POKÓJ MŁODZIEŻOWY dobrze urządzony. Pokoje dla dzieci: ZDJĘCIA aranżacji

2013-05-20 11:19

Przed rozpoczęciem roku szkolnego przygotowujemy pokoje dla dzieci. Zobacz jak urządzić modny pokój dla ucznia, by przyjemnie się w nim odpoczywało i uczyło. Podpowiadamy jakie kolory i meble wybrać do pokoju dziecięcego. Zestawy mebli do pokoju dla ucznia z polskich sklepów.

Spis treści

  1. Pokój dla ucznia: meble dla dzieci
  2. Pokój dla ucznia: wybieramy biurko i krzesło
  3. Pokój dla ucznia na poddaszu

Pokoje dla dzieci i ich aranżacje to wyzwanie dla rodziców. Wnętrze musi spełniać jednocześnie kilka funkcji - być miejscem do nauki, zabawy, odpoczynku. Co bardzo ważne: pokój dla ucznia powinien współgrać z zainteresowaniami i osobowością dziecka. Dodatki i ozdoby wybierajcie wspólnie, to pokój dla dziecka, trzeba uwzględnić, co lubi najbardziej. W galerii zdjęć przygotowaliśmy dla was zestawy do pokoju dla ucznia: meble dla dzieci i meble młodzieżowe z polskich sklepów (biurka, łóżka, krzesła, lampy).

Pokój dla ucznia: meble dla dzieci

Urządzając pokój dla ucznia należy określić zasady: kolory to sprawa dziecka (podpowiedź: mocne dla dodatków, neutralne jako tło), ale o parametrach mebli młodzieżowych decydują rodzice! Chodzi przede wszystkim o to, by meble dla dzieci były zdrowe, wygodne, regulowane (czyli „rosły” razem z dzieckiem) oraz żeby łatwo poddawały się zmianom aranżacji pokoju dziecięcego, bo nastolatki szybko się nudzą. Urządzając pokój dla ucznia, ważny jest dobre zaprojektowanie kącika do nauki. A łóżko w pokoju dziecięcym? Niech będzie nieco dłuższe – „na wyrost”, koniecznie z pojemnymi schowkami na pościel.

Pokój dla ucznia: wybieramy biurko i krzesło

W pokoju dla ucznia funkcjonalne jest biurko z regulowaną wysokością blatu. Jest on na odpowiedniej wysokości, gdy kąt między ramieniem a przedramieniem osoby przy nim siedzącej jest prosty. Biurka dla dzieci marki Moll (mollbiurka.pl) czy Multibiurko marki Meble Vox umożliwiają także regulację kąta nachylenia blatu. Ukośnie ustawiony ułatwia osobom pracującym przy biurku z pochyloną głową przyjęcie naturalnej postawy ciała, dzięki czemu odpręża mięśnie karku, zapobiega garbieniu się, pomaga dbać o wzrok – kąt widzenia blisko 90° zapobiega odbiciom promieni słonecznych od książek położonych na blacie. Biurko powinno mieć szuflady na pomoce szkolne. Można też dostawić dodatkową komódkę. Praktycznym rozwiązaniem w pokoju dziecięcym jest nadstawka na biurko z szufladkami i półkami. Na ścianie nad blatem możemy powiesić tablicę magnetyczną. Przede wszystkim zadbaj jednak o dobre krzesło dla dziecka. Najlepiej z atestem Państwowego Zakładu Higieny. Ergonomiczne krzesło to takie, które pozwala regulować nie tylko wysokość, ale też głębokość siedziska, ustawienie oparcia i podłokietników. Oparcie powinno być tak wyprofilowane, by idealnie podpierało odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Takie krzesło pomoże zachować prawidłową postawę, i to niezależnie od wzrostu czy wagi siedzącego dziecka. Warto pamiętać, że dorastające dzieci rosną średnio 7 cm rocznie! Nogi powinny spoczywać swobodnie na ziemi. Jeśli to konieczne, zastosuj podnóżek. Polecam krzesła obrotowe dające dziecku swobodę ruchów przy biurku. Drzwi do pokoju nie powinny się znajdować za plecami dziecka, żeby nie miało nieprzyjemnego, rozpraszającego uczucia, że ktoś stoi za jego plecami.

Pokój dla ucznia na poddaszu

Na poddaszu miejsce do nauki można urządzić pod skosem, o ile spadek dachu i wysokość ścianki kolankowej na to pozwolą. By był wygodny dostęp do biurka, ścianka kolankowa powinna mieć co najmniej 75 cm wysokości. Jeśli jest niższa, warto postawić przedściankę. Oddzieli niewykorzystywane fragmenty poddasza, dzięki czemu oszczędzimy na jego wykończeniu i ogrzewaniu. Wygodne biurko powinno mieć głębokość 60-90 cm i szerokość minimum 100 cm. Standardowa wysokość to 72-75 cm. Pod biurkiem trzeba zostawić przestrzeń dla nóg szerokości minimum 70 cm i głębokości 60 cm.

Nasi Partnerzy polecają