Wybieramy kołyskę: meble do pokoju niemowlaka
Kołyska dla dziecka: czy warto ją kupić? Mimo że w pokojach niemowlaków coraz częściej znaleźć można zwykłe łóżeczka, wielu rodziców nadal decyduje się na kupno tradycyjnego mebla, jakim jest kołyska. Ze względu na sporą ilość wad tego mebelka, wydawać by się mogło, że jest to zupełnie zbędny sprzęt, jednak badania naukowe dowodzą, że kołyska nie jest tylko kolejnym sposobem producentów na „wyciągnięcie” od młodych rodziców pieniędzy. Brzmi zachęcająco? Sprawdź, jak wybrać kołyskę do pokoju niemowlaka!
Spis treści
- Zalety kołysek w pokojach dzieci
- Drewniana kołyska do pokoju niemowlaka
- Kołyska "kombajn" do pokoju niemowlaka
- Kołyska do pokoju niemowlaka: kwestie bezpieczeństwa
- O czym warto pamiętać, kupując kołyskę dla dziecka?
- Pokój niemowlaka: inspiracje
Pozornie kołyski posiadają same wady – dużo kosztują i krótko nadają się do użytku (zaledwie 3-5 miesięcy), jednak badania naukowe dowodzą, że wyposażenie pokoju noworodka w ten mebel jest dobrym pomysłem.
Zalety kołysek w pokojach dzieci
Zarówno niemowlęta, jak i noworodki najszybciej uspokajają się, gdy są kołysane. Rytmiczne bujanie to ruch, do którego maluchy są przyzwyczajone – już w życiu płodowym dzieci są „huśtane” w wyniku ruchów matki. Kołysanie jest wskazane dla najmłodszych dzieci również z innego powodu.
Badania neurologiczne wykazały bowiem, że rytmiczne ruchy w przód i tył stymulują układ przedsionkowy mózgu niemowlęcia, który odpowiada za regulację napięcia mięśniowego i przyjmowanie prawidłowej postawy ciała i równowagę. Wspiera on również postrzeganie wzrokowe i słuchowe oraz umiejętność koncentracji uwagi. Wyposażenie pokoju niemowlaka jest więc „inwestycją” w dobre samopoczucie i rozwój dziecka.
Co więcej, ze względu na swoje kształty i rozmiary, kołyski są dużo bardziej przytulną przestrzenią dla maluchów niż standardowe łóżeczka, co również może mieć pozytywny wpływ na samopoczucie twojej pociechy, szczególnie jeśli ma ona nerwowe usposobienie. Zakup kołyski jest także niezwykle praktycznym rozwiązaniem – w przeciwieństwie do zwykłego łóżeczka, mebel ten jest mobilny, co sprawia, że jeśli pragniesz, by w nocy maluch był blisko ciebie, możesz bez problemu przenieść kołyskę do swojej sypialni.
Autor: archiwum
Klasyczna forma, dobry materiał i szczebelkowa budowa to ciekawa propozycja dla rodziców ceniących sobie funkcjonalność i prostotę. Pokój urządzono w marynistycznym stylu, w biało - niebiesko - czerwonej tonacji.
Drewniana kołyska do pokoju niemowlaka
Najpopularniejszymi na rynku kołyskami są tradycyjne mebelki drewniane oraz tak zwane kołyski-kombajny, czyli plastikowe lub metalowe mebelki z przeróżnymi funkcjami (melodyjki, wibracje, automatyczne bujanie). Sporą zaletą kołysek z drewna lub wikliny jest ich cena – o ile nie wybierzesz ultradesignerskiego modelu, na pewno zmieścisz się z zakupem w zakresie od stu do kilkuset złotych.
Plusem jest także to, że tego typu mebelki charakteryzują się zazwyczaj prostotą i stabilnością konstrukcji, mają wysokie brzegi oraz twarde i płaskie dno. Poza tym są dużo bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż na przykład plastikowe kołyski typu kombajn. Podstawową wadą drewnianych i wiklinowych kołysek jest to, że do wielu modeli trzeba dokupić dodatkowo specjalny materacyk i pościel, a ze względu na niestandardowe wymiary tych mebli, czasem trudno jest znaleźć akcesoria pasujące do danej kołyski. Ponadto, ze względów bezpieczeństwa, z używania tego typu kołysek należy zrezygnować natychmiast, gdy maluch zacznie siadać.
Kołyska "kombajn" do pokoju niemowlaka
Głównymi zaletami kołysek-kombajnów jest to, że większość z nich może bujać się na wszystkie strony (nie tylko na boki, tak jak kołyski z drewna) i posiada pasy bezpieczeństwa, co sprawia, że można ich używać nawet wtedy, gdy maluch zaczyna już siadać. Automatyczne kołyski pozwalają też na chwilę oddechu zabieganym rodzicom, ponadto nie wymagają zakupu dodatkowych akcesoriów (materacyka, pościeli, karuzel), da się również regulować ich wysokość. Zdecydowaną wadą kołysek-kombajnów jest ich cena – najtańsze sprzęty tego typu kupić można za kilkaset złotych, a ceny najdroższych dochodzą nawet do kilku tysięcy.
Autor: materiał prasowy car-moebel.de
Różowe metalowe łóżeczko, z regulowaną wysokością.
Kołyska do pokoju niemowlaka: kwestie bezpieczeństwa
Bez względu na to, w który rodzaj kołyski postanowisz wyposażyć pokój niemowlaka, przyłóż szczególną uwagę to tego, by zapewnić swojej pociesze jak największe bezpieczeństwo. Po pierwsze, upewnij się, że wybrany przez ciebie model nie posiada żadnych ostrych krawędzi i wystających elementów, o które maluch mógłby się skaleczyć lub uderzyć.Mebel nie powinien również wydzielać żadnego nieprzyjemnego zapachu (lakier, klej), a jego obicie powinno dać się bez problemu zdjąć i wyprać.
Zwróć też uwagę na głębokość kołyski – by zminimalizować ryzyko wypadnięcia dziecka podczas kołysania, odległość od podłoża do brzegu mebla powinna wynosić co najmniej 25 centymetrów.
O czym warto pamiętać, kupując kołyskę dla dziecka?
Ponadto najlepiej jest, gdy kołyska wyposażona jest w specjalne blokady, które uniemożliwiają zbyt mocne przechylenie się mebla podczas bujania oraz gdy podbita jest materiałem zapobiegającym jej ślizganiu się po podłodze. Kołyska nie powinnna być wyposażona w zbyt miękki, puchaty materac ani pościel, w którą maluch mógłby się zapaść i udusić.
Jeśli wybrany przez ciebie model posiada funkcję grania melodyjek, upewnij się, że jest wyposażony w regulację głośności. Jesteś właścicielem kota lub psa, który lubi wskakiwać na meble? W takim wypadku kołyska może nie być odpowiednim rozwiązaniem dla twojej pociechy – twój zwierzak może próbować wskoczyć na mebelek i go przewrócić.
Pokój niemowlaka: inspiracje
Autor: www.fantasticfrank.de
Zwróć uwagę na to, co wieszasz na ścianie nad łóżeczkiem. To niezwykle ważne, aby nie było tam żadnych kabli, w które dziecko mogłoby się zaplątać. Kieszenie i organizery, a także różnego rodzaju ozdobne moskitiery nie powinny wisieć nigdy bezpośrednio nad łóżeczkiem. Ściana nad łóżeczkiem niemowlaka powinna być czysta, bez zbędnych dodatków, tak samo, jak przestrzeń wokół, do której maluch ma dostęp.
Autor: Mariusz Bykowski
Wyjaławianie pokoju niemowlaka jest częstym błędem popełnianym przez młodych rodziców. Wbrew pozorom, pozbawienie środowiska małego dziecka wszelkich drobnoustrojów, wirusów i bakterii wcale nie działa na korzyść jego zdrowia. Wyjałowione środowisko może bowiem zaszkodzić malcowi, ponieważ jego system odpornościowy nie ma możliwości zetknięcia się z różnymi mikroorganizmami i udopornienia się na nie. W efekcie dziecko może stać się podatne na alergie, przeziębienia, a nawet poważniejsze choroby.
Autor: Michał Przeździk
Fototapeta z rumiankiem optycznie oddala ścianę od patrzącego, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się większe, a delikatny błękit nadaje pokojowi dla dziewczynki nieco marzycielskiego charakteru. Urokliwe drewniane mebelki wprowadzają do wnętrza nutę stylu skandynawskiego – ich kolor, kształty oraz dekoracje w postaci plakietek z podpisami przywodzą na myśl malownicze nadmorskie miasteczka krajów nordyckich. Regał, łóżeczko, szafa – Drewnostyl Marsylia; fotel, krzesełka, zasłony, lampka na parapecie, baldachim, zabawki – IKEA; fototapeta Eijffinger – Decorador; lampa wisząca – Ramko.