Bądź eko i pakuj świąteczne prezenty ekologicznie! Wykorzystuj materiały eko i zasadę „zero waste” – porady, instrukcje krok po kroku, inspirujące zdjęcia!

2024-11-20 14:02

Boże Narodzenie to czas prezentów. A prezenty to radość ich wybierania i szykowania dla rodziny, przyjaciół i znajomych oraz radość ich otrzymywania. Mąci ją jednak fakt, że gdy już upominki poodwijamy i rozpakujemy, to pozostaje istna góra śmieci... Bądź więc eko i opakuj podarunki tak, by było jak najmniej odpadów! Przekonaj się, że ekologicznie znaczy też pięknie! Oto sprawdzone sposoby na ekologiczne pakowanie świątecznych prezentów!

Spis treści

  1. Świąteczne prezenty nie tylko z głową wybieraj, ale i pakuj!
  2. Na czym polega ekologiczne pakowanie prezentów świątecznych?
  3. Ekologiczne pakowanie prezentów świątecznych – jakie materiały są eko?
  4. Ekologiczne pakowanie prezentów świątecznych – od czego zacząć?
  5. Jakie materiały do pakowania z odzysku warto wykorzystywać?
  6. Ekologiczne pakowanie prezentów gwiazdkowych – zawiń podarunek w tkaninę!
  7. Ekologiczne pakowanie prezentów świątecznych – inspirujące pomysły

Świąteczne prezenty nie tylko z głową wybieraj, ale i pakuj!

Święta Bożego Narodzenie nierozerwalnie wiążą się z prezentami. Ten miły zwyczaj podkreśla nasze ciepłe uczucia i szacunek dla najbliższych, przyjaciół i znajomych. Przykładamy więc dużą wagę do wyszukiwania stosownych upominków, zadajemy sobie trud zrobienia ich samodzielnie... Radość osoby obdarowanej z otrzymanego trafionego prezentu to dla nas samych przecież... najlepszy prezent!

Ale uwaga! – nie mniej ważne jest opakowanie upominku. Powinno być staranne i efektowne (Inspirujące pomysły na pakowanie świątecznych prezentów), ale... czy tylko? Biorąc pod uwagę góry śmieci, jakie człowiek przy niemal każdej okazji „produkuje”, warto sprawdzić, jak zapakować gwiazdkowe podarunki ekologicznie. Nasze zaangażowanie na pewno docenią osoby, którym na sercu leży dobro planety. Jeśli jednak się obawiasz, że tych pozostałych, którzy jeszcze nie do końca widzą potrzebę redukcji śmieci, nie zachwyci ekologiczne opakowanie, mylisz się! Opakowania ekologiczne mogą być zjawiskowe i w dodatku nie są wcale trudne do zrobienia.

Na czym polega ekologiczne pakowanie prezentów świątecznych?

Ekologiczne pakowanie prezentów świątecznych, ale też i każdych innych, to idea, według której należy tak to robić, by wytworzyć przy tym jak najmniej odpadów. Nie zastanawiamy się nad tym zwykle, lecz warto sobie uświadomić, że sama produkcja, dystrybucja i sprzedaż papierów, torebek, wstążek, ozdóbek itp. (nie tylko tych z tworzyw sztucznych, ale także tych biodegradowalnych) niesie za sobą ślad węglowy. Najczęściej służą nam te rzeczy tylko przez chwilę i trafiają do kosza, a większość z nich rozkłada się bardzo wolno i w wielu wypadkach nie nadaje się do recyklingu. Oto recepta na ograniczenie odpadów przy pakowaniu prezentów:

  • Po pierwsze wykorzystuj do pakowanie materiały biodegradowalne. Idealnie by było, gdyby pochodziły one ze zrównoważonej produkcji, i gdyby wyłącznie takie materiały były brane pod uwagę. To jednak utopia, więc staraj się wykorzystywać wykorzystywać ich jak najwięcej – to i tak będzie dużo!
  • Po drugie wykorzystuj materiały z odzysku, zarówno te ekologiczne, jak i nie, które zamiast trafić do kosza na śmieci, jeszcze chwilę „pożyją”, przydadzą się do czegoś.

W ten sposób nie tylko chronimy naszą planetę i siebie (poprzez ograniczenie emisji dwutlenku węgla i szkodliwych substancji, zanieczyszczenie wód itp.e), ale także zaoszczędzimy pieniądze!

Ekologiczne pakowanie prezentów świątecznych – jakie materiały są eko?

Wszystkie materiały biodegradowalne oraz nadające się do recyklingu są najlepsze. Należą do nich np.:

  • papier pakowy;
  • gazety;
  • papierowe torby bez powłok;
  • tekturowe pudełka, papierowe torby;
  • sznurki konopne, bawełniane, sizalowe;
  • wstążki i taśmy bawełniane, lniane, wełniane;
  • włóczka pochodzenia naturalnego;
  • tkaniny naturalne (bawełna, len, wełna, jedwab);
  • ozdóbki z drewna, sklejki, filcu;
  • ozdoby z produktów spożywczych, np. suszone plasterki cytrusów, orzechy, gwiazdki anyżku, goździki;
  • szyszki, żołędzie;
  • gałązki jedliny oraz ostrokrzewu, głogu, jarzębiny itp.;
  • skrzyneczki drewniane i ze sklejki;
  • koszyczki i inne pojemniki wyplatane z naturalnych włókien;
  • szklane słoiki i inne pojemniki;
  • ceramiczne pojemniki.

Ekologiczne pakowanie prezentów świątecznych – od czego zacząć?

  • Warto zbierać fragmenty papierów pakowego i ozdobnych, torebki, pudełka, kawałki tekturek (także falistej). Przydadzą się kawałki bibułek, wstążek, wełen, sznurków, koronek i taśm pasmanteryjnych oraz guziczki, koraliki itp. Można na nie przeznaczy szufladę albo ładne pudło, by nie walałby się po domu. Potem masz jak znalazł! 
  • Kubeczki plastikowe i styropianowe warto wcześniej umyć, podobnie z torebkami metalizowanymi wewnątrz, puszkami po groszku itp., ze szklanych słoiczków warto usunąć naklejki. 
  • Naszykuj sobie ozdobniki np. szyszki, orzechy, małe bombki, gwiazdki, gałązki jedliny i te z czerwonymi gronami, koraliki itp.
  • Niezbędne będą: nożyczki, nożyk do tapet, kleje do papieru i na gorąco z pistoletem, taśma klejąca (najbardziej eko jest papierowa ;-)), mogą się tez przydać dziurkacz i zszywacz.

Jakie materiały do pakowania z odzysku warto wykorzystywać?

Dosłownie wszystkie! Zdecydowanie warto ponownie, a nawet wielokrotnie, wykorzystywać zarówno materiały biodegradowalne, jak i nie. Przedłużenie życia każdego produktu jest ekologiczne, bo odsuwamy moment, w którym nieodwołalnie stanie się odpadem.

Nie namawiamy do gromadzenia śmieci, ale warto dwa razy się zastanowić, zanim coś wrzucimy do kosza. W dalszej części tekstu przekonasz się, że świetne opakowanie można zrobić z użytego kubeczka styropianowego, pustej torebki po chipsach,puszki po groszku czy farbie, tubki po okrągłych ciasteczkach, starej naturalnej tkaniny czy dzianiny, itp., a ozdobić już użytymi wstążką plastikową i bombką z brokatem. Choć wydaje się, że pakowanie i dekorowanie materiałami z plastiku nie jest eko, to jednak w myśl zasady zero waste warto to robić!

Zobacz poniżej inspirujące przykłady wykorzystania do pakowania prezentów świątecznych produktów z recyklingu!

Ekologiczne pakowanie prezentów gwiazdkowych – zawiń podarunek w tkaninę!

Furoshiki to japońska sztuka pakowania i owijania przedmiotów w tkaninę oraz ich w niej przenoszenia (więcej na ten temat znajdziesz w osobnym artykule). Jest to też dekoracyjny sposób owinięcia prezentu, w którym tkanina także staje się podarunkiem. Tkanina może być po prostu uciętym kawałkiem (nożyczki z zębatymi ostrzami sprawią, że nie brzegi nie będą się siepać) albo – apaszką, szalem, ściereczką, serwetką! Duży prezent można zawinąć nawet w obrus czy pled! Zawiniątko można dodatkowo ozdobić wstążką czy bombkami. Zobacz poniżej, jak zawija się prezent techniką furoshiki.

Ekologiczne pakowanie prezentów świątecznych – inspirujące pomysły

Uruchom wyobraźnię, bo od niej tylko zależy, jak daleko podczas pakowania prezentów „odjedziesz” – możliwości są bowiem nieograniczone!

  • Papier pakowy i torebki z niego można wykorzystać na 1001 sposobów – od minimalistycznego (papier plus sznureczek i gałązka), po artystyczną kreację (namalowanie na nim kokardek, choinek, gwiazdek itp.).
  • Tkaninę i papier przeznaczone do pakowania możesz ozdobić wzorem zrobionym stemple z kartofla i farbą, mazakiem, napisem zrobionym metodą transferu.
  • Naturalne tkaniny (w tym T-shirty itp.) nie nadające się już do użytku potnij na paski i zrób z nich tasiemki do przewiązywania albo zrób szydełkiem z nich opakowanie.
  • Ubrania z tkanin i dzianin potraktuj jako tworzywo. Z rękawów zrób woreczki na drobiazgi i butelki, uszyj dekoracyjne powłoczki na poduszki, w które jeszcze coś włożysz.
  • Tasiemki, wstążki, koronki z odzysku wykorzystaj do przewiązywania prezentów.
  • Z włóczki i sznurków z odzysku szydełkiem wydziergaj „opakowania”  na drobiazgi, koszyczki itp.
  • Woreczki gotowe i uszyte z kawałków tkanin wykorzystaj do pakowania upominków. Jeśli nie mają tunelu z sznurkiem, ściągnij górę osobnym sznurkiem.
  • Słoiki i inne szklane naczynia sprawdzą się jako opakowania na drobiazgi i domowe przetwory.
  • Skorupki orzechów włoskich mogą stać się szkatułką na cenny drobiazg – rozdzielone umyj, osusz, wyłóż kawałeczkiem tkaniny, włóż minikolczyki itp., sklej w dwóch miejscach skorupkę klejem na gorąco, doklej wstążeczkę.
  • Pudełka i pudełeczka przydarzą się bardzo – włóż prezent, zawiń, ozdób pieczęcią z wosku, naklejką, kokardą...
Nasi Partnerzy polecają