Kolorowo, wesoło i ze smakiem. Oto najpiękniejsze aranżacje dziecięcych pokojów
Tu się bawi, fantazjuje, uczy, robi fikołki i czasem… śpi. Królestwo dziecka rządzi się swoimi prawami. Jak je zaaranżować? Inspirujemy!
Zanim podejmiesz się urządzenia pokoju pociechy, zatrzymaj się na chwilę w myśl zasady: „obserwacja i konsultacja”. Upewnij się, co dziecko lubi, a czego nie znosi. Jakie ma nawyki, temperament, hobby? I jak spędza najczęściej czas w domu?
Pomyśl również o przyszłości. Czy za kilka lat córeczka będzie zachwycona łóżkiem w stylu Barbie, a synek – w kształcie auta? Lepiej weź pod uwagę neutralne umeblowanie. Uwzględnij w projekcie pasje latorośli, nie obawiaj się sportowych akcentów: drabinki przy ścianie lub sznurka do wspinaczki. Dopiero potem przedstaw dziecku swoje propozycje. Uzgodnijcie szczegóły.
VINTAGE DLA NAJMŁODSZYCH
Jeśli twoja pociecha lubi tajemnicze ogrody, leśne zwierzątka, szmaciane lub drewniane zabawki… pokoik o charakterze retro będzie dla niej idealny! Aranżowanie wnętrza możesz zacząć od tapety. A potem dodawaj kolejne elementy – mebelki, pościel, lampki, girlandy – w barwach zaczerpniętych ze ściany i „w starym stylu”.
Pasujących mebli poszukaj najpierw na strychu lub targu staroci. Po przemalowaniu na jeden kolor poręczne regały, półki lub stoliczki staną się ładnym zestawem.
W JEDNEJ GAMIE
Regalik, łóżko oraz lampa i zasłona na profilu szynowym z zakończeniami Forma stanowią oś kolorystyczną wystroju, mimo że są w różnych odcieniach. Dla dodania energii dołożono akcenty limonkowe i pomarańczowe.
NOWE MOŻLIWOŚCI
Meble z dodatkowymi funkcjami sprawią większą radość dziecku. Przykład? Łóżko ma stelaż domek, mogący posłużyć za konstrukcję baldachimu, oraz szufladę, którą łatwo zamienić w drugie miejsce do spania.
Urządzanie pokoiku dziecięcego nie kończy się na skompletowaniu najważniejszego wyposażenia. Teraz dopiero zacznie się zabawa – czas na dobór ozdobnych akcesoriów! Wiele z nich, np. tiulowe pompony i girlandy, klosze lamp składane w harmonijkę z papieru, łapacze snów, małe makramy, wieszaki z bambusowych kijków lub półeczki z drewnianymi koralikami wykonasz bez problemu sama (po inspiracje zajrzyj na Urzadzamy.pl/porady/diy). Do pracy spróbuj też włączyć malucha.
CHŁOPIĘCE HISTORIE
Gdy synka przestają interesować pluszaki, a zaczynają fascynować superbohaterowie i gry komputerowe, to znak, że czas na zmiany w pokoju. Szukasz nowych mebli? Rozważ te „dorosłe”, m.in. z biurkiem i łóżkiem z szufladą na pościel.
AZYL NASTOLATKA
Starsze dziecko potrzebuje więcej miejsca do przechowywania niż maluch. By meble nie przytłaczały optycznie, lepiej wybrać jasne, z częściowo otwartymi półkami, bez widocznych uchwytów. Egzamin zda też mobilny kontenerek – pełniący funkcje schowka, podręcznego stolika, dodatkowej szafki przy biurku.
ROŚNIE WRAZ Z DZIECKIEM
Wygodnym i oszczędnym rozwiązaniem jest łóżko z rozsuwaną ramą. Wśród mebli na lata możesz poszukać też biurka i krzesełka z regulowanymi wysokościami blatu i siedziska.
MIŁO NA SOFIE
O ile pozwala na to metraż wnętrza, poza łóżkiem dziecięcym warto umieścić w pokoiku kanapę – najlepiej niską, bez twardych i kanciastych elementów, o które maluch mógłby się uderzyć, a do tego rozkładaną (na wypadek nocowania z pociechą). Pięknym tłem dla sofy będzie tapeta jak kolorowy obrazek.
KREATYWNOŚĆ DZIECKA
Jej rozwojowi sprzyja wystrój wnętrza: stolik do rysowania z rolką papieru i kredkami, pobudzające wyobraźnię obrazki lub tapeta. Ty również bądź kreatywna. Co powiesz na dwa wzory tapet oddzielone poziomą drewnianą listewką?
Tapicerowane panele przy łóżku uprzyjemnią starszemu dziecku opieranie się o ścianę, a młodszego domownika uchronią przed ewentualnymi kontuzjami. Druciana lub sznurkowa kratka ścienna przyda się jako tablica informacyjna, organizer albo tło dla plakatów i zdjęć. Niskie miękkie pufy to także idealne akcesoria gimnastyczne oraz siedziska czekające na przyjaciół.
DOMOWE NAUCZANIE
Pisanie pierwszych literek dobrze jest ćwiczyć w idealnych warunkach, czyli przy biurku, np. Swing marki Pinio. Najlepiej ustaw mebel bokiem do okna – z prawej strony, gdy dziecko jest praworęczne, albo z lewej, gdy leworęczne.
SŁODKO I SUBTELNIE
Do pokoju dziewczynki pasują pastelowe akcenty oraz… toaletka. W jej roli sprawdzają się również konsolka lub komoda z wiszącymi na ścianie lustrem i półeczkami. Za ważny element dekoracyjny toaletki uznaj też świecące girlandy – z papieru lub ze sznurka.
DLA ŁOWCÓW PRZYGÓD
Wnętrze urządzone w klimacie podróżniczym, z nawiązaniami do świata roślin i zwierząt to propozycja, która może się spodobać dzieciom lubiącym kontakt z naturą, interesującym się egzotycznymi krajami. Zielona ściana za biurkiem oraz łóżkiem działa kojąco na wzrok i psychikę lokatora.
Zdrowie traktujmy priorytetowo: przed kupnem mebli i ozdób sprawdzamy ich atesty bezpieczeństwa, antyalergiczny skład itp. Bądźmy eko!
Tekst: E.Downar