Pokój dla rodzeństwa: przedszkolak i uczeń
Przedszkolak i uczeń w jednym pokoju? Czemu nie! Przemyślane zagospodarowanie przestrzeni pozwoli każdemu z nich na znalezienie swojego miejsca...
Autor: Piotr Mastalerz
Jak pogodzić zabawę i naukę?
Z przedszkolakiem i uczniem nie jest tak łatwo. Mają różne zainteresowania, potrzeby i sposoby spędzania czasu. Młodsze dziecko nie ma jeszcze silnej potrzeby odrębności, a głównym jego zajęciem jest zabawa. Stąd, często zagarnia dla siebie dużą przestrzeń.
Lokator w wieku szkolnym nie ma ochoty na ciągłe przebywanie z maluchem, ważne stają się dla niego kącik do nauki i miejsce do wypoczynku, natomiast do zabawy nie potrzebuje już tyle miejsca. Ale i na to znaleźliśmy sposób...
Sprawiedliwy podział - Pokój podzieliliśmy na dwie, w miarę równe części – w taki sposób, aby każde dziecko miało tyle samo dziennego światła.
Przestrzeni – według potrzeb. Kiedy starsze dziecko odrabia lekcje, blat jego biurka jest rozłożony – i to jego terytorium zajmuje więcej miejsca. Gdy blat jest złożony, zabawki malca, jego stolik i krzesełko mogą zostać wyciągnięte na środek pokoju.
Młodszy niżej... Przedszkolak wszystkie swoje rzeczy trzyma w zasięgu ręki – na niskich półkach, w komódkach, pudłach, także pod łóżkiem.
...starszy – wyżej. Miejsce do spania jest nad strefą dzienną: oszczędzamy przestrzeń oraz stwarzamy uczniowi azyl, do którego młodsze rodzeństwo nie ma dostępu. Cenniejsze przedmioty nasz uczeń może chronić na wyższych półkach, będących poza zasięgiem rąk przedszkolaka. Tam znajdą się również rzeczy rzadko używane przez oboje dzieci.
Zamiast szafy. Do ściany pokoju dostawiliśmy ściankę z płyty gipsowo-kartonowej w kształcie odwróconej litery L. We wnęce zamontowaliśmy wysuwany wieszak na ubrania. Druga część garderoby mieści się w stojącej nieopodal komodzie.
Pożyteczna sklejka. Ekran z kolorowej sklejki spełnia dwie funkcje. Po pierwsze, osłania niezbyt dekoracyjny grzejnik. Po drugie, chroni ścianę przed zabrudzeniem w najbardziej narażonej na to strefie – za łóżkiem malucha.
Stonowane barwy. Aby starszy lokator pokoju mógł się spokojnie uczyć, zdecydowaliśmy się na stonowaną, neutralną kolorystykę. Mocniejsze akcenty to dodatki, wnęka ubraniowa oraz niebieska ścianka ze sklejki. W tak zaaranżowanej przestrzeni każdy z chłopców ma kawałek własnego terytorium.
Zupełnie innaczej wygląda pokój, gdy mieszka w nim dwóch przedszkolaków lub dwóch uczniów ...