Tkaniny w pokoju dziecięcym. Jakie tkaniny i wzory do pokoju dziewczynki, a jakie do pokoju chłopca?

2014-09-09 17:01

Pokój dziecięcy to kolory  radości i młodości. Mimo, że  pokoje dziewczynek i pokoje chłopców rządzą się odmienną kolorystyką i tematyką, jednak tkaniny wykorzystujemy w ten sam sposób. A to właśnie użycie tkanin zapewni ciepło i przytulność w każdym pokoju dziecięcym.

Spis treści

  1. Po co tkaniny w pokoju dziecka?
  2. Jak łączyć wzory i kolory na tkaninach w pokoju dziecka?
  3. Jakie tkaniny wybieramy do pokoju dziecka?

Pokój dziecięcy powinien być ciepły i przytulny. Nie znaczy to, że musi być zaaranżowany tylko kolorami ciepłymi – żółcieniami, oranżami czy morelami. Nie wszyscy przecież lubią takie kolory, mnóstwo osób czuje się wtedy przytłoczonych. Efekt przytulności natomiast zawsze zagwarantuje nam użycie tkanin. Przecież nawet wnętrza nowoczesne i minimalistyczne stają się przyjazne po położeniu dywanu czy powieszeniu rolet lub zasłon. Pokój dziewczynki i pokój chłopca może być wyposażony w takie same tkaniny zasłonowe czy dywany, ważne by były to ulubione kolory naszych dzieci i odpowiednio skoordynowane kolorystycznie i wzorniczo, bo gust człowieka kształtuje się przecież od najmłodszych lat.

Po co tkaniny w pokoju dziecka?

Tkaniny w pokoju dziecięcym spełniają dwie funkcje. Jedna to oczywiście optyczne ocieplenie pokoju. Ładnie dobrane kolorystycznie dywany, zasłony, rolety, narzuty, pledy, poduszki czy obicia foteli zawsze spowodują, że pokój dziecka będzie bardziej przytulny i tajemniczy. Drugą nie do przecenienia funkcją tkanin w pokoju dziecka jest jego wyciszenie. Bez tkanin w pokoju byłoby echo. Podczas zabawy albo usypiania nie jest to przyjemne zjawisko. Tkaniny zawieszone w oknach, czy dywany zawsze minimalizują odbicia dźwięków od dużych, twardych i gładkich powierzchni.

Jak łączyć wzory i kolory na tkaninach w pokoju dziecka?

Stosując tkaniny w pokoju dziecięcym nie bójmy się łączyć wzorów i kolorów. Doskonale wyglądają pasy i koła w tej samej gamie kolorystycznej czy krata i kwiaty – szczególnie w pokoju dziewczynki. W pokoju chłopca sprawdzi się zieleń murawy piłkarskiej lub granat nieba z gwiazdami. Coś jednak powinno zawsze łączyć różne wzory. Możemy też łączyć dużą kratę z małą lub szerokie pasy z wąskimi. Poza tym kto powiedział, że w pokoju dziecka jednymi słusznymi wzorami są misie i postaci z kreskówek. Kubusia Puchatka i Kaczora Donalda zostawmy w książeczkach, a na tkaninach wybierzmy wzory dorosłe, ale w wesołej kolorystyce. Nie bójmy się też łączyć błękitu z czerwienią, delikatnego, lawendowego fioletu z wesołą zielenią. Takie połączenia kolorystyczne tkanin doskonale będą wyglądały na tle ścian w odcieniach beży i szarości. Unikajmy natomiast połączenia koloru żółtego z zielenią czy różowego z fioletem.

Jakie tkaniny wybieramy do pokoju dziecka?

W pokoju dziecka najlepiej sprawdzą się tkaniny z domieszką syntetyków, które ułatwią pranie (ważna jest możliwość prania w domu) i zminimalizują potrzebę prasowania. Zwracajmy też koniecznie uwagę na to czy tkaniny są niepalne. Przemyślmy też dobrze wybór dywanu. W pokoju dziecka zdecydowanie lepiej sprawdzi się dywan z krótkim włosem niż typu shaggy. Jeśli jednak nasze dziecko jest alergikiem starajmy się używać tkanin jak najbardziej gładkich, do których kurz nie przywiera zbyt łatwo i takich, które na pewno nie boją się wody i można często prać w pralce. Zawsze pytajmy sprzedawców o skład tkanin i sposób prania. Jeśli szyjemy samodzielnie dekoracje do pokoju dziecięcego wtedy bardzo istotne jest to, żeby łączyć tkaniny, które wymagają tego samego sposobu prania.

Nasi Partnerzy polecają