Choinka inna niż wszystkie – 1001 pomysłów na nietypową choinkę gotową i hand made. Inspiracje, instrukcje i zdjęcia!
Klasyczne świąteczne drzewko nigdy nie wyjdzie z mody. Są jednak też i inne możliwości – kreatywna alternatywa dla tradycji! Nietypowa choinka może być odpowiedzią na nasze artystyczne, rękodzielnicze lub ekologiczne zapatrywania oraz sposobem na wyrażenie własnych zainteresowań i gustu. Poniżej galeria choinek dalekich od standardowych oraz porady i instrukcje – sprawdź, czy któraś z propozycji cię nie za uroczy?
Autor: Wallsauce.com
Samodzielnie zrobione ozdobne drzewko z suchych gałęzi brzozy idealnie podkreśli świąteczny nastrój we wnętrzach eko, bliskich skandynawskiej estetyce. Nie musi nawet stać na tle stosownej fototapety (Frosty Birchers, proj. J. Wiens, Wallpaper, np. Wallsauce.com) – biel czy szarość ściany wystarczy.
Spis treści
- Czy nietypowa choinka jest lepsza od tradycyjnej?
- Choinka nietypowa – czyli jaka?
- Choinka nietypowa – dla kogo jest odpowiednia?
- Do jakich wnętrz pasuje niestandardowa choinka?
- Choinka nietypowa – czy warto kupić gotową?
- Nietypowa choinka hand made
- Nietypowa choinka ekologiczna i projekt zero waste
- Najprostsze żywe nietypowe choinki
- 1001 pomysłów na nietypowe choinki hand made
- Nietypowa choinka – sprawdzone rady
Czy nietypowa choinka jest lepsza od tradycyjnej?
Zdecydowanie – nie! Motyw choinki towarzyszy nam od ponad stu lat i wrósł już w naszą tradycję Bożego Narodzenia. Jeśli nie wyobrażasz sobie świąt bez klasycznie ubranego zielonego drzewka, to bardzo dobrze! Nie zmieniaj tego – ubierz swoje drzewko, jak lubisz, i ciesz się nim!
Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby dodać do wystroju także choinkę alternatywną (poniżej radzimy, jak to zrobić, by nie powstał dekoracyjny chaos).
Jeżeli zaś masz ochotę poeksperymentować, zobacz, jak efektowne są alternatywy dla choinek standardowych. Zapewniamy, że jest w czym wybierać! ;-)
Choinka nietypowa – czyli jaka?
Myśląc o choince nietypowej, wyjątkowej, dalekiej od tradycyjnego standardu, mamy na myśli dekoracje oparte na motywie drzewka świątecznego.
- Choinki nietypowe dwuwymiarowe to te najprostsze warianty – mogą być wycięte z drewna, kartonu, tworzywa sztucznego, metalu, a nawet zrobione ze sznurka, wikliny itd. Są idealne na ścianę, na której mogą zawisnąć albo się o nią opierać. Ich pewnym wariantem są dekoracje w formie choinki malowane (choćby kredą!) czy mocowane bezpośrednio na ścianie albo na jakieś powierzchni i dopiero na ścianie.
- Choinki nietypowe trójwymiarowe są bardziej skomplikowane, ale i bardzo interesujące – mogą być z różnych materiałów. Te przestrzenne bardziej interesująco wyglądają ustawione tak, by można je było podziwiać z każdej strony. Na stabilnej podstawie mogą stanąć na podłodze, parapecie, blacie. Lekkie konstrukcje warto zawiesić u sufitu, belki, pod półką itp. Ozdobione światełkami i zawieszkami w ładnie zaaranżowanej przestrzeni zawsze robią zjawiskowe wrażenie.
- Naturalne drzewka i krzewy oraz gałęzie wykorzystane w roli choinki stanowią osobną kategorię. Najczęściej jako choinkę tradycyjną ubieramy świerki i jodły, rzadziej sosny. Można jednak wybrać modrzew (będzie o tej porze bez igieł, na gałązkach będą tylko szyszki), cisy, cyprysy czy kolumnowe jałowce. Suche gałęzie można wziąć każdego gatunku.
Choinka nietypowa – dla kogo jest odpowiednia?
Odpowiedź jest jedna – dla każdego! To nieprawda, że konserwatyści, dla których święta to zielone drzewko z tradycyjnymi bombkami, nie znajdą nic dla siebie. Alternatywne świąteczne drzewko można wykreować na tysiąc sposobów, w tym także... bliskie właśnie tradycji.
Osoby otwarte na nowe trendy, chętnie eksperymentujący z wystrojem wnętrz, mogą podejść do zagadnienia kreatywnie i wyczarować coś kompletnie fantastycznego. A przecież jeszcze po drodze od jednej skrajności do drugiej jest mnóstwo możliwości pośrednich!
To także może być propozycja dla osób, którym bliska jest ekologia, ochrona naszej planety i jej zasobów.
Do jakich wnętrz pasuje niestandardowa choinka?
Do każdego – bo nietypowa choinka może być dosłownie w każdym stylu! I w tym tkwi sedno sprawy: wyjątkowa choinka powinna współgrać z wystrojem wnętrza, nadawać mu charakter, stanowić jego wyjątkową dekorację. Jeśli więc wybierzesz odpowiednią jej wersję – efekt będzie zawsze znakomity! Możliwości jest bez liku, trudno ująć wszystkie wersje wyjątkowych choinek i dekoracji na bazie motywu choinki, przedstawiamy jednak kilka najważniejszych zasad dotyczących tych nietypowych:
- Minimalistyczne wersje z drutu, metalowych prętów, zwłaszcza czarne oraz srebrne matowe, doskonale się sprawdzą we wnętrzach w stylach industrialnym, loftowym, ale również skandynawskim czy eko.
- Metalowe błyszczące złotem czy srebrem mogą być odpowiednie do wnętrz eleganckich, tradycyjnie urządzonych, ale też tych minimalistycznych.
- Zrobione z patyków, deseczek, kawałków korzeni itp. podkreślą charakter wnętrz rustykalnych, boho, eko, i innych bliskich naturze oraz bliskich konwencji scandi.
- Sklejkowe choinki i dekoracje na ich bazie dobrze będą się prezentowały w aranżacjach z elementami estetyki modernistycznej.
- Plastik w kolorze dobrze zagra we wnętrzach, w których będą reprezentanci mód wnętrzarskich z lat 70. i 80.
Powyższe wyróżnienie to tylko pewne ramy, które warto brać pod uwagę, ale nie trzymajmy się ich sztywno, bo wiele zależy od kontekstu, kształtu naszej choinki, użytych dodatkowych dekoracji itp. Przejrzyj przygotowaną galerię autorską oraz galerię zawierającą pomysły z Pinterest.com (poniżej) dla inspiracji – może znajdziesz coś dla siebie?
Autor: J. Marciniak-Wróblewska/GREEN CANOE STUDIO
Gałązki w wazonie czy butli, trochę światełek i ozdób wystarczy, by wyczarować świąteczny nastrój.
Choinka nietypowa – czy warto kupić gotową?
W sklepach jest w czym wybierać wśród gotowych alternatywnych dekoracji w formie choinki albo opartych o motyw drzewka świątecznego. „Drzewka” z drewna, sklejki, metalu, w formie świetlnej ozdoby, ceramiczne, z tworzyw sztucznych i papierowe... Jeśli coś nam wpadnie w oko, uznamy, że pasuje do naszego domu, jest dobrej jakości i spełnia nasze inne standardy (np. ekologiczny) – warto kupić. Z roku na rok można je przechowywać, dodając coś nowego. Z czasem zgromadzimy efektowną kolekcję takich dekoracji. Gotową wystarczy kupić i wstawić do wnętrza – to niewątpliwe zalety takiej dekoracji, zwłaszcza jeżeli brakuje nam czasu lub pomysłu.
Nietypowa choinka hand made
Alternatywą dla kupienia gotowej dekoracji, jest jej samodzielne zrobienie choinki innej niż wszystkie. To ogromne pole do popisu dla wyobraźni i kreatywności. Plusem tego rozwiązania jest to, że nasza choinka będzie jedyna w swoim rodzaju, zwłaszcza jeśli ją zindywidualizujemy, zaznaczając nasze upodobania, gust, zainteresowania itp.
Możesz ją zrobić dosłownie ze wszystkiego, kierując się swoimi umiejętnościami, a więc np. uszyć z tkanin z odzysku, wydziergać szydełkiem, upleść jak makramę, zrobić z kawałków drewna itp. Jeżeli umiejętności albo czasu jest mniej, wykorzystaj do stworzenia „choinkowej dekoracji” dosłownie to, co masz pod ręką!
Nietypowa choinka ekologiczna i projekt zero waste
Tradycyjna choinka może być ekologiczna. Po pierwsze – wtedy, gdy kupimy ją w doniczce, ale w sprawdzonym miejscu (czyli dobrze ukorzenioną, a byle jak wykopaną i zasypaną piaskiem z cementem) i po świętach przechowamy ją tak, by wiosną można ją było posadzić w ogrodzie u siebie czy zaprzyjaźnionym albo gdzieś na obrzeżu lasu. Po drugie – wtedy, gdy kupimy ją ciętą, ale z plantacji i nie transportowaną setki kilometrów, a po świętach oddamy ją do ZOO czy do leśniczówki (po uprzednim porozumieniu się z zarządami).
Alternatywną może być nietypowa choinka ekologiczna. Trzeba jednak zrobić to z głową:
- Wykorzystajmy inne drzewka w doniczkach oraz świeże i suche gałęzie.
- Do dekoracji wybierzmy materiały biodegradowalne. Idealnie by było, gdyby pochodziły one ze zrównoważonej produkcji, i gdyby wyłącznie takie materiały były brane pod uwagę. To jednak utopia, więc staraj się wykorzystywać ich jak najwięcej – to i tak będzie dużo!
- Tworząc dekoracje typu „choinka daleka od tradycyjnej”, sięgajmy głównie po materiały z odzysku, zarówno te ekologiczne, jak i nie, które zamiast trafić do kosza na śmieci, jeszcze chwilę „pożyją”, przydadzą się do czegoś.
Ekologia jest ci bliska? Zobacz, jak pakować ekologicznie prezenty świąteczne!
Najprostsze żywe nietypowe choinki
Zamiast tradycyjnego świerka czy jodły, można wybrać modrzew, cis, jałowiec kolumnowy, cyprysik. W doniczce ze sprawdzonego miejsca powinny odpowiednio traktowane przerwać święta w domu (widne, iglasty rosnący na tarasie w pojemniku. Wstawić doniczkę w piękny kosz i ozdób gałązki. W pokoju nie może być za ciepło, a tuż po świętach trzeba go wynieść chłodniejsze miejsce (nie bezpośrednio na mróz) i umiarkowanie podlewać.
Ewentualnie można je zastąpić gałązkami zielonymi iglastymi albo suchymi wstawionymi do wazonu czy butli (żywym uciętym potrzebna będzie woda). Zawieśmy kilka malutkich gwiazdek lub bombeczek. Powinny być lekkie jak piórko, by udźwignęły je delikatne zielone pędy. Można opleść je miniaturowymi światełkami na przewodzie, ale niekoniecznie. Takie „choinki” mogą się też obejść w ogóle bez dekoracji, bo same w sobie są piękne!
1001 pomysłów na nietypowe choinki hand made
- Na ścianie pokrytej farbą tablicową po prostu narysuj białą kredą kontur choinki, a np. kolorowymi – bombki na gałązkach i prezentu pod spodem.
- Dwustronną taśmą klejącą (dobrej jakości nie pozostawia śladów po usunięciu) albo klejem na gorąco (jeśli ci nie zależy na idealnej potem powierzchni) przyczep do ściany w zarysie choinki sznur lampek choinkowych, wstążkę, linę, szyszki, bombki.
- Powyższy pomysł można też zrealizować inaczej: wypełnić kontur choinki np. bombkami, pocztówkami świątecznymi, szyszkami, rodzinnymi zdjęciami itp.
- Do ściany można przykleić papier ozdobny albo pakowy w rulonach (końcówki), formując trójkąt. Górę ozdób papierową gwiazdą. Papier można zastąpić starymi czasopismami, szarymi tekturowymi rurkami itp. Trzeba je przyciąć na wymiar, by powstał trójkąt.
- Bombki czy szczyki na żyłkach można zawiesić na płasko na ścianie albo przestrzennie z dala od niej, regulując długość żyłek i stosując różne wielkości ozdób, stworzysz trójkąt albo stożek.
- Z kartonu można wyciąć trójkąt (wersja minimalistyczna) albo zarys choinki, pomalować go na zielono albo obciągnąć zieloną tkaniną i zawiesić na ścianie. Dodatkowo można przypiąć łańcuch, bombki, pocztówki, zdjęcia, światełka.
- „Choinkę” można uszyć z materiałów z odzysku, zrobić z plastrów drewna i kawałów toczonych tralek, z kawałków kory, korzeni, z aluminiowego wieszaka z pralni, z etażerki na owoce i słodycze. W wersji przestrzennej zaś – z kawałka metalowej sprężyny i zawiesić ją w powietrzu (efekt fantastyczny).
- Zgrabny stosik można ułożyć z książek, opakowanych świątecznie pudełek, pieńków, poduszek i... z czego tylko podpowie fantazja!
- „Choinkę” można też wyhaftować albo namalować na płótnie (zobacz poniżej krótką instrukcję według Annie Sloan).
Nietypowa choinka – sprawdzone rady
Aby osiągnąć najlepszy efekt, warto wziąć pod uwagę te wskazówki:
- Nietypowa choinka powinna być w stylu wystroju domu czy mieszkania, by cała aranżacja stała się harmonijna.
- Tworząc wyjątkową choinkę zarówno płaską, jak i przestrzenną, pilnuj kształtu! Ponieważ twoja „choinka” nie ma nic wspólnego z tradycyjną, powinna mieć jej charakterystyczną trójkątką czy stożkową formę. Właśnie ten kształt i do niego zbliżone w naszych umysłach definiują świąteczne drzewko. Motyw więc powinien być wyraźny. Materiał, styl, ozdoby? Tu już panuje całkowita dowolność, ale uwaga na punkt powyżej!
- Jeśli w pokoju jest choinka tradycyjna, jej awangardową wersję umieść w innym pomieszczeniu. Dwie królowe to za dużo!
- Jeśli choinka wyjątkowa ma być jedyną – podkreśl jej znaczenie. Ulokuj ją tak, by można ją było podziwiać, by inne ozdoby nie odbierały jej palmy pierwszeństwa.
- Nietypowa choinka może stanąć dosłownie w każdym pomieszczeniu, ale niech wszystkie trzymają się wybranej konwencji (mogą różnić ozdobami itp., oczywiście).
- Jeśli chcesz udekorować wnętrze kilkoma niestandardowymi choinkami, stwórz z nich kompozycję. Gdy każda będzie stała gdzie indziej, może powstać wrażenie chaosu.
- Projekty dobrej jakości, utrzymane w jednym stylu warto przechowywać z roku na rok (o ile się do tego nadają). Z czasem powstanie spory zbiór, który posłuży do tworzenia wspaniałych dekoracji!
Autor: Wallsauce.com
Samodzielnie zrobione ozdobne drzewko z suchych gałęzi brzozy idealnie podkreśli świąteczny nastrój we wnętrzach eko, bliskich skandynawskiej estetyce. Nie musi nawet stać na tle stosownej fototapety (Frosty Birchers, proj. J. Wiens, Wallpaper, np. Wallsauce.com) – biel czy szarość ściany wystarczy.