Tablica manipulacyjna. Co powinna zawierać? Jak zrobić? Czy lepiej kupić?
Szukając prostej zabawki, która zajmie malucha na długi czas, a jednocześnie przysłuży się jego rozwojowi, warto zwrócić uwagę na tablice manipulacyjne dla dzieci. Co kryje się pod tą nazwą i jak znaleźć najlepszą? Podpowiadamy.
Spis treści
- Czym jest tablica manipulacyjna dla dziecka?
- Tablica manipulacyjna – od jakiego wieku można ją wprowadzić?
- Jaka tablica manipulacyjna jest najlepsza – gotowa czy zrobiona własnoręcznie?
- Jak zrobić tablicę manipulacyjną dla dzieci?
Czym jest tablica manipulacyjna dla dziecka?
Za powstaniem tablicy manipulacyjnej stoi prawda, którą znają wszyscy rodzice – najlepszą zabawką dla dziecka jest to, co… wcale nie jest zabawką. Idąc za tą myślą, można określić tablicę manipulacyjną jako planszę, do której są przymocowane najróżniejsze drobiazgi użytkowe.
Zadanie malucha polega na manewrowaniu nimi tak, jak zechce – na przesuwaniu, przekręcaniu, wyciąganiu i wkładaniu w odpowiednie otwory itd. Im więcej ruchomych, wydających odgłosy i posiadających nierównomierną fakturę elementów, tym lepiej – z tego powodu tablicę manipulacyjną dla dziecka nazywa się też czasem sensoryczną.
Tablica manipulacyjna – od jakiego wieku można ją wprowadzić?
Od kiedy stosować tablicę manipulacyjną? Zabawka jest w pełni bezpieczna i nadaje się nawet dla półrocznych dzieci. Wszystko zależy jednak od tempa rozwoju malucha, a to jest inne dla każdego. Dobrym pomysłem jest jednak zaczekanie do momentu, aż maluch zacznie samodzielnie siadać, a jednocześnie będzie w stanie na dłużej skupić uwagę na zabawce.
Możemy np. kupić tablicę manipulacyjną na roczek dziecka, a jeśli nie będzie wykazywać zainteresowania nią, zaczekać na właściwy moment, gdy rozbudzi się w nim instynkt małego odkrywcy.
Jaka tablica manipulacyjna jest najlepsza – gotowa czy zrobiona własnoręcznie?
Choć jeszcze kilka lat temu były rzadko spotykane, dziś tablicę manipulacyjną znajdziemy w ofercie niemal każdego sklepu z asortymentem dziecięcym. Dostępne w szerokiej gamie kolorów i wyposażone w liczne elementy zabawki nie są co prawda drogie, ale mimo to stanowią pewien wydatek. Okazuje się jednak, że tak prostą konstrukcję możemy wykonać samodzielnie w domu i to znacznie niższym kosztem.
Czy warto się na to zdecydować? Wszystko sprowadza się do tego, jak dobrze radzimy sobie z pracami ręcznymi. Przytwierdzenie poszczególnych akcesoriów do płyty nie jest trudne, ale jednak wymaga znajomości podstawowych narzędzi – nie wszystko można po prostu przykleić klejem czy taśmą dwustronną.
Istotny jest też pomysł na rozmieszczenie elementów w sposób umożliwiający swobodne manewrowanie nimi, a jednocześnie atrakcyjny dla maluszka. Wykonanie tablicy manipulacyjnej dla dziecka wymaga więc od rodzica odrobiny zręczności i kreatywności.
Jak zrobić tablicę manipulacyjną dla dzieci?
Zanim przystąpimy do pracy, powinniśmy zebrać wszystkie potrzebne materiały. Najważniejszą decyzją, jaką przyjdzie nam podjąć, jest to, jaką płytę wybrać do tablicy sensorycznej. Najlepszym pomysłem będzie wykorzystanie deski z miękkiego drewna (np. z sosny), do którego będzie nam łatwo przykręcać kolejne elementy. Jednocześnie zadbajmy o to, by była pozbawiona zadziorów, którymi mogłoby się skaleczyć dziecko, i zabezpieczona nietoksycznym lakierem.
Jakie elementy możemy umieścić na tablicy sensorycznej? W zasadzie wszystko, co tylko podpowie nam wyobraźnia i co mamy pod ręką. Ideą własnoręcznie wykonanej zabawki jest tworzenie jej w duchu zero waste, czyli z wykorzystaniem elementów, które już mamy i którym w ten sposób damy nowe życie, zamiast je wyrzucać.
Rodzice najczęściej sięgają w tym celu po:
- sznurki i rzepy,
- klamki do drzwi,
- dzwonki rowerowe,
- rurki hydrauliczne,
- metalowe łańcuszki i kłódki,
- guziki, pomponiki i koraliki na sznurkach,
- szeleszczącą folię,
- zasuwy.
Montując elementy na tablicy manipulacyjnej, upewnijmy się, że są stabilne. Miejmy na uwadze to, że dziecko będzie za nie szarpać i ciągnąć, próbując zdjąć je z deski. Kluczem do sukcesu jest przytwierdzenie ich w taki sposób, aby mu to uniemożliwić. Wszystko, co możemy przykręcić, przymocujmy w ten sposób. Elementy, które się do tego nie nadają, możemy przykleić do podłoża przy użyciu mocnego kleju.
Dobrze też zadbać o podpórkę w tylnej części tablicy. Dzięki temu będziemy mogli postawić ją na podłodze, nie martwiąc się tym, że straci stabilność podczas dynamicznej zabawy.