Pokój dziecięcy. Jak urządzić pokój dla dziecka?
Pokój dziecięcy i jego aranżacja, wywołują często wiele pytań. Jak urządzić pokój dla dziecka? Jak dopasować meble dla dzieci do zmieniającego się wieku malucha? Jakie łóżko dla dziecka będzie odpowiednie? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania, proponując kilka praktycznych aranżacji i rozwiązań. Pokoje dziecięce - aranżacja wnętrza dla dziecka.
Spis treści
- 1. Pokój dziecięcy - wybór wnętrza
- 2. Pokój dziecięcy - komunikacja
- 3. Pokój dziecięcy - podłoga
- 4. Pokój dziecięcy - ściany
- 5. Pokój dziecięcy - meble dla dzieci
- 6. Pokój dziecięcy - aranżacja wnętrza
- 7. Pokój dziecięcy - łóżko dla dziecka
- 8. Pokój dziecięcy - oświetlenie
- 9. Pokój dziecięcy - dekoracje
1. Pokój dziecięcy - wybór wnętrza
Jak urządzić pokój dla dziecka, jakie wybierać meble dla dzieci i łóżko dla dziecka, to bardzo ważne pytania. Jednak zanim je zadamy powinniśmy się zastanowić, które wnętrza w mieszkaniu będą najlepsze na pokoje dziecięce? Przed tym dylematem staje wielu rodziców. Czasem decyduje za nas liczba pomieszczeń (np. w mieszkaniu dwupokojowym). Aranżacja wnętrza z otwartą na większy pokój kuchnią to raczej stworzenie przestrzeni dla rodziców. Zdarza się jednak, że rodzice pozostawiają większy pokój dziecku, aby miało dużo miejsca do zabawy, nauki i wypoczynku. Taki wybór opiera się na błędnym założeniu, że dziecko w zabawie ogranicza się wyłącznie do swojego pokoju dziecięcego. Tymczasem w większości domów lubi się ono bawić w całym mieszkaniu, a zapracowani rodzice wieczorami chętnie spędzają ze swoją pociechą czas. Na ogół łatwiej też przyjmuje się gości w dużym pokoju. Dorosłym powinna zatem przypaść większa przestrzeń, a pokoje dziecięce będą lepsze mniejsze.
2. Pokój dziecięcy - komunikacja
W mieszkaniu wielopokojowym są większe możliwości wyboru pokoju dla dziecka. Najlepiej żeby pokoje dziecięce były słoneczne, ale nie jest to najważniejsze, ponieważ dziecko spędza sporo czasu na powietrzu. Aranżacja wnętrza pokoju dziecięcego i pokoju rodziców powinna zakładać komunikację wewnątrz mieszkania. Pokoje dziecięce najmniejszych pociech powinny znajdować się blisko sypialni rodziców. Natomiast pokoje dziecięce starszaków mogły by być lekko odizolowane od pokoju rodziców. Odgłosy rozmów dorosłych i telewizora nie przeszkadzają, gdy pokoje dziecięce nie przylegają bezpośrednio do salonu.
3. Pokój dziecięcy - podłoga
Pokoje dziecięce wymagają zastanowienia się nad wyborem podłogi. Powinna być wyłożona materiałem umożliwiającym łatwe utrzymanie higieny. Przy aranżacji wnętrza wybierzmy raczej parkiet czy panele, a nie puszystą wykładzinę dywanową. Przy łóżku dla dziecka i w miejscu, gdzie dziecko się zwykle bawi, zawsze można położyć dywanik. Wykładzina na całej powierzchni pokoju dziecięcego może komplikować sprzątanie, a u alergików bywa wykluczona.
4. Pokój dziecięcy - ściany
Pokoje dziecięce powinny mieć ściany w kolorze zharmonizowanym z wnętrzem. Warto pomyśleć o farbie ekologicznej nieścieralnej. Jeśli aranżacja wnętrza pokoju dziecięcego zakłada użycie tapet, to dobrze mieć wystarczający zapas, na wypadek gdyby fragment uległ zniszczeniu. Pamiętajmy, że tradycyjne "dziecięce" motywy na tapecie czy tkaninach nie rosną razem z dzieckiem i za jakiś czas będziemy musieli je wymienić.
