuli jej rodzice.
Wyjątkowa akcja redakcyjna ukazująca proces urządzania mieszkania od stanu deweloperskiego po w pełni wykończone wnętrze. Pod okiem profesjonalistek, architektek wnętrz, powstaje projekt, który na łamach „M jak Mieszkanie” i serwisu Urzadzamy.pl będziemy prezentować pomieszczenie po pomieszczeniu – ze wskazaniem godnych polecenia rozwiązań przestrzennych i produktowych.