Ciepły koc lub pled – jaki materiał jest najlepszy i jak dopasować do stylu wnętrza?
Ciepły koc to nieodłączny towarzysz popołudniowych drzemek i chłodnych wieczorów. Możliwości wyboru pledu lub koca jest obecnie tyle, że łatwo można się zgubić. Dlatego przygotowaliśmy mini przewodnik po ciepłych kocach i pledach. Pomożemy odpowiedzieć na pytania o najlepszy materiał, z którego wykonany jest pled i jak wkomponować go w styl wnętrza.
Spis treści
- Czym różni się pled od koca?
- Jak dobrać pled i koc do stylu wnętrza?
- Ciepły koc i pled wełniany – wady, zalety i pielęgnacja
- Pled i ciepły koc bawełniany – wady, zalety, pielęgnacja
- Pled i ciepły koc z polaru, akrylu, mikrofibry – charakterystyka i pielęgnacja
- Pled z lnu – czy warto go kupić?
- Jak stworzyć przytulne wnętrze? Oto nasze propozycje
Czym różni się pled od koca?
Pled to nie to samo, co koc, choć wiele osób na co dzień używa tych pojęć zamiennie. Mówiąc prosto, koc jest cieńszą wersją pledu. Pled jest zazwyczaj grubszy i cieplejszy niż koc, produkowany głównie z naturalnych materiałów jak wełna lub bawełna.
Jak dobrać pled i koc do stylu wnętrza?
Pled i koc warto dobierać już na końcu, kiedy nasze wnętrze jest w pełni urządzone i jedyne, czego brakuje – to dodatki. Na rynku są dostępne setki, jak nie tysiące pledów i koców – o różnej grubości, fakturze, wykończeniu, kolorze, dekoracji. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.
Ciepły koc lub pled dodają wnętrzu ciepła i przytulności, ponadto sam w sobie może być dominantą barwną – jeśli dysponujemy wnętrzem i jasnych, pastelowych barwach, intensywny kolor pledu może skutecznie ożywić wnętrze, dodać mu rumieńców.
Grube warkocze i sploty pledu kojarzą się z rustykalnym, surowym stylem – dlatego jak ulał będą pasować we wnętrzach z dużą ilością drewna i cegły. Jednocześnie mogą stanowić ciekawy kontrast w minimalistycznym, delikatnym wnętrzu, warto wtedy zaopatrzyć się w pled o intensywnej barwie.
Nowoczesne wnętrza dobrze komponować się z kocami w geometryczne wzory (np. biało-czarne zygzaki lub pasy). Pledy i ciepłe koce w stylu boho również potrafią ożywić wnętrze i nadać mu charakteru, dlatego polecane są tam, gdzie brak przysłowiowego pazura i dominanty w postaci mocnego wzoru lub plamy barwnej.
Ciepły koc i pled wełniany – wady, zalety i pielęgnacja
Wełna to doskonały materiał na ciepły koc lub pled – najczęściej do produkcji tego typu tekstyliów wykorzystuje się wełnę owczą, wielbłądzią bądź kozią. Najbardziej cenioną wełną jest wełna merynos, kaszmir oraz moher.
Największą zaletą wełny jest jej umiejętność pochłaniania wilgoci. Ponadto, wełna zapewnia dobrą cyrkulację powietrza, nie gniecie się i wykazuje właściwości zdrowotne: pomaga łagodzić bóle stawów, bóle reumatyczne, bóle kręgosłupa.
Jeśli jesteśmy uczuleni na kurz i roztocza, ciepły koc wełniany lub pled będzie dla nas idealny. Do innych zalet wełny zaliczyć można jej uniwersalność w użytkowaniu – wełnianymi kocami można otulać się przez cały rok: zimą zapewnia ciepło, a latem zapobiega poceniu się w nocy, dzięki dobrej cyrkulacji powietrza.
Jakie wady ma wełna? Wełna niestety pod wpływem wody rozciąga się i „mechaci”. Ponadto, mole bardzo ją lubią, dlatego często pada ich ofiarą. Niektóre osoby są uczulone na wełnę, a pewien procent użytkowników nie może otulać się wełnianym kocem, ani nosić wełnianych swetrów, bo ich „gryzie”. Dlatego dobrym wyjściem jest wybieranie pledów wełnianych z domieszką innych materiałów – są one przyjemniejsze w dotyku.
Jak prać koc wełniany? Koc i pled wełniany należy prać w 30 stopniach, a wirowanie ustawić na maksymalnie 400 obrotów. Jak suszyć wełniany koc? Wełniany koc, pled, a także sweter trzeba suszyć na płasko.
Pled i ciepły koc bawełniany – wady, zalety, pielęgnacja
Koce i pledy z bawełny są łatwe w utrzymaniu, wytrzymałe i co najważniejsze – nie rozciągają się. Im bawełniany koc jest grubszy, tym będzie lepiej ogrzewał. Kolejną zaletą bawełny jest to, że dobrze przepuszcza powietrze i praktycznie nie uczula – dlatego bawełniane kocyki polecane są dzieciom.
Jedną z niewielu wad bawełny jest jej ciężar – czysta bawełna jest stosunkowo ciężka, na szczęście bawełniane koce i pledy dostępne na rynku mają domieszkę akrylu, dzięki temu są lżejsze i łatwiejsze w użytkowaniu.
Jak prać koc bawełniany? Koc bawełniany najlepiej prać w 40 stopniach (jeśli ma intensywne kolory) lub nawet 60 (jeśli jest biały lub beżowy). Suszymy normalnie, wieszając koc lub pled.
Pled i ciepły koc z polaru, akrylu, mikrofibry – charakterystyka i pielęgnacja
Ciepły koc z polaru jest jednym z najpopularniejszych produktów na rynku. Polar jest łatwy w utrzymaniu czystości, miły w dotyku, dobrze izoluje ciepło. Niestety, nie przepuszcza powietrza, a jego tańsze wersje szybko się mechacą. Jak prać koc polarowy? Polar najlepiej prać w 40 stopniach i suszyć w przewiewnym miejscu.
Akryl to popularny materiał, jest dość trwały i tani. Niestety, akryl nie pochłania wilgoci, co może doprowadzić do nadmiernej potliwości, a przy tym jest łatwopalny i szybko traci swój ładny wygląd. Jak prać koc akrylowy? Najlepiej w 40 stopniach z dodatkiem płynu do płukania – wtedy będzie się mniej elektryzował.
Ciepły koc lub pled z mikrofibry jest lekki, miękki, wytrzymały i łatwy w czyszczeniu. Niestety ma jedną wadę, która może dyskredytować wybór tegoż materiału – najbardziej ze wszystkich dostępnych materiałów przyciąga kurz. Jak prać koc z mikrofibry? Taki koc warto wyprać w 40 stopniach.
Pled z lnu – czy warto go kupić?
Pled z lnu nie należy do najtańszych produktów, ale warto rozważyć jego zakup. Jako naturalny materiał, len zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Pled z lnu jest przewiewny, dobrze wentyluje (nasza skóra oddycha) i doskonale zatrzymuje ciepło. Niestety, nie jest tak miękki i przyjemny w dotyku jak koce i pledy wykonane z wełny lub bawełny. Jak prać lniany pled? Jeśli lniany pled jest biały lub beżowy można go prać w 60 stopniach, jeśli jest barwiony – najbezpieczniej będzie wyprać go w 40 stopniach.
Jak stworzyć przytulne wnętrze? Oto nasze propozycje
Autor: Mariusz Bykowski
Łóżko z dwiema narzutami – beżowa chroni pościel, idealnie wtapia się w kolorystykę wnętrza, czarno-biała jest dekoracyjna, współgra z wyrazistą tapetą.
Autor: Bernard Białorucki
Kolorowe dodatki to świetny pomysł aby ożywić wnętrze urządzone w stonowanych barwach.
Tuckano