Aranżacja wnętrz: lustro – przedmiot codziennego użytku czy dekoracja wnętrza?

2015-10-08 16:40

Aranżacja wnętrz z nietypowym zastosowaniem przedmiotów codziennego użytku to już klasyka. Jednym ze wspomnianych klasyków jest lustro we wnętrzu. Jak zaadoptować lustro w aranżacji salonu, a jak ograć lustrzaną taflę w projekcie sypialni? W jaki sposób wydobyć potencjał drzemiący w zwierciadle? Lustro, lusterko, lustereczko... zdradza wszystko!

Spis treści

  1. Lustro w małym wnętrzu: sprawdzony sposób na metraż
  2. Lustro we wnętrzu: lustrzane dekoracje wnętrza
  3. Sprawdź też: LUSTRO - must have w projekcie przedpokoju!
  4. Lustro, lusterko, lustereczko – w każdym wnętrzu

Lustro to nieodzowny element wyposażenia łazienki czy przedpokoju. We wnętrzu kąpielowym króluje w strefie umywalkowej, gdzie jest nie tylko dekoracyjnym elementem wnętrza. Przedstawicielki płci pięknej nie wyobrażają sobie bez niego życia, każdego dnia spędzając przed nim sporo czasu. W aranżacji przedpokoju sprawdza się w „skontrolowaniu" sytuacji przed wyjściem z domu. Lustro, jako przedmiot codziennego użytku, powoli wychodzi poza umowne normy i z upodobaniem wkracza do salonu, czy nawet sypialni.

Lustro w małym wnętrzu: sprawdzony sposób na metraż

Rola lustra nie ogranicza się jedynie do strony praktycznej. Jego znaczenie jest absolutnie nie do przecenienia w przypadku małych wnętrz. Lustro usytuowane w małym i ciasnym wnętrzu to powszechnie znane i bardzo często wykorzystywane rozwiązanie. Lustrzana tafla w aranżacji salonu optycznie powiększy małe wnętrze, wizualnie nadając mu przestronności. W tym przypadku obowiązuje jednak jedna zasada.

Sprawdź też: jakie lustro do łazienki wybrać?

Jeśli za pomocą lustra chcemy nadać pokoju dziennemu więcej przestronności pamiętajmy, że musimy zadbać o obraz odbijający się w jego tafli. Im mniej będzie się w odbiciu „działo", tym lepiej. Odbicie w lustrze nadmiaru bibelotów czy dekoracji wnętrza, przyniesie odwrotny skutek – przestrzeń wyda się przytłoczona.

Lustro we wnętrzu: lustrzane dekoracje wnętrza

Lustro samo w sobie może być niezwykłą dekoracją wnętrza. Jego model warto dopasować do otaczającej aranżacji tak, aby stanowił on z nią spójną całość. W zależności od stylu wnętrza i efektu, jaki usiłujemy osiągnąć, możemy zdecydować się na bogato zdobioną ramę, która będzie „robiła wnętrze", bądź też całkowicie z niej rezygnować i postawić na nowoczesną formę tafli, która okaże się największą dekoracją minimalistycznego wnętrza. Klasyczne lustro w ramie to jednak nie wszystko.

Sprawdź też: LUSTRO - must have w projekcie przedpokoju!

Coraz częściej w aranżacji wnętrz królują lustrzane ściany, w których dokładnie odbija się cały wystrój wnętrza. Wbrew pozorom, rozwiązanie to nie jest domeną małych w przestrzeni, a dużych i przestronnych pomieszczeń. Lustrzana ściana w salonie czy jadalni, nadaje dużemu wnętrzu wyjątkowego szyku i charakteru.

Lustro, lusterko, lustereczko – w każdym wnętrzu

Lustro we wnętrzu to jednak nie tylko tafla szkła w solidnej ramie czy szklana ściana. Czasem przyjmuje ono nieco subtelniejsze formy wzbogacając wnętrze bez wychodzenia na plan pierwszy aranżacji. W przypadku aranżacji sypialni, motyw lustra może pojawiać się na przykład na drzwiach szafy czy garderoby. Lustro to także nieodzowny element toaletki. W projekcie łazienki pojawia się nie tylko we wspomnianej wcześniej strefie umywalkowej, ale często przyjmuje także formę wykończenia równoległej ściany. Jeśli zastanawiamy się nad wprowadzeniem motywu lustra w przedpokoju możemy zrobić to nie tylko poprzez wybranie klasycznego modelu stojącego, ale także postawienie na niezwykle popularne fronty szafy wykończone właśnie lustrem.

Nasi Partnerzy polecają