5. Pokój dziecięcy - meble dla dzieci
Pokoje dziecięce dla niemowlaka nie wymagają skomplikowanych mebli dla dziecka. Stolik do przewijania nie jest niezbędny - miękką matę można położyć na szerokiej komodzie. Maluch potrzebuje przede wszystkim bezpiecznego łóżka dla dziecka. Kiedy łóżko dla dziecka będzie już za małe, bo pociecha z niego wyrośnie, trzeba je będzie zmienić. Meble dla dzieci takie jak szafy, komódki i półki posłużą dłużej. Pamiętajmy, że prosta, neutralna w kolorach aranżacja wnętrza łatwiej przechodzi metamorfozy związane z rozwojem dziecka i jego zmieniającymi się potrzebami. Pierwsze meble dla dziecka wystarczą na kilka lat, potem trzeba je wymienić albo przerobić - przemalować, inaczej zestawić.
6. Pokój dziecięcy - aranżacja wnętrza
Kiedy dziecko rośnie i zaczyna przejawiać zainteresowanie estetyką i urządzeniem swojego pokoju, nadchodzi moment kompromisu pomiędzy tym, co chciałoby mieć (a często zmienia się to z każdą wizytą w sklepie), oraz gustem i możliwościami finansowymi rodziców. Warto aby aranżacja wnętrza w pokoju dziecięcym była chociaż we fragmencie tym, o czym dziecko marzy, a wcale nie musi się to wiązać z wielkimi wydatkami.
7. Pokój dziecięcy - łóżko dla dziecka
Pokój dziewczynki na ogół różni się od pokoju chłopca. Podobnie łóżko dla dziecka inaczej dobierane będzie ze wzgledu na płec malucha. Rzecz jednak nie w tym, żeby pokój dziewczynki był słodki, a chłopca przypominał poligon. Pokoje dziecięce mogą mieć inne motywy przewodnie i dekoracje. W obu przypadkach ważnym elementem jest łóżko dla dziecka. Musi ono być przede wszystkim wygodne. O tym, czy łóżko dla dziecka będzie metalowe z baldachimem, czy proste drewniane, zdecydować trzeba razem z dzieckiem. Równie ważne jest miejsce do nauki, które powinno zostać wydzielone na stałe. Aby dziecko mogło utrzymać porządek, należy zapewnić mu odpowiednią liczbę szafek, koszy i półek na zabawki, książki oraz ubrania - meble dla dziecka powinny więc mieścić dużo rzeczy.
8. Pokój dziecięcy - oświetlenie
Oświetlenie jest ważne już wówczas, gdy dziecko jest niemowlęciem. Przyda się możliwość regulacji oświetlenia górnego. Pokoje dziecięce, w których znajdzie się niewielka lampka nocna będą bardziej przyjazne dziecku przy zasypianiu. Przy biurku lub stoliku konieczna jest lampa dobrze oświetlająca miejsce pracy.
9. Pokój dziecięcy - dekoracje
Trzeba postępować ostrożnie z ilością dekoracyjnych elementów. Pokoje dziecięce z natłokiem kolorów na meblach i tkaninach (spotęgowane jeszcze bogactwem barwnych zabawek) mogą być męczące i stwarzać wrażenie chaosu. O ile aranżacja wnętrza nie jest wyznacznikiem wyboru zabawek, o tyle ściany, zasłony, rolety i meble dla dziecka warto zharmonizować. Dzieci mają swoich ulubionych bohaterów książek, filmów i komiksów. Aby ułatwić sobie życie, a dzieciom nie odmawiać prawa do zmian dekoracji, można zastosować tablice korkowe czy wybrać inne miejsce do eksponowania ulubionych postaci, przypinania plakatów i własnych rysunków.