Sofy dla dzieci – o czym pamiętać podczas zakupu? Czy dziecięca sofa jest lepsza niż łóżko?
Sofy dla dzieci powinny łączyć w sobie estetykę i funkcjonalność. Wysokiej jakości sofa może zapewnić naszym pociechom zdrowy i komfortowy sen, a także służyć jako miejsce do odpoczynku i zabawy. Jak wybrać odpowiedni model sofy i czym kierować się podczas zakupu? Czy sofa jest lepsza od łóżka?
Spis treści
- Co będzie lepsze: sofa czy łóżko?
- Wybieramy sofy dla dzieci – o czym pamiętać podczas zakupu?
- Jak urządzić pokój dziecka? Oto nasze propozycje
Co będzie lepsze: sofa czy łóżko?
Sofy dla dzieci można kupić w każdym sklepie meblowym. Różne kształty, sposoby rozkładania, kolory i materiały sprawiają, że są meblem uniwersalnym, można dostosować je do każdego wnętrza i stylu. Urządzając pokój dla dziecka, nie możemy zapomnieć o najważniejszym elemencie, czyli o miejscu do spania. I właśnie w tym momencie w głowach wielu rodziców pojawia się pytanie: czy lepiej kupić sofę, czy łóżko? Sofy dla dzieci to przede wszystkim meble funkcjonalne – po rozłożeniu zapewniają wygodne miejsce do spania, a za dnia mogą służyć jako mebel do relaksu, odpoczynku i zabawy. Łóżko nie nadaje się do zabaw i podejmowania gości.
Rodziny mieszkające na niewielkim metrażu na pewno docenią fakt, że sofy dla dzieci zajmują dużo mniej miejsca niż łóżka, dzięki czemu pozwalają lepiej zaaranżować przestrzeń w pokoju. Przyjęcia, piżama party czy grupowe odrabianie lekcji będą łatwiejsze do zorganizowania, gdy w pokoju pociechy ustawimy rozkładaną sofę. Ponadto, łóżko zazwyczaj nie ma dodatkowej przestrzeni, by schować pościel lub zabawki – sofy dla dzieci mają specjalne schowki, w których możemy ukryć pościel i poduszki. Złożona sofa zapewnia naturalną ochronę przed zabrudzeniami i plamami na pościeli, czego niestety nie może zapewnić żadne łóżko.
W przeciwieństwie do łóżek, sofy dla dzieci potrafią wpasować się w każde wnętrze, niezależnie od wystroju. Dzięki mnogości kolorów, materiałów i kształtów możemy skutecznie ożywić pokój naszej pociechy, wybierając odpowiednią sofę. Sofy doskonale prezentują się tak w pokojach dzieci, jak i nastolatków, a dobrze wykonane mogą posłużyć im przez lata. Niestety, sofy dla dzieci zazwyczaj są droższe niż łóżka, a sam fakt rozkładania i składania może nie przypaść naszym pociechom do gustu (łóżka nie trzeba składać, wystarczy pościelić). Ponadto, dzięki dużemu wyborowi materacy, łóżka dają większy komfort snu niż rozkładane sofy i nie psują się tak szybko jak one (mechanizm w sofach może ulec odkształceniu i zużyciu).
Autor: GettyImages
Jaki materac dla dziecka?
Autor: archiwum
Szklany stół z nadrukiem przedstawiajacym mapę świata będzie pobudzać u dziecka ciekawość świata i chęć do podróżowania. Pozwala przyswajać wiedzę na temat świata od podstaw - od kształtów kontynentów. Czerń, biel i pastele wyglądają stylowo.
Autor: materiały prasowe
W pokoju dla dziewczynki i chłopca nie bójmy się operować mocniejszymi kolorami. Soczysta zieleń doskonale sprawdzi się dla starszego dziecka, a gdy połączymy ją z jasnym drewnem podłogi i bielą mebli, całość zaprezentuje się wyśmienicie.
Wybieramy sofy dla dzieci – o czym pamiętać podczas zakupu?
Niemniej jednak sofy są dobrym wyborem posłania dla dziecka. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Po pierwsze – rozmiar. Dzieci bardzo szybko rosną, dlatego dobrym pomysłem jest zakup nieco większej sofy. Modele o długości 130-160 cm będą odpowiednie dla kilkulatków, natomiast nastolatek powinien czuć się komfortowo, śpiąc na sofie o długości 180 cm. Sofy dla dzieci muszą być wytrzymałe i solidne, mieć łatwy i trwały mechanizm rozkładania i składania. Najwygodniejsze sofy dla dzieci nie mają łączeń i wyposażone są w wysokiej jakości materac – na przykład sprężynowy kieszonkowy pokryty pianką poliuretanową i obszyty materiałem bawełnianym lub skórą. Materac dla dziecka nie może być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Musi odpowiednio podtrzymywać kręgosłup i zapewniać dobrą cyrkulację powietrza.
Poszycie sofy powinno być wytrzymałe i odporne na plamy i zabrudzenia, dobrze, by można je było zdjąć i wyprać w razie potrzeby. Opcja zdejmowanego pokrowca sprawdza się dobrze u alergików, podobnie zresztą jak skórzane wykończenie (skóra chroni przed kurzem). Konstrukcja sofy dla dzieci musi być wykonana z trwałego materiału, który zapewni komfort i bezpieczeństwo użytkowania, dlatego dobrym wyborem będzie zakup drewnianego mebla. Bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze, więc kupując sofę, unikajmy modeli z ostrymi kantami i nadmiernymi zdobieniami. Ile kosztują sofy dla dzieci? Sofy dla najmłodszych to zakup, na który musimy przeznaczyć średnio od 150 do 600 złotych. Warto jednak kupić droższy, lepszy model, który będzie służył naszemu dziecku dłużej i zapewni mu zdrowy, komfortowy sen.