Budziki – praktyczne dekoracje do sypialni w różnych stylach
Budzik potrafi przerażać o poranku i jak w znanej piosence, chętnie byśmy go zesłali w niebyt. Ale jednocześnie to ważny pomocnik, ponieważ nie każdy jest urodzonym rannym ptaszkiem, a obowiązki wzywają o wczesnej porze. Żeby było jeszcze ciekawiej, budziki mogę odgrywać rolę praktycznych dekoracji. Zachwycają pomysłowym designem i fantastycznie wzbogacają wystrój sypialni.
Autor: Fabryka Form
Budzik Maxwell, London Clock since 1922
Spis treści
Budzik analogowy czy elektroniczny?
Budzik analogowy (świetnie zaprojektowane znajdziesz w Fabryce Form) to ukłon w stronę klasyki. Wyposażony w tradycyjny mechanizm oraz klasyczną tarczę, świetnie sprawdza się jako praktyczna dekoracja w mieszkaniu, w którym pojawiają się tradycyjne elementy w wystroju. Może to być styl vintage, klasyczny, prowansalski, ale też eklektyczny, glamour, a nawet loftowy. Wszystko zależy od formy danego budzika (czy jest bardziej miękka, opływowa, czy może surowsza, elegantsza), a także kolorystyki oraz detali. Warto pamiętać, że budzik analogowy tyka – czasami może być to uciążliwe, jeśli nie jesteśmy przyzwyczajeni do takiego dźwięku. Za to sama poranna pobudka będzie zarządzona spektakularnie, bo dźwięk takiego budzika jest wyjątkowo donośny.
Budzik elektroniczny wyróżnia się zaś bezgłośnym mechanizmem. Precyzyjnie pokazuje czas na wyświetlaczu, często ma też dodatkowe funkcje (opcja drzemki, wybór indywidualnego dźwięku budzenia, wbudowane radio). To dobry wybór dla miłośników nowoczesnych gadżetów, a także futurystycznych, wyróżniających się elementów wystroju. Nie znaczy to jednak, że budzik cyfrowy nie sprawdzi się w bardziej klasycznej sypialni – to zawsze kwestia designu konkretnego modelu.
Budziki w stylu retro
Skośne nóżki i „uszy” na górze, czyli charakterystyczny dzwonek – taki budzik pewnie wiele osób zna z domu rodziców albo dziadków. Tego typu poranne pomocniki cieszyły się ogromną popularnością jeszcze kilkanaście i kilkadziesiąt lat temu. Dźwięczny sygnał dzwonka potrafił wybudzić i postawić na nogi nawet największego śpiocha. Co więcej, takie budziki w stylu retro właściwie nie zniknęły z mieszkań. Powracają bowiem albo w klasycznej formie, albo też lekko unowocześnione. Pasują do wielu stylów wnętrzarskich, ponieważ ich zaletą jest nie tylko uroczy, uniwersalny design, lecz także wysoka funkcjonalność. Nie każdy też potrzebuje budzika w roli nowoczesnego gadżetu.
Jak dobrać budzik do stylu sypialni?
Styl klasyczny – najlepszy będzie budzik analogowy, czyli przykład tradycyjnego designu. Jeśli wolimy cyfrowy, postawmy na miękkie formy i starajmy się dobrać budzik kolorystycznie do wybranego elementu wystroju sypialni. Wtedy spójnie „wtopi się” w aranżację.
Styl skandynawski – tu ważne są naturalne materiały, dlatego dobrze jest wybrać budzik w obudowie drewnianej (lub perfekcyjnie imitującej ten materiał). Bardziej będzie pasował budzik analogowy niż cyfrowy, choć wiele zależy od konkretnego modelu.
Styl glamour – stawiajmy na detale pełne blasku! Taki też powinien być budzik. Kolory? Przede wszystkim srebro, złoto, połyskująca biel i czerń. Łatwiej będzie znaleźć pasujący budzik analogowy.
Styl prowansalski – tu raczej nie ma miejsca na nowoczesne gadżety, dlatego najlepiej sprawdzi się budzik tradycyjny, przede wszystkim w stylu retro oraz łagodnej kolorystyce.
Styl industrialny – mile widziana wyrazista forma oraz ciekawy krój cyfr zarówno w przypadku wersji analogowej, jak i cyfrowej. Inspiracje retro to znakomity trop!
Styl nowoczesny – królują w nim proste formy, a dekoracje ograniczone są do minimum. Budzik cyfrowy na planie prostej bryły będzie więc najlepszym wyborem.