POKÓJ NASTOLATKÓW - JAK URZĄDZIĆ: Dodatki w stylu pop-art
Pokój młodzieżowy, dla nastolatków, urządzono w stylu komiksowym. Kolorowe dodatki w styl pop art to motywy naśladujące komiksy i reklamy. Fotel z komiksową tapicerką może być zabawnym akcentem stylistycznym we wnętrzu. Elementy komiksu mogą też zagościć na ścianach i podłodze, nadając im humorystyczny charakter.
Autor: Marcin Czechowicz
Spis treści
Pop Art jest mocnym, charakterystycznym stylem. Kluczem do stworzenia właściwego klimatu są proporcje wyrazistych, kolorowych elementów w stosunku do jasnego tła, na którym będą one dobrze wyeksponowane. Nie może być zbyt wiele rozproszonych po wnętrzu elementów "krzyczących" bo to na dłuższą metę będzie męczące. Radziłabym wygospodarować w pokoju strefę, która jest na wejściu lub jest głównym punktem wnętrza (pod względem funkcji lub odbioru wizualnego) i w niej skupić elementy charakterystyczne dla stylu pozostałą cześć wnętrza stonować, uspokoić. Dla mnie najfajniejsze są motywy komiksowe charakterystyczne dla prac Lichtensteina, które wyeksponowałabym na biało-szarym tle. Możemy zamówić nadruk w dowolnych wymiarach w drukarni (na papierze czy folii) jeżeli chcielibyśmy wykorzystać komiks na ścianie. Dla utalentowanych plastycznie proponuje własna twórczość komiksową ewentualnie skorzystanie z usług plastyka, który przełoży nam pomysł na większą płaszczyznę. Są tkaniny z nadrukiem komiksowym: http://www.dekoria.pl/offer/product/18/522/Zaslona-na-tasmie-marszczacej-w-kolekcji-Comics-tkanina-260-99 Fajne dekoracje w tym klimacie znajdziecie w sklepach" Flo": http://www.flo-store.com/ Możemy też kupić reprodukcje: http://roy-lichtenstein.vide.pl/ Klimat różu i geometrycznych lustrzanych paneli jest trochę inny (dla fanów, nie każdemu będzie pasował tutaj trudno ustalić granice kiczu- każdy będzie miał tą granice gdzie indziej :-)) ale tez ma swój klimat tego już nie łączyłabym z komiksem. Takich dekoracji radze szukać w marketach budowlanych, sklepach z dodatkami na pchlich targach, allegro wszędzie po trochu. W stylu pop art ważne jest zachowanie jedności stylistycznej i z pewnością sprawdzi się zasada: "lepiej za mało niż za dużo".
Mebel w komiksowe motywy, błyszcząca ściana czy podłogowe wzory tworzą wnętrze pulsujące energią. Ta stylistyka często obecna jest w pokojach dla nastolatków. Jednym z motywów, który może stać się punktem wyścia do efektownej aranżacji, jest komiks. Jak przenieść go do mieszkania?
Styl pokoju młodzieżowego. Komiksowe motywy
Najprościej poszukać zasłon, pościeli lub tkanin obiciowych w odpowiednie wzory. Fotel z komiksową tapicerką może być zabawnym akcentem stylistycznym w prostym, surowym wnętrzu. Elementy komiksu mogą też zagościć na ścianach i podłodze, nadając im humorystyczny charakter. Innym motywem może być forma koła i kuli oraz plakat czy zdjęcie nawiązujące do twórczości Andy Warhola. Charakterystyczne dla popartoskiego stylu jest stosowanie zaskakujących zestawień materiałów, barw i wzorów. Przedmioty codziennego użytku wyglądają dzięki temu... niecodziennie. Na przykład tarczę zegara zastępuje futerkowa tkanina w różnobarwne pasy. Wazn zdobi zmodyfikowany wzór motywów ludowych.
Cechy charakterystyczne stylu pop art
- materiały sztuczne i plastik, tworzywo
- kuliste formy
- wzory geometryczne
- czyste i żywe kolory
- zaskakujące zestawienia faktur, deseni, materiałów
- komiks, plakat, twórczość m.in. A. Warhola, R. Lichtensteina