Tu rządzi nastolatek! Urządzamy pokój młodzieżowy: meble, dodatki, kolory!
Na warsztacie - pokój nastolatka. To ostatni moment, by przed szkolną zawieruchą urządzić pokój nastolatka tak, by nauka i zabawa szły w zgodnym tandemie.
Spis treści
- Urządzamy pokój nastolatka: dobra baza to podstawa
- Pokój młodzieżowy dobrze urządzony: funkcja i fantazja
Pokój nastolatka to przestrzeń wymagająca wielu funkcjonalnych rozwiązań. W okresie dorastania kształtują się także gusta i upodobania młodego lokatora, stąd przestrzeń na eksperymenty z kolorami, dekoracją i wnętrzarskie odkrycia również trzeba przewidzieć. W ferworze urządzania swojego pokoju przez naszego nastolatka, postarajmy się mądrze doradzać, zamiast władczo ingerować - podpowiadajmy funkcjonalne sposoby przechowywania (najlepsze miejsca na książki, ubrania, sprzęt sportowy) i pozwólmy na swobodną aranżację ściany według młodzieżowych trendów.
Równowaga między funkcją a estetyką wnętrza zgodną z upodobaniami nastoletniego lokatora to klucz do najlepszego z możliwych rozwiązań w pokoju naszego dziecka.
Urządzamy pokój nastolatka: dobra baza to podstawa
Dobrze przemyślana baza meblowa w pokoju nastolatka to podstawa, od której zależy każdy następny etap aranżacji. W aranżacji młodzieżowego pokoju warto postawić na meble mobilne, które w zależności od potrzeby można rozstawić bądź połączyć w spójną meblościankę. Młodzi ludzie lubią częste zmiany, a przy pojedynczych meblach łatwiej o szybką i efektowną rearanżację wnętrza.
Meble, bez których pokój nastolatka nie spełniłby swojej funkcji, to przede wszystkim łóżko, biurko, wygodne i ergonomiczne krzesło oraz meble na ubrania i sprzęty, czyli komoda i szafa. Gdy mamy więcej miejsca warto przewidzieć przestrzeń dla regału na książki. Jeśli pokój nastolatka należy do mniejszych, rozplanujmy miejsce na ścianach wieszając otwarte półki. Warto też przemyśleć na etapie zakupu nowych mebli, w jakiej konfiguracji i w którym miejscu przechowywane będą większe i żadziej używane przedmioty: plecak turystyczny, sprzęt sportowy, zimowe kurtki i obuwie czy większe ilości podręczników. Jeśli nasz nastolatek jest właścicielem domowych zwierzątek (świnki morskiej, chomika, żółwi czy rybek) zaplanujmy też dla nich najlepsze miejsce w przestrzeni pokoju młodzieżowego - odpowiednie pod względem światła dziennego jak i bezpiecznej i znacznej odległości od łóżka.
Pokój młodzieżowy dobrze urządzony: funkcja i fantazja
Pamiętając, że pokój młodzieżowy musi przede wszystkim podobać się jego lokatorowi, nie pozostawiajmy nastolatka z odpowiedzialnością za wybór tego czego potrzebuje w swoim wnętrzu zupełnie samego. Wspólnie prześledźcie jakie nawyki i upodobania (sposób odrabiania lekcji, ulubione miejsce do czytania książek i spędzania czasu wolnego w pokoju) mogą się okazać przydatne w wyborze idealnego biurka, krzesła czy mebla do przechowywania. Po wstępnej weryfikacji okazać się może, że połowa z mebli o których wcześniej myśleliście jest zbędna bądź niefunkcjonalna. Za to rozwiązania pierwotnie nie brane pod uwagę - skonsolidowane ze sposobem spędzania czasu w pomieszczeniu. Gdy wybierzemy wspólnie odpowiednie meble, przy których nastolatek będzie mógł wygodnie odrobić lekcje, schować podręczniki czy wygodnie się wyspać, dajmy młodzieży wolną rękę przy wyborze rodzaju dodatków, koloru tekstyliów czy oświetlenia górnego. Poza niezbędną do wykonywania obowiązków szkolnych lampką biurkową, oświetlenie górne może mieć już bardziej fantazyjny charakter i być "bardziej ładne niż praktyczne". Podobnie więcej swobody pozostawmy dziecku w wyborze dywanu, zasłon, pościeli i narzuty. Dodatki, przy przemyślanej bazie z mebli, łatwo wymienić. Stąd zmienne, nastoletnie gusta i guściki mogą się w tej materii w pełni wyszaleć